YEREL
Giriş Tarihi : 03-10-2020 09:42   Güncelleme : 03-10-2020 09:42

ELAZIĞ’DA VAKA SAYISI 6-7 BİN CİVARINDA

ELAZIĞ’DA VAKA SAYISI 6-7 BİN CİVARINDA

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Korona Virüsünde en çok artış gösteren iller arasında Elazığ’a da dikkat çekmesinin ardından Elazığ'da ki Korona Virüs tablosunu açıklayan Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç, uyarıların dikkate alınmaması sonucu faturanın ağır olduğunu belirterek,’’Elazığ’daki vaka sayısı 6-7 bin civarında’’dedi. Elazığ’da korkunç gerçeği açıklayan Kılıç, Askeri ve Harput Devlet Hastanesi’nin bir an önce pandemi hastanesine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

 Son günlerde vaka sayısındaki artış Elazığ için tehlike sinyallerini çaldırıyor. Riskin daha da büyümemesi için yetkililer vatandaşların mutlak suretle maske, mesafe ve hijyene riayet etmesini istiyor.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz gün Korona Virüs salgınında son durumun ele alındığı Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunarak,’’Yaklaşık 10-12 ilin vaka sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bunlardan Elazığ, Adıyaman ve Malatya olduğunu söyleyebilirim’’diye ifade etmişti. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından Elazığ Valisi Erkaya Yırık ile İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Cahit Polat ilimizde vaka sayısının yüksek olduğunu belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu. Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç ise aylar önce yetkililere çağrıda bulunarak yaptıkları uyarılara rağmen gerekli tedbirlerin alınmaması sonucu faturanın ağır olduğunu belirterek Elazığ’daki tahmini vaka sayısını açıkladı. Başkan Kılıç, salgının daha ciddiye alınarak Elazığ’daki eski askeri ve Harput Devlet Hastanesi’nin bir an önce pandemi hastanesine dönüştürmesi gerektiğini ifade etti. İşte Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç’ın yaptığı çok önemli açıklamalarının detayları…

 ‘’ASKERİ HASTANESİ VE HARPUT DEVLET HASTANESİ’NİN ACİLEN PANDEMİ HASTANESİNE DÖNÜŞTÜRMESİNİ TALEP EDİYORUZ’’

Elazığ’da son 15 gün içerisinde iki doktorun şehit olduğunu ve hastanelerde pozitif vaka olarak birçok sağlık çalışanının olduğunu hatırlatan Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç,’’Türk Sağlık Sen Şubesi olarak bundan önce yaptığımız ‘Elazığ’da vaka sayıları çok yüksek’ açıklamamız dikkate alınmadı. Yetkililerle görüşmemizde, Askeri Hastanenin veya Harput Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesine dönüştürülmesi gerektiğini belirtmemize rağmen uyarılarımız dikkate alınmadı. Ankara Valiliği bunu bir süre önce yaptı. Kentteki 3 hastaneyi başka hasta alınmamak şartıyla pandemi hastanesine dönüştürerek hizmete açtı. Elazığ’da bu imkanımız var. Tadilata gerek kalmadan, röntgen, tomografi ve laboratuar gibi teçhizatlar 48 saat gibi çok kısa bir sürede kurulur ve pandemi olarak hizmete açılır. Elazığ’da faaliyette olmayan hastanelerimizi pandemi hastanesine dönüştürdüğümüzde, Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde hizmet almaya gelen diğer vatandaşlarımızı Koronadan korumaya çalışacağız, bulaş riskini azaltacağız. Aynı zamanda hizmet veren sağlık çalışanlarımızı da riskten korumuş olacağız. Bu nedenle ilimizde bulunan Askeri Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesi’nin acilen pandemi hastanesine dönüştürmesini talep ediyoruz.’’dedi.

‘’ELAZIĞ’DAKİ HASTANELERİN TAMAMI DOLU’’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kılıç,’’Yetkililerle ilimizdeki Korona Virüs durumu hakkında temaslarımız oldu. Bu durum hakkında halen yetkililer tarafından atılmış ciddi bir adım yok. Biz diyoruz ki süreç daha hızlı işliyor. Gerekli adımlar bir an önce atılsın. Söylenilen rakamların çok üzerinde vaka var. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar, hastanede tedavi altına alınan vakalar. Ama gerçek vaka sayısı değil. Tetkikleri yaparsınız, teşhis koyarsınız o hasta vakadır. Bu vakaları istatistiklere eklememeniz aldatmaya gider ve şimdiye kadar yapılan buydu. Şimdi Elazığ’daki vaka sayısı tahminen 6-7 bin civarında. Elazığ’daki hastanelerin tamamı dolu, servislerin birkaçı hariç tamamı pandemiye ayrılmış durumda. Gerekli önlemler alınmadığı sürece bu sayıları daha da artacaktır. Artık bu işi daha çok ciddiye almamız gerekiyor.’’diye ifade etti.

