YEREL
Giriş Tarihi : 28-09-2020 09:51   Güncelleme : 28-09-2020 09:54

KAPLAN VALİ YIRIK'A ODABAŞI İÇİN ÇAĞRI YAPTI

KAPLAN VALİ YIRIK'A ODABAŞI İÇİN ÇAĞRI YAPTI

FAİK AKGÜN

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri    Baskil ilçesini ziyaret etti. Kaplan Baskil ziyareti sırasında  Odabaşı Mahalle Muhtarı Alattin Karakol ile birlikte 2013 yılında yapımına başlanan  Odabaşı Göleti'nde de incelemelerde bulunarak  göletin mühendislik hatası nedeniyle su tutamadığını ve atıl bir yatırıma dönüştüğünü belirterek Elazığ Valisi Erkaya Yırık'a ve DSİ yetkililerine gölet ile ilgi çalışma yapmaları için çağrı yaptı.

KAPLAN: "YETKİLİLER ZAHMET EDİP KALKIP GELSİNLER HEM GÖLETİN HALİNİ HEM DE VATANDAŞLARIN YAŞADIĞI MAĞDURİYETİ GÖRSÜNLER"

 CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan gölette yaptığı incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, "CHP Elazığ İl Örgütü olarak Baskil ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Yaptığımız ziyarette Baskil'de ekonominin bittiğine şahit ettik.  Baskil'de yaşanan mağduriyetten dolayı vatandaşlarımız adeta dert yandılar.  Yine Baskil ziyaretimiz kapsamında Odabaşı Mahalle Muhtarımız  Alattin Karakol Bey  ile birlikte yapımına 2013 yılında DSİ tarafından başlanan Odabaşı Göleti'nde de incelemelerde bulunduk. Baskil  tarımı için hayati öneme sahip olan bu baraj binlerce dönüm araziyi, bağ ve bahçeyi sulaması gerekirken  mühendislik hatası nedeniyle atıl bir yatırıma dönüşmüş durumdadır. Göletin  sadece adı gölettir.  Gölette  şuanda olması gereken su yok ... Mühendislik hatası nedeniyle gölet su tutamıyor. Gölete giren su  mühendislik hatası nedeniyle gölet duvarının altından akarak kayboluyor. 2013 yılında yapımına başlanan bu gölet atıl bir yatırım haline gelmiştir. Bu noktada Başta DSİ olmak üzere Elazığ Valiliği'ni ve Baskil Kaymakamlığı'nı göletteki kaçağın nereden kaynaklandığını tespit ettirerek gerekli çalışmayı yapmaları için çağrıda bulunuyoruz.   çünkü binlerce dönüm  alanın sulanması ve bu arazilerde ürettikleri ürünlerle geçimini yapan hemşerilerimizin kaderi bu baraja bağlı durumdadır.  Göletin atıl durumdaki bu hali hem Baskil'e hem Elazığ'a hem de ülke ekonomisine verilmiş büyük bir zarardır.  Yetkililer zahmet edip kalkıp gelsinler hem göletin halini hem de vatandaşların yaşadığı mağduriyeti görsünler.  Baskil'deki vatandaşlarımız bahçesini tarlasını sulayamıyor. Ağaçlarının susuzluk nedeniyle kuruduğunu gördükçe canları yanıyor. Suyun artık gölet içinde tutulması için gerekli çalışmanın yapılmasını istiyoruz. Baraj ile ilgili gerekli çalışma yapılmadığı  takdirde barajın dolgu duvarlarının çökmesi ve Allah korusun Baskilli vatandaşlarımızın  çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalacağı açıktır    Baskilli vatandaşlarımızın yaşamış olduğu bu problemin çözüme kavuşması noktasında elimizden geleni yapacağımızın ve konun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum  dedi. "

"BURAYA GELİP   SADECE GÖRÜNTÜ VERİP GİDİYORLAR"

 Odabaşı Mahalle Muhtarı Alattin Karakol ise yaptığı değerlendirmede  göletin sulamamaya açılmaması nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi Muhtar Karakol, " Bizler  bu göletin bir an önce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Odabaşı Mahallesi ve Baskil halkı olarak vekillerimizin ve valimizin bir an önce bu göletle ilgilenmesini birikmiş sorunlarımızı çözmelerini istiyoruz.  2013 yılında yapımına başlanan gölet yağmur suları ile dolacaktı.  Ancak aradan geçen 7 yıla rağmen bu gerçekleşmedi. 7 yıl içerisinde barajı gelip ziyaret edenin haddi var hesabı yok... Mühendisler, müteahhitler gelip gidiyor ancak ortada yapılan bir iş yok.  Buranın vekili belediye başkanı buraya hizmet vermeyeceklerse gelip gitmeleri bir anlam ifade etmemektedir.  Gölet için DSİ'ye 20 sefer gittik.   Valimizin göletin durumundan haberi var.  Milletvekillerinin haberi var. Ancak buraya gelip  sadece görüntü verip gidiyorlar. Bunun böyle olmaması lazım. "  ifadelerini kullandı

"SU OLMADIĞI İÇİN  KENDİ TOPRAĞIMIZDA BİR AĞAÇ DAHİ YETİŞTİREMİYORUZ"

 Su olmadığı için mevcut ağaçlarının kurumaya başladığını ifade eden muhtar  Karakol, "  Bizlere de yazık günahtır.  Bizlerde insanız. Biz kendi topraklarımızda su olmadığı için  bir ağaç dahi yetiştiremiyoruz.  Artık bu duruma bir çözüm bulsunlar.   Diğer 4 vekilimizin durumdan haberleri var bu noktada Siz CHP'lilerden 5. vekilimiz Gürsel Erol Bey'inde durumdan haberdar edilmesini vereceği desteklerle göletimizin faaliyete geçmesini istiyorum.   Göletin yapımında tam üç tane müteahhit değiştirildi. Trilyonlarca para harcandı.   Bu hizmet vermeyen gölet için harcanan parayı sulayacağı alandaki arazileri satsanız çıkartmaz. Yazık günah devletimizin yaptığı böylesine büyük bir yatırıma trilyonlarca para harcanacak ancak bir musluk su akmayacak. Ne zaman yapılacak biz öldükten sonra mı ?  Dönemin bakanı Veysel Eroğlu projenin iki yılda tamamlanacağını ifade etmişti.  Ancak 7 yıl geçti  yapılmadı. Bu göleti biz öldükten sonra yapmayı düşünüyorlarsa yapmasınlar. " dedi.