YEREL
Giriş Tarihi : 26-09-2020 10:14   Güncelleme : 26-09-2020 10:15

KONYA'NIN Kİ PANCAR DA BİZİMKİSİ TAŞ MI?

KONYA'NIN Kİ PANCAR DA BİZİMKİSİ TAŞ MI?

FAİK AKGÜN

Geçtiğimiz hafta 65. şeker alım kampanyasını başlatan Elazığ Şeker Fabrikası   215 bin ton pancar işleneceği ve A kotasına yükseltilmesi bir müjde gibi sunulmuştu.  Elazığ'ın sahip olduğu potansiyelle aynı potansiyele sahip olan ve bu potansiyellerini hayata geçiren Konya Torku Şeker Fabrikası bizimle aynı ürünü yani şeker pancarını işleyerek binlerce ürün ortaya çıkartıyor olması akıllara tek soruyu getiriyor; Konya'da işlenen pancar da bizim işlediğimiz taş mı?

ŞEKER PANCARI ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ŞEHRİN UMUDU HALİNE GETİRİLEMEZ Mİ?

Şeker pancarı Elazığ'ın bir dönem en önemli tarım ürünüydü. Geçmiş yıllarda on binlerce çiftçinin tek geçim kaynağı olan ancak aradan geçen yıllar içerisinde erimeye yüz tutan şeker pancarı  Konya Torku örneğinde olduğu gibi yeniden Elazığ'ın ve çevresindeki komşu illerin umudu ve geçim kaynağı haline getirilemez mi?   Mevcut koşullarda kota uygulamaları ve Uluova ile Kuzova'da ki sulama problemleri nedeniyle Elazığ'ın en önemli tarım ürünü olan şeker pancarı deyim yerindeyse ekilmez oldu. Uygulanan kota uygulaması nedeniyle  üreticilerin tarlasından çıkacak ürünlerin verilen kotanın üstüne çıkması halinde  ürettiği ürünü nasıl  satacağı da üreticilerin yaşadığı ayrı bir problem olarak kendisine yer buluyor. Elazığ Şeker Fabrikası ile aynı ürünü  yani şeker pancarını işleyen Konya Torku Şeker Fabrikası bu noktada Elazığ için iyi bir örnek olabilir. Elazığ Şeker Fabrikası ile  aynı ürünü yani şeker pancarını işleyen Konya Torku harikalar ortaya koyarken ilimizin tek  devlet teşekkülü olan Elazığ Şeker Fabrikası'nın  üretim ünitelerini teker teker kapatıp sadece kristal şeker üreten bir hale gelmesi kuşkusuz bütün Elazığlıların yüreğini sızlatıyor. 

