YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2020 08:21   Güncelleme : 07-10-2020 08:21

HAMSİ FİYATLARI UÇTU

HAMSİ FİYATLARI UÇTU

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ülkede oluşan balık yetersizliği nedeniyle Elazığ’da hamsinin kilogramı 30 liraya çıktı. Gün geçtikçe hamsinin tezgahlarda artan fiyatı hem tüketici hem de balıkçı esnafını üzüyor.

Elazığ’da gün geçtikçe artan balık fiyatlarını değerlendiren 23 yıllık balıkçı esnafı Murat Canpolat, bu yıl ülke genelinde balık yetersizliği nedeniyle fiyatların arttığını belirterek, özellikle hamsinin etiket fiyatındaki 30 lirayı gören vatandaşların şaşkınlık yaşadıklarını ifade etti.Tarihi Kapalı Çarşı’da balıkçılık yapan esnaf Murat Canpolat, ulusal haber kaynaklarının ‘ülkemizde balık bolluğu yaşanıyor’ haberlerinin gerçeğini yansıtmadığını belirterek,’’Bu dönemlerde hamsinin fiyatı 15 lira olması gerekirken şu an hamsinin fiyatı 30 lira, istavritin 20 lira olması gerekirken fiyatı 30 lira. Ulusal basının ülkede balık çok haberleri kesinlikle doğru değil. Balık bol deyince de vatandaşlarla bizi karşı karşıya getiriyorlar” şeklinde konuştu.

“BALIK YOK, FİYAT YÜKSEK”

Bu sezon beklentilerinin altında balık çıktığını kaydeden Canpolat,”Vatandaşlarımız şu anda hamsi fiyatlarından çok şikayetçi. Hamsi fiyatının 30 lira olduğunu gören vatandaşlar şaşıyorlar. Ne yazık ki olumsuz hava şartları nedeniyle yeterince balık çıkmadığı için fiyatlar da bu kadar yüksek. Hamsi fiyatları bir iki hafta öncesinde bu kadar yüksek değildi.  Bu sezon balık fiyatları genel anlamda yüksekti. Keban’da üretilip dünyaya ihraç edilen alabalığın fiyatı bile 27 liraysa ben dışarıdan buraya gelen fiyatlara nasıl yüksek diyeyim ki. Alabalık fiyatı her şeyi gösteriyor.’’dedi. Canpolat,’’Balıkta altın borsası gibidir. Bir gün 10 liraya alınır ertesi gün bu fiyat 3-4 katına çıkabilir. Balık fiyatlarının düşmesi konusunda bir beklentimiz yok, düşüneceğini sanmıyorum.  Ancak geçen seneki gibi serçe parmağını geçmeyecek büyüklükte balıklar gelirse o zaman fiyatlar da düşer. O da lezzetli olmaz” diye ifade etti.