YEREL
Giriş Tarihi : 29-09-2020 16:25   Güncelleme : 29-09-2020 16:25

SAĞLIK ÇALIŞANLARI SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

SAĞLIK ÇALIŞANLARI SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık Sen Elazığ Şubesi, seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için araç konvoyuyla şehir turu attı.

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç ile sendika üyeleri, araçların üzerine, yaşadıkları sorunların çözümü için taleplerini yazan afişler asarak konvoy halinde şehir turu attı. Sorunlarına dikkat çekmek için Fethi Sekin Şehir Hastanesi önünden hareket eden konvoyun son durağı İl Sağlık Müdürlüğü oldu.

‘’TÜM TEŞKİLATIMIZLA AYNI HAYKIRIŞTA BULUNUYORUZ’’

İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyeleri taleplerini dile getirdi.  Korona Virüse karşı kahramanca çalışan sağlık personellerin seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla toplandıklarını belirten Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç yaptığı açıklamada, ‘’Sadece Ankara’dan sesimizi yükseltmiyoruz. Ülkemizin dört bir yanında tüm teşkilatımızla aynı haykırışta bulunuyoruz. Diyoruz Ki; Çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyurulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter. Alın teri ise alın teri, fedakarlıksa fedakarlık, cansa can! Biri de çıksın sağlık çalışanları bunlarından biri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse bunu diyemez. O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliyor. ‘’dedi.

‘’ÇÖZÜLMEYECEK SORUN OLMADIĞI İNANCINDAYIZ’’

Öteden beri saplık çalışanlarının sorunları olduğunu belirten Başkan Kılıç,’’Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu ? artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir yada birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı.Bunlar bilinmeyen görülmeyen sorunlar değil. En çokta bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı  inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır.’’dedi.

‘’EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİN TÜMÜNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİMİZ BAKİDİR’’

Kılıç,’’En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak bize hak veriyor, ‘biliyoruz’diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü şiddet, sağlık çalışanlarının kaderi olamaz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır.’’dedi.

‘’BİNLERCE SAĞLIK ÇALIŞANI GÖZ ARDI EDİLMİŞTİR’’

Sağlık Sen olarak her zaman öneri ve eleştirilerini yetkililerle paylaştıklarını ve paylaşmaya devam edeceklerini belirten Başkan Kılıç,’’Bizim bildiğimiz bir düzenleme, sağlık çalışanlarının hakkını hukukunu gözetmek alın terinin karşılığını vermek için yapılır. Bir takım iyileştirmeler yapılsa da binlerce sağlık çalışanı göz ardı edilmiştir. Biz sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz.’’ifadelerini kullandı.