ŞEKER PANCARI İLE 46 BİN ÜRETİCİ VE  10 BİN  İSTİHDAM SAĞLANMAK MÜMKÜN

Elazığ Şeker Fabrikası'na örnek olarak sunduğumuz Konya Torku Şeker Fabrikası'nın kendi sitesinde  Konya Torku Şeker Fabrikası sayesinde şeker pancarı ile geçimini sağlayan tam 46 bin kişinin olduğu açık bir şekilde ifade ediliyor.  Tarihçe bölümünde ifade edilen açıklamada, Konya Şeker, bir çiftçi kooperatifi iştiraki olduğu vurgulanarak,   Torku'nun şeker pancarını işleyerek Türkiye’nin tarımsal sanayi devine dönüşmesinin öyküsü anlatılıyor. İlgili açıklamada, "Konya Şeker Fabrikası 1954’te üretime başlamıştır, şirketin büyük hissedarı, 46 bin üreticinin ortak olduğu Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’dir. Pankobirlik ve bünyesindeki 16 pancar kooperatifinin hissedar olduğu Konya Şeker ortaklık yapısı itibariyle ülkemizdeki yaklaşık 900 bin pancar üreticisinin ortak girişimidir.  2000’li yıllara kadar sadece tek kalem kristal şeker üreten Konya Şeker, Özkaynaklara dayalı büyüme, dünyadaki başarılı kuruluşların birikimlerinden yararlanma, verimlilik ve rekabet esaslı yapılanma pazarlamanın ulaştığı profesyonel birikimden yararlanma gibi unsurları içeren yeni yönetim felsefesinin sonuçları kısa sürede alındı.  Öz kaynaklarını etkin kullanarak yaptığı bu yatırımlarla bazıları dünya ölçeğinde olmak üzere toplam 45 üretim tesisi kuran Konya Şeker, faaliyet gösterdiği sektör aralığını en hızlı geliştiren şirket oldu. Bu çerçevede son 14 yılda, üretim kalemini kristal şekerden tatlı şerbetine, ilaç şekerinden şekerleme ve çikolataya, atıştırmalıklardan et ve süt ürünlerine, dondurulmuş ürünlerden ayçiçeği yağına, organik gübreden hayvancılığa, biyoetanolden elektrik üretimine kadar uzanan geniş bir yelpazeye taşıdı. Dondurulmuş ürünlerini Torku Pratiko markası ile pazara arz eden Konya Şeker, atıştırmalık ile et ve süt ürünlerini ise Torku çatı markası altında tüketici ile buluşturdu Yeni yönetim yapılanmasıyla pazarlardaki payını arttıran Konya Şeker, günümüzde 10.000’e yakın kişiye doğrudan istihdam sağlıyor." denilmektedir.

ELAZIĞ ŞEKER FABRİKASI'NDA DA BU TESİSLER KURULAMAZ MI?

Elazığ Şeker Fabrikası'nda pancardan sadece kristal şeker ve melas üretimi yapılırken  10 bin kişiyi istihdam eden Konya Torku Şeker Fabrikası bünyesinde  şeker pancarı kökünden yaprağına kadar her şeyin  katma değer  oluşturmak  için işleniyor. Hal böyle olunca da akıllara bütün dünyanın startejik ürün olarak kabul ettiği  şeker pancarını Elazığ'a  neden sadece  bir tatlandırıcı ve  hayvan yemi olarak gösterildiği sorusu  geliyor.  Torku bünyesinde onlarca üretim tesisi bulunuyor. Direk şeker pancarı ve yan ürünlerinden üretim gerçekleştiren tesis sayısı ise on dört bizim sadece kristal şeker ve hayavan yemi üretebildiğimiz  pancardan Konya Torku Şeker 14 kalem ürün üretirken bu üretimlerini de her biri bir fabrika büyüklüğünde olan tesislerde gerçekleştiriyor. Bu tesisler,    

1.Küp şeker ve paketli şeker üretim tesisi,

2.Sıvı şeker üretim tesisi,

3. Baklava ve tatlı şerbeti üretim tesisi,

4. Çikolata üretim tesisleri,

5.Şekerli mamuller, sert şeker, jeli şeker, şekerleme üretim tesisi,

6 .Biyoetanol üretim tesisi

7. Süper etanol tesisi

8. Organik gübre üretim tesisi

9. Kuru buz üretim tesisi

10. Sıvı karbondioksit üretim tesisi

11. Kozmetik ürünler tesisi

12. Yem fabrikası

13. Arı yemi ve sıvı arı yemi üretim tesisi

14.  İlaç şekeri ve granül şekeri üretim tesisi

 Aynı ham maddeyi yani şeker pancarını işleyen Elazığ Şeker Fabrikası'nda da bu üretim tesislerinin kurulmasının önünde bir engel olmamamsına karşın şimdiye kadar kurulmamış olması  Elazığ'ın potansiyellerini kullanmamasına neden olduğu gibi şehire de işsizlik olarak yansımıştır. Umarız şehrimizin yöneticileri Konya Torku Şeker Fabrikası gibi güzel bir örneği bir gün Elazığ'a da uygularlar.