‘’SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 15’İ POZİTİF’’

Elazığ’da sağlık çalışanlarının durumu hakkında bilgi veren Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç,’’Elazığ’da Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerimiz olsun, Fırat Üniversitesi Hastanesi olsun ve filyasyon ekiplerimizde pozitif vakalar günden güne artıyor. Şu anda Elazığ’da en düşük rakamları düşündüğümüz zaman yüzde 15 gibi pozitif olan sağlık çalışanlarımız var. Sendikamızın 5 temsilcisi ve 1 Yönetim Kurulu Üyemizin pozitif çıktı. Sağlık çalışanları olarak korunma önlemlerimizi alıyoruz fakat ne kadar alırsak alalım yetersiz kalıyor. Bu kadar mücadeleye rağmen sağlık çalışanları sahipsiz kalıyor. Aynı zamanda sağlık çalışanları karantinanın 8 veya 9. Günü test yaptırıp negatif çıktığı halde görevinin başına dönüyor ancak birçoğunun durumu iyi olmadan görevine dönüyor. Birçoğu ağır olarak geçiriyor veya yatalak oluyor. Bunların 8 veya 9 günden sonra görevinin başına çağırmak yanlıştır. En azından 14 gün karantina sürecini atlattıktan sonra görevinin başına geçsin. Genel Merkezimiz, Sağlık Bakanlığı ile bu karar hakkında görüşmeler yapıyor.’’dedi.

‘’İL HIFZISSIHHA KURULU GÖREVİNİ TAM ANLAMIYLA YAPMIYOR’’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en çok artış gösteren iller arasından Elazığ’a da değindikten sonra sayın Valimiz ve İl Sağlık Müdürü açıklama yaptı. Öncesinden böyle bir açıklama yok. Merkezi zihniyet meselesine dönüştüğü için bana göre İl Hıfzıssıhha Kurulu görevini tam anlamıyla yapmıyor. Yereldeki durumların gelişmesine göre tedbir alacak evet ama biz iki ay önce dedik ki; düğün, nişan ve benzeri toplu törenlerin kesinlikle yasaklanması gerekiyor çünkü her tören büyük risk taşıyor. Düğünün 2 saatte yapılmasıyla aynı gün içerisinde yapılmasının bir farkı yok tamamen yasaklanması gerekiyor. Bunlar önlenmediği için hastanedeki yığılma, insanların tedirgin olması ve bilinçsizce davranması sonucu fatura ağır oldu. Karantinayı ihlal edene idari ceza, yurda yerleştirme ve diğer alınan kararlar kesinlikle yerinde kararlar ancak vatandaşların daha iyi bir şekilde bilinçlendirilmesi ve ona göre tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu noktada medyanın da çok büyük görevi var. Yapacağı doğru yayınlar ile doğru mesajlar verilmesi ile bilinçlendirilebilir.’’şeklinde konuştu.

‘’BİLİNÇSİZ HER DAVRANIŞIN SONUCU SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜKÜ ARTIYOR’’

 Kılıç, Elazığ’da vatandaşların sorumsuz davrandığını belirterek,‘’Şu anda aşı bulunmadığı için alınacak sıkı tedbirler ile bulaş riskini azaltmak dışında bu hastalığı engelleme şansımız yok. Maalesef Elazığ’daki insanlarımızı sokaklarda görüyoruz, karantinada olması gerekirken dışarıda bulunması veya salgının yayılmasını engellemek amacıyla kullanılan maskeyi aksesuar olarak koluna takması gibi yanlışlar var. Kendisi hastayken bildiği halde sokağa çıkarak başkasına bulaştırması vebaldir ve daha öncede söyledim yine söylüyorum bunu yapan insan katildir. Yetkililere düştüğü kadar vatandaşlara da büyük sorumluluk düşüyor. Bilinçsiz her davranışın sonucu hem salgının yayılma oranı hem de hastanelerde canı pahasına mücadelede eden sağlık çalışanlarının yükü artıyor.’’dedi.

‘’ ÜZÜLÜYORUZ, CANIMIZ YANIYOR, ARKADAŞLARIMIZI ŞEHİT VERİYORUZ’’

Sağlık Çalışanlarının Korona Virüs salgınına karşı kahramanca mücadele etmesine rağmen alın terinin karşılığını almadığını belirterek şartların iyileştirilmediğini öne süren Başkan Kılıç,’’Sağlık çalışanlarının şevki kırılıyor, günden güne duyarsız davranmaların sonucu artan vakalar nedeniyle yorgun ve bitkin durumdalar. Şiddet bir taraftan yorgunluk bir taraftan, artan vakalar bir taraftan sağlık çalışanları kırılmaya devam etmesine rağmen halen daha beklentilerimize yasal anlamda bir cevap verilmedi. Üzülüyoruz, canımız yanıyor, darp ediliyor arkadaşlarımız, arkadaşlarımızı şehit veriyoruz, sağlık çalışanlarının bunlara tahammülü kalmadı artık. ’’dedi. Sağlık Bakanlığı’nın; ‘sağlık çalışanlarına hak ettiği ödemeyi yapıyoruz’ demesi ile vatandaşların kandırıldığını söyleyen Kılıç,’’sağlık Bakanlığı’nın döner sermeya konusunda söylediği para ortada yok. İlimizdeki hastanelerde görev yapan çalışanlarımızın aldığı ödemeler ortada. Ortada bahsedilen para yok.’’diye ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşanan şiddet olayına değinen Kılıç,’’Oradaki baskını tüm Türkiye gördü. Yani savaşta mıyız da o arkadaşlar ekipmanlarla kapıyı kapatmaya çalışıyor. Kime saldırıyorsunuz? Oraya hem tedavi olmak için gidiyorsun hem de tedavi edene saldırıyorsun. Biz her dönem Bakanlığa bağırıyoruz; Artık Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Avrupa’daki gibi yasal anlamda ağır cezalar gelmediği sürece bu şiddet olayları devam eder. ‘’ifadelerini kullandı.