YEREL
Giriş Tarihi : 28-09-2020 09:48   Güncelleme : 28-09-2020 09:48

SELÇUK: 4 ÖĞRENCİDEN  SADECE 1’İ EĞİTİM ALIYOR

SELÇUK: 4 ÖĞRENCİDEN  SADECE 1’İ EĞİTİM ALIYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Eğitim İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, eğitim ve öğretimin internet üzerinden yapılması nedeniyle yaşanan sorunları değerlendi. EBA sisteminin eleştiren Selçuk,’’Uzaktan eğitimdeki başarısızlık, her geçen gün yoksul öğrencilerin geleceğinden çalmaya devam ediyor’’dedi.

Korona Virüs tedbirleri kapsamında derslerin uzaktan eğitim yoluyla verilmesinin birçok sorun yarattığını belirten Eğitim İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’na da tepki göstererek,’’ Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘uzaktan eğitimde dünyanın en iyi ikinci ülkesiyiz ve eğitime hazırız’ dedikten sadece bir gün sonra Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çökmüştür.’’dedi. Başkan Selçuk açıklamasında Elazığ’da özellikle birçok köyde internet erişiminin olmaması nedeniyle öğrencilerin derslerinden geri kaldığını belirterek şu ifadelere yer verdi;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitim çevrelerinden gelen uyarılara kulak kapatarak inşa ettiği EBA sistemine ders başı yapmak için girmeye çalışan milyonlarca öğrenci ve öğretmen, "çok kalabalık" uyarısıyla karşılaşmıştır. Birçok yoksul öğrencinin evinde internetten sunulan dersleri izleyecek teknolojik araç gereç yok, olanın ise internet kotası, bugün EBA'ya girmeye çalışırken erimiştir. Bu çocuklarımızın zararları tazmin edilecek midir? Daha eğitimin ilk gününde bu cevapsız soruları yaratan EBA, ayrıca daha önce söylediğimiz gibi başka birçok sıkıntı barındırmaktadır. Uzaktan eğitimde bir sistemin kurulamamış olması, yoksul öğrenci ile zengin öğrenci arasındaki fırsat uçurumunu daha da açmıştır. Çünkü: Bakan Selçuk, EBA'ya dahil olamayan 1.5 milyon öğrenci olduğunu söylese de, öğretmenlerimizden aldığımız bilgiler, her sınıfta neredeyse 4 öğrenciden sadece 1'inin uzaktan eğitime düzenli katıldığını göstermektedir.’’dedi.

‘’ÖĞRENCİLERE TEKNOLOJİK İMKANLAR SUNULMAMIŞ’’

Öğrencilere, derslere katılım sağlaması amacıyla teknolojik imkanların sunulmadığını belirten Selçuk, velilerden sürekli şikayet aldıklarını ifade etti. Selçuk,’’Eğitim-İş olarak uyarmamıza rağmen çocuklarımıza teknolojik imkanlar sunulmamış, internetsiz-bilgisayarsız hanelerdeki yavrular adeta gözden çıkarılmıştır. Birçok evde sadece bir bilgisayar varken birden fazla öğrenci olması da, teknolojik imkan desteği olmadan çocukların uzaktan eğitime dahil edilmeyeceğini acı biçimde kanıtlamıştır. Velilerden öğretmenlere gelen telefonlar, Bakanlığın çocukları bilgisayar başında uzun süre oturtmaktan ibaret olan uzaktan eğitim anlayışının uygulanabilir olmadığını göstermiştir. Çocuklarını uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturtamamaktan, dikkatlerini toplayamadıklarından şikayetçi olan velilerimizin sayısının çokluğu, sistemin tökezlediğinin ana göstergelerinden biri olmuştur.’’diye ifade etti.

