YEREL
Giriş Tarihi : 25-09-2020 09:48   Güncelleme : 25-09-2020 09:48

CAMİ KAPALI İSE PASAJ NİÇİN AÇIK?

CAMİ KAPALI İSE PASAJ NİÇİN AÇIK?

İRFAN ARSLAN

• İzzetpaşa Camii kimin aldığı karar ile ibadete kapatıldı. Camii de yapılan hasar tespitinde hafif hasarlı kararı verilmişti.

• Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İzzetpaşa camiinde depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda böyle bir talepte bulunacağını açıkladı. Vakıf Bölge Müdürlüğü ilimizdeki hasar tespit çalışmalarının ardından beş camii için kapatılması kararı aldığını belirtti.

• İzzetpaşa Camii depremin ardından 2.5 ay geçmesi üzerine ibadete kapatılması kararını alanlar, eğer cami ağır hasarlı diye kapatılması yönünde karar aldıysa camiin altında bulunan Pasaj bu riski taşımıyor diye mi alışverişe açık tutuldu. Yok, cami ağır hasarlı değilse neden ibadete kapalı tutuluyor?

• Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ilimizdeki çalışmaları sonucunda ibadete kapatılan camilerden Ağa camiinde çalışmalar tamamlanarak tekrar ibadete açılmış durumda. Sarahatun, 4. Murat, Hasan Tahsin Paşa ve Kesrik Yukarı camilerinde çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremin ardından ilimizde yapılan hasar tespit çalışmalarından yaklaşık olarak 2.5 ay sonra 15 Nisan 2020 tarihinde  ibadete kapatılan İzzetpaşa Camii halen ibadete açılmazken, bu camiinin altında bulunan Pasaj’da günlük ticari hayat devam ediyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilimizdeki depremin ardından Kültür Varlıkları üzerinde Teknik ekiplerince gerekli incelemeleri yaptıklarını, bu incelemelerin sonunda 5 camiinin ibarete kapatılması yönünde Elazığ Müftülüğü ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını ancak İzzetpaşa Camii’nin bu kapsamda olmadığını açıkladılar.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi.

“24.01.2020 tarihinde yaşanan depremde Vakıflar Bölge Müdürlüğü teknik ekiplerince yapılan incelemelerde Elazığ İlinde bulunan Vakıf Kültür Varlıklarının hasar gördüğü tespit edilmiştir. Bunun üzerine 29.01.2020 tarihinde Elazığ İl Müftülüğüne Mollakendi Kasabası IV. Murat Camii, Merkez Hasan Tahsin Paşa Camii, Kesrik Mahallesi Yukarı Camilerinin ibadete kapatılması ve devam eden süreçte Harput Sara Hatun Camiive Harput Ağa Camileri ibadete kapatılması yönünde yazılar yazılmıştır. Söz konusu camilerde Nisan 2020 tarihinde onarıma başlanmış Ağa Camii bitirilerek ibadete açılmış diğer camilerde çalışmalar devam etmekte olup 2020 yılı içinde bitirilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca Elazığ İli İzzetpaşa Caminde de Bölge Müdürlüğümüz teknik personellerince yapılan incelemeler sonucunda yapının hafif hasarlı olduğutespit edilmiştir. Hafif hasarlı olması sebebiyle caminin kapatılmasına gerek görülmemiş zaten İzzetpaşa Camii deprem sonrasında ibadete açık olup 15.04.2020 tarihinde kapatılmıştır. Ayrıca cami ve pasajının yoğun bir şekilde kullanılması sebebiyle ileride olumsuz bir durum yaşanmaması için Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz 10.03.2020 tarihinde Fırat Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’na hitaben yazılan yazıyla‘İzzetpaşa Cami ve Saray Camilerinin mahallinde gerekli çalışmaların yapılarak oluşan hasarların tespiti ile performans analizlerinin yapılarak onarıma yönelik statik proje ve güçlendirme raporlarının hazırlanması.’ talebinde bulunmuş olup 09.09.2020 tarihinde İzzetpaşa Camine ait güçlendirme öneri ve projeleri kurumumuza teslim edilmiş, Saray Caminin işlemleri ile ilgili ise süreç devam etmektedir. Söz Konusu İzzetpaşa Cami Eski Eser Tescilli 1. Grup Yapı olarak geçmesi sebebiyle hazırlanan raporlar doğrultusunda Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda hareket edilerek cami ve müştemilatı hakkında ona göre işlem tesis edilecektir.

Bölge Müdürlüğümüz çalışma sahasında 17 yapımızda ciddi hasarların olması nedeniyle Kurumumuz çalışmalarını acil onarım ihtiyacı olan yapılarda başlanmış olup bu yıl içerinde İzzetpaşa Camini güçlendirme işi dâhil tüm işlerimiz ile alakalı ihale işlemleri yapılacaktır.”

İzzetpaşa Camii ağır hasarlı değilse neden ibadete kapalı tutuluyor. Eğer ağır hasarlı ise Pasajda ticaret neden devam ediyor. Hafif hasarlı ise neden ibadete tekrar açılmıyor?