YEREL
Giriş Tarihi : 05-10-2020 12:48   Güncelleme : 05-10-2020 12:48

SEZER, SON NOKTAYI KOYDU: VEBALİ SİZİN BOYNUNUZADIR

SEZER, SON NOKTAYI KOYDU: VEBALİ SİZİN BOYNUNUZADIR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer, özel bir firmanın Merkez İlçe Aydıncık köyünde bulunan 3 bin dönümlük mera alanında yapmak istediği yatırıma izin verildiği takdirde meclis üyelerine ‘Vebali sizin boynunuzdadır' dedi.

 İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantısının üçüncü gününde özel bir firmanın Merkez İlçe Aydıncık köyüne yapacağı yatırım ile ilgili konu gündemdeydi. Firma yetkilileri, 3 bin dönümlük mera alanının, meralığını yitirdiğini, taşlık bir alan olarak kaldığını belirterek mera alanını tarıma kazandırmak amacıyla badem üretim ve entegre tesisi kurmak istediğini ifade etti.  Firma yetkilileri yatırım hakkında İl Genel Meclis üyelerine bilgi verirken, ‘köylülerle de konuştuk herhangi bir sıkıntı yok’ demesinin üzerine Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler tepki göstererek,’Köylülerin haberi olmadan nasıl olur da köylülerle konuştuk diyorsunuz’ dedi.  İl Genel Meclis üyeleri de mera alanında yapılacak yatırıma tepki gösterdiler. 

‘’BU YATIRIM YAPILIRSA KÖYLÜNÜN GEÇİM KAYNAĞI YOK OLACAK’’

İl Genel Meclis Üyelerinin konuşmasının ardından Aydıncık köyü Muhtarı Ali Güler, yatırımın yapıldığı takdirde hayvancılığın da öleceğini belirterek,’’ Köylülerin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köydeki 3 bin dönümlük mera alanına bu yatırım yapıldığı takdirde köylünün geçim kaynağı olan yer yok olacak ve bunun geri dönüşü olamaz. Bunlar bir yıllık deneyimimiz var diyor. Bir yıllık deneyimde neyi öğrendin de 3 bin dönümlük merayı istiyorsun. İlimizde yatırım için çok uygun yerler var. Neden orada bu yatırımı yapmıyorlar? Firma yetkilileri tamamen başka amaçların peşinden koşuyorlar.’’diye tepki gösterdi.

‘’İZİN VERİRSENİZ GÜNAHI HEPİNİZİN ÜZERİNDEDİR’’

Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer ise Meclis Üyelerine seslenerek,’’Yazıktır bu millete. Eğer izin verirseniz vebali, günahı hepinizin üzerindedir’’diyerek son noktayı koydu.

‘’KOMİSYON ÇALIŞMALARIMIZ BİTMEDİ’’

Komisyon Başkanı Hasan Ertuğrul Kar ise,’’Komisyon olarak bahsedilen mera alanına gittik gördük araziyi. Ancak komisyon çalışmalarımız daha bitmedi, çalışmalarımız sürüyor. Şirket yetkilileri burada bir sunum yaptılar. Köy muhtarı da burada köy halkı adına görüşünü sundu. Komisyon olarak bunun önümüzdeki aya ertelenmesini, çalışmaların devam edip raporu önümüzdeki ay sunmayı teklif ediyoruz.’’dedi.

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet’in konuyu önümüzdeki aya erteleme teklifi meclis üyelerinin oylarına sundu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.