YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2020 10:55   Güncelleme : 06-10-2020 10:59

BAKANLIĞIN ELAZIĞ İLE DERDİ NE?

BAKANLIĞIN ELAZIĞ İLE DERDİ NE?

Müslüm Demirtaş

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, çevre illerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe ve olanaklarından yararlanırken Elazığ’ın saf dışı bırakılmasına tepki göstererek,’’Sahipsiz Elazığ olarak gündeme gelen Elazığ, yine sahipsizliğini koruyor”dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Erol, yaptığı açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çevre illere hibe destekleri yapılmasına karşın Elazığ’ın saf dışı bırakıldığını belirterek bu duruma tepki gösterdi.

“ELAZIĞ YİNE SAF DIŞI KALDI”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Erol,’’Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ildeki çiftçiye tohumun yüzde 75'inin hibe olarak verildi, 7 ilde de  ücretsiz tarım arazisi tahsis edildi ve son  olarak kayısıda bu yıl ağaçlara önemli ölçüde zarar veren monilya hastalığı nedeniyle Malatya’daki çiftçilere Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 10 milyon TL destekleme ödemesi gönderildi. Tüm çevre iller Tarım ve Orman Bakanlığının hibelerinden ve olanaklarından yaralanırken Elazığ yine saf dışı kaldı. ‘’dedi.

“21 İLDE ÜRETİCİLERE TOHUMLARIN YÜZDE 75'İNİ HİBE EDİLDİ”

 Elazığ’ın aralarında olmadığı 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’inin hibe olarak verildiğini aktaran Milletvekili Erol,’’Tarım ve Orman Bakanlığı, ekilebilir arazilerin üretime katılması için proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'ini hibe etti.  Bu iller, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat olarak belirlendi.

Ardından Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerine tahsisini sağlanarak çiftçiye hazineden ücretsiz arazi verileceği söz konusu illerde 14 bin dekar alanın (1904 futbol sahası) tarımsal üretime açılacağı duyuruldu.

 Son olarak ise yağışlardan dolayı, kayısıda bu yıl ağaçlara önemli ölçüde zarar veren monilya hastalığı nedeniyle Malatya’daki çiftçilere Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 10 milyon TL destekleme ödemesi gönderildi. Ödemeler Malatya Valiliği hesabına aktarıldığı açıklandı. ‘’şeklinde konuştu.

‘’ELAZIĞ SAHİPSİZLİĞİNİ KORUYOR’’

Elazığ’ın her zamanki gibi sahipsiz bırakıldığını söyleyen Erol,’’Sahipsiz Elazığ olarak gündeme gelen Elazığ yine sahipsizliğini koruyor. Elazığlılar, Giresun ve Elazığ arasında yapılan çifte standarta tepki olarak ‘Sahipsiz Elazığ’ hashtagi açmıştı. Çifte standartların sadece depremle sınırlı olmadığı ortada. En büyük ayrımcılığı yapan bakanlıklardan birinin de Tarım ve Orman Bakanlığı olduğu görüldü.  Tüm çevre iller Tarım ve Orman Bakanlığının hibelerinden ve olanaklarından yaralanırken Elazığ yine dışlandı.   Yaklaşık 100 bin dekar alanda 1 milyona yakın kayısı ağacı bulunan Elazığ’ın Baskil ilçesinde yılda ortalama 60 bin ton kayısı üretimi gerçekleşiyor. Baskil'deki üreticiler de aynı hastalıktan mağdurken Malatya’daki çiftçilere 10 milyon destek gönderildi,  Elazığ'a yine her zamanki gibi tek kuruş gönderilmedi.’’ifadelerini kullandı.