‘’GECE GEÇ VAKİTLERE DERSLER YAZILMAKTA’’

Öğretmenlerin güvenlik açıdan uygun olmayan programları kullanmak zorunda kaldığını belirten Selçuk,’’EBA'nın öğretmenlerimizin internet üzerinden ders anlatmasına uygun biçimde inşa edilmemesi nedeniyle, öğretmen ve öğrenciler "zoom" gibi güvenlik açığı bulunan programları kullanmak durumunda kalmaktadır. Kullanıcılar için kişisel bilgilerin ele geçirilmesinden, kayıtlı şifrelerin çalınmasına kadar birçok tehlike barındıran bu programlar, ayrıca öğretmen ve öğrencilerin internet kotalarını hızla tüketmektedir. Gece geç vakitlere, hafta sonlarına dahi dersler yazılmakta, bu durum öğretmen ve velilerin aile yaşantılarını baltalamaktadır. Zoom gibi platformlara girmeyen öğretmenlerin ücret tehdidine maruz kalması da rezalete tuz biber ekmektedir. Uzaktan eğitimdeki başarısızlık, her geçen gün yoksul öğrencilerin geleceğinden biraz daha çalmaktadır. Ailesi zengin olan öğrenciler, özel okullarında DYK adı altında normal programlarını işlemekte, hala engel olunmayan merdiven altı kurslara gidebilmekte, evine öğretmen getirebilmektedir. Bu imkanların hiçbirine sahip olmayan yoksul öğrencilerin, Bakan'ın tabiriyle “tüm kazanımlardan sorumlu tutulacak olması” en hafif tabirle adaletsizlik, vicdansızlıktır.’’dedi.

‘’UZAKTAN EĞİTİMİN TÖKEZLEDİĞİ YERDE ÇÖZÜM ÜRETİLMESİNİ BEKLİYORUZ’’

Öğrencilerinin geleceği açısından gerekli adımların atılması noktasında Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapan Eğitim İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk,’’Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nı uyarıyoruz; Daha da geç olmadan, çocuklarımızın geleceğinden daha da çalmadan atmanız gereken adımlar vardır. Programlar, uzaktan eğitime uygun biçimde esnetilmeli ve seyrekleştirilmelidir. Yüz yüze eğitimde ortalama olarak ilkokulda 30, ortaokulda 35, lisede 40 olan ders saatinin, uzaktan eğitimde uygulanamayacağı açıktır. Çocukları o kadar saat bilgisayar başında oturtmak pedagojik olarak yanlış, fiili olarak imkansızdır. Öğrenciler arasında biraz olsun fırsat eşitliğini sağlayabilmek için yoksul öğrencilere teknolojik destek sağlanması çok önemlidir. Bu aynı zamanda sosyal devlet ilkesinin de bir gereğidir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, gerçeklikten uzak, polyanna iyimserliğinde açıklama yapmayı bırakıp, uzaktan eğitimin tökezlediği yerlerde çözüm üretmesi çağrısı yapıyoruz.’’diye ifade etti.

‘’ÖĞRETMEN VE VELİLERİMİZDEN YOĞUN ŞİKAYET ALIYORUZ’’

Selçuk, Elazığ’daki dezavantajlı grupların sorunlarına değinerek, ’’Elazığ özelinde yaşadığımız depremin etkisi sürüyor. Birçok öğrenci köylerde olduğundan ve evlerini taşıdığından interneti olmayan duruma düştü. Elazığ’da yıkımlar sürdüğünden internet alt yapısı etkileniyor ve internet bağlantısında sıkıntılar oluşuyor. Özellikle bu noktada öğretmenlerimiz ve velilerimizden yoğun şikayet alıyoruz. Ayrıca canlı derslere bu sebeplerden dolayı giremeyen öğretmenlerimiz bilgisayar başında saatlerce velilerle birlikte bekliyor. Herkeste bu durum strese neden oluyor. Ayrıca öğretmenlerimizin ek ders ücretleri de bakanlık tarafından adeta verilmemek üzere planlanıyor. İş yükü artan öğretmenlerimizin ek ders kayıplarını kabul etmiyoruz.derhal düzenlenmesini istiyoruz.’’ifadelerini kullandı.