SPOR
Giriş Tarihi : 24-09-2020 10:32   Güncelleme : 24-09-2020 10:33

AMATÖR LİGLER EKİM AYI SONUNA ERTELENDİ

AMATÖR LİGLER EKİM AYI SONUNA ERTELENDİ

İRFAN ARSLAN

Amatör liglerin oynatılıp oynatılmayacağı sorusu şimdilik cevap buldu. Amatör Spor Kulüpleri Konfedarasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez, Amatör liglerin, Blim ve Sağlık Kurulları ile yapılan görüşmelerin sonucunda Ekim ayı sonuna kadar ertelenmesini, bu tarihte yapılacak olan değerlendirme sonucuna göre karar verileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle.

“Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs (covid-19) Pandemi nedeniyle 13 Mart tarihinden itibaren başta devletimiz olmak üzere Bilim ve Sağlık kurullarımızın önerileri doğrultusunda tüm ligler iptal edilmiş olup sonrasında Profosyonel liglerin belirlenmiş kurallar çerçevesinde seyircisiz olarak oynatılmasına yine Devletimiz ve ilgili kurulların önerileri doğrultusunda müsaade edilmiştir.

Gelinen noktada ülke genelinde pandeminin yükseliş göstermesinden dolayı devletimizin yetkili organlarının kararları neticesinde tedbirler arttırılmış ve yeni önlemler alınması hususunda milletimiz bilgilendirilmiştir. Ayrıca yeni risk oluşturacak tüm etkinliklerin düzenlenmemesi tavsiyesinde bulunulmuştur.

TFF Sağlık Kurulu ve ona bağlı oluşturulan Pandemi Danışma Kurulu ile yapılan istişareler neticesinde;  mevcut durumda

özellikle amatör lig karşılaşmalarının ve yaş grubu karşılaşmalarının yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği görüşü oluşmuştur.

TFF yönetimi olarak söz konusu amatör maçların oynanması ile ilgili  1 ay sonra (Ekim ayı sonunda) tekrar değerlendirme yapılmasına bu süre içerisinde Pandemi sürecinin takip edilerek ilgili kurumlar ile sürekli görüş alışverişinde bulunulmasına ve oluşacak yeni şartlara göre program ve statülerin açıklanmasına karar verilmiştir”