YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2020 08:41   Güncelleme : 07-10-2020 08:41

ELAZIĞ İÇİN SÜRE BİR YIL DAHA UZATILDI

ELAZIĞ İÇİN SÜRE BİR YIL DAHA UZATILDI

Elazığ’ın cazibe merkezi programından yararlanma süresi 2021 yılı sonuna kadar uzatıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Elazığ’daki yatırımcı sayısının artmasında çok önemli bir destek olan Cazibe Merkezi Programı bu yılın sonu itibariyle tamamlanacaktı. Elazığ daha önceden Cazibe Merkezi Programı kapsamındaki iller arasına alınmış ve Organize Sanayi Bölgesi’ne çok sayıda yatırımcı gelmişti. Alınan karar doğrultusunda Elazığ’ın Cazibe Merkezi Programı süresi 2020 yılı sonu itibariyle sona erecekti. Ankara’da yapılan girişimler neticesinde Elazığ’ın Cazibe Merkezi Programından faydalanmaya devam edeceği açıklanmıştı. Konuyla ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Elazığ Cazibe Merkezi Programından 2021 yılının sonuna kadar resmen yararlanmaya devam edecek.  Resmi Gazete’de yayımlanan kararda; “desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 Milyon TL yatırım tutarı şartını sağlaması gerekir” maddesi de yer aldı.  

“DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞ DESTEKLERİNDEN YARARLANAMAZ”

Ayrıca kararda, “Bu karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamaz. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemez. Bu madde hükmüne aykırı davranılması halinde, bu karar kapsamında yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınır. Ancak, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kar payı desteği sağlanmaması kaydıyla, bu karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlandırılabilir. Bu imkan, bu karar kapsamında düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgelerine de uygulanır” maddesi de bulundu

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI KAPSAMINDAKİ İLLER

 Adıyaman

Ağrı

Ardahan

Batman

Bayburt

Bingöl

Bitlis

Diyarbakır

Elazığ

Erzincan

Erzurum

Gümüşhane

Hakkari

Iğdır

Kars

 Kilis

Malatya

Mardin

Muş

Siirt

Şanlıurfa

Şırnak

Tunceli

Van