YEREL
Giriş Tarihi : 30-09-2020 13:53   Güncelleme : 30-09-2020 13:53

KARAHAN: BAKAN YARDIMCIMIZ TUNÇ’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

KARAHAN: BAKAN YARDIMCIMIZ TUNÇ’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

İRFAN ARSLAN

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç’un katkıları ile ilimizde yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılacağını açıklayan Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, ”Hayvancılık sektörünün yem ihtiyacını karşılama adına üretim yapılması çalışmaları kapsamında yem bitkisi tohumu ihtiyacının karşılanması  konusunda bize önemli bir destek veren Bakan Yardımcımız M.Hadi Tunç’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi;

“İlimizde Çayır Mera ve Yem Bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi, Çiftçimizin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla uzun yıllardan bu yana Yem Bitkileri desteklenme faaliyetleri uygulanmaktadır. Kaba yem ihtiyacının düşük maliyetler ile karşılanmasıyla sürdürülebilir ve karlı bir hayvansal üretim yapılabilir. Bu nedenle mevcut hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılaması için yem bitkileri ekim alanlarının ve verimlerinin arttırılması zorunluluk haline gelmiştir. Hayvansal üretimde sürdürülebilir bir model oluşturmak adına son yıllarda birçok çalışma yürütmekteyiz. Gerek İl bazında, gerekse İlçe bazında uygulanan yeni hayvancılık desteklemeleriyle sektöre katkı sağlanmaktadır. Ancak yem bitkileri ekiliş alanlarında, dolayısıyla kaba yem üretiminde artış olmasına rağmen bu artış mevcut hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. Bu adımı atarak çiftçilerimize yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacağız. İlimizde hayvancılığın en önemli girdisi olan yemi üretecek devamında ise dışarıya bunu satacak duruma gelmeyi hedeflemekteyiz.

Bu kapsamda 2021 üretim sezonunda kullanılmak üzere ilimiz ve ilçelerde toplam 41.675 kg Macar Fiği ve 25.000 kg Yem Bezelyesi tohumu dağıtımı yapılacak olup bu dağıtılacak tohumun % 75’i Bakanlık ve İl Özel İdaresi kaynaklı olup, % 25’i çiftçi katkılı olacaktır.

İlimiz tarım ve hayvancığına katkıları, bu alanların hayvansal üretime dahil edilerek, Kaba Yem Bitkisi ihtiyacını karşılanması amacıyla, bu ödeneğin ilimize tahsis edilmesinde emeği geçen başta Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi TUNÇ’a, Sayın Valimize, İl Özel İdaresine ve İl Genel Meclis Üyelerine teşekkür ederiz.”