YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2020 09:36   Güncelleme : 08-10-2020 09:36

‘EMEKLİLER OLARAK GÜN GEÇTİKÇE KARAMSARLIĞA DÜŞÜYORUZ’

‘EMEKLİLER OLARAK GÜN GEÇTİKÇE KARAMSARLIĞA DÜŞÜYORUZ’

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, yaşadıkları sorunları dile getirerek, sorunların çözümüne yönelik taleplerini açıkladı. Yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle “Emekliler olarak gün geçtikçe karamsarlığa düşüyoruz” diye sitem eden Başkan Gür, emeklilerin de yaşanabilir bir hayat sürdürebilecekleri bir maaş almaları gerektiğini öne sürdü.

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, ocak ayında emeklilere yönelik yapılacak zammı değerlendirerek, gazetemize açıklamalarda bulundu. Emeklilerin mevcut maaşlarının yaşanabilir bir hayat sürdürebilmek için yeterli olmadığını kaydeden Başkan Gür, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Emeklilerimizin yüzde 30’u aldıkları mevcut maaşlarla tamamen açlık ve yoksulluk sınırının altında bir yaşam mücadelesi veriyor. Bu durumda emekliler olarak nasıl memnun olabiliriz ki? Sağ olsun devletimiz bazı konularda emeklinin yanında olduğunu gösteriyor ama biz birçok konuda olduğu gibi Temmuz zammını hiçbir şekilde memnuniyetle karşılamadık. Gün geçtikçe karamsarlığa düşüyoruz. Temennimiz ocak ayı zammında, emeklilerimize yüzde 40’lık taban maaşı düşük olan emeklilerimizi memnun edecek bir açıklamayı müjde olarak bekliyoruz” dedi.

“YÜZDE 4.49 ZAM HAYAL KIRIKLIĞI OLACAKTIR”

Emeklinin ocak zammının enflasyon tahminine göre yüzde 4.49 olması yönündeki beklentiyi değerlendiren Gür, “Yüzde 4.49 olan zam tahminini düşündüğümüz zaman mevcut maaşları 3 bin liranın altında olanlar için bu zam tamamen hayal kırıklığı olacak. Oysaki biz yüzde 5.75 olan temmuz zammını aldığımız zaman bile taban maaşı düşük olan emeklilerimiz memnun olmamışlardı. Kaldı ki yüzde 4.49 olarak tahmin edilen zamlar tamamen bu insanları açlık sınırının, yoksulluk sınırının altında olmaya mahkum edecektir. Gözümüz kasım ayında yapılacak olan kamu personeli danışma kurulu toplantısında kalmıştır. Bu toplantıda emeklilerimize nelerin verilmesi gerektiği konusunda görüşler olacak inşallah burada emeklinin de refahı düşünülerek gerekli düzenlemeler yapılacağını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

“BAYRAM İKRAMİYELERİNE ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Vergi iadesi ve 2018 yılından itibaren dini bayramlarda emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine de değinen Başkan Gür, “Bilindiği gibi vergi iadesi, önceki yıllarda herkes fiş toplamak için, fiş dilenecek duruma gelmişti. Sağ olsun bunu kaldırarak standart bir rakam olarak maaşlarımızda yüzde 4 olarak bir yansımada bulundu. Bu artışın devam etme süreci yıllar oldu. Genel Başkanımız Kazım Ergün beyin Sosyal Güvenlik Kurumu üyesi olması münasebetiyle bu konuyu çalışma ve sosyal müdürlüğümüzde gündeme getirerek bunu yüzde 8 veya 9 olarak devam etmesini belirtmiştir. Devletimiz 2018 yılından beri emeklisinin dini bayramlarda olmak üzere iki ikramiye veriyor. Devletimizin aldığı bu kararı 13 milyon emekli olarak her platforma memnuniyetle karşıladığımızı belirttik. Oysa bin liralık emekli ikramiyelerin verildiği 2018 yılında etin kilosu 25 lira iken, verilen aynı ikramiye miktarına karşı etin etin kilosu 60-65 liradır. Ve bu ikramiyelerde artış yapılmıyor. Biz bu konuda da devletimizden anlayış bekliyoruz ve ikramiyelerde de bir artış yapılmasını istiyoruz” diye ifade etti.

“DEPREMDEN SADECE DEVLET KURUMU MEMURLARI ETKİLENMEDİ”

Başkan Gür, “İlimizde yaşanan depremde sağ olsun devletimiz bakanlarıyla birlikte yanımızda olarak varlığını hissettirdiler. Biz bu durumu takdir ederken alınan bir kararla, sanki depremden sadece devlet memurları etkilenmiş gibi 6 ay boyunca devlet memurlarına 690 lira ekstra ödeme yapıldı. Biz diyoruz ki; bu depremde sadece devlet memurları etkilenmedi, yaşanan depremde emeklisi olsun bütün esnaf mağdur oldu. Neden sadece devlet kurumlarında 6-7 bin lira maaşla çalışan memurlara ödendi bu para? Bizim bu konuda da mağduriyetimiz oldu. Aynı zamanda hastanelerde, muayene ücretleri ve ilaç ücretleri emeklilerimize büyük yük oluşturuyor. Emeklilerimiz bu ücretlerin korkusundan hastaneye bile gidemiyor. Kaldı ki pandemi sürecinde çok acil bir durum olmadığı müddetçe emeklilerimiz hastaneye gidemedi.” dedi.

“BEKLENTİMİZ EMEKLİ MAAŞININ 2 BİN 500 LİRANIN ALTINDA OLMAMASI YÖNÜNDE”

Beklentilerinin yılbaşındaki zamla birlikte emekli maaşının 2 bin 500 liranın altında olmaması yönünde olduğunu belirten Başkan Gür, “Şimdiler de emekliler, asgari ücretli bir vatandaşın maaşına göz dikiyor. Çünkü Türkiye’de yaşayan 13 milyon emeklinin yüzde 20’i iki bin liranın altında maaş alıyor. Şu anda ilimizde yaşayan yaklaşık 90 bin emeklinin yüzde 20’i iki bin liranın altında maaş alıyordur. Yüzde 10-15’i de üç bin liranın altında alıyordur. Yani açlık sınırının 2 bin 406 lira olduğu ve yoksulluk sınırının 7 bin 942 lira olduğu bir dönemde halkımızın yüzde 20’i açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Bakıldığı zaman aralıksız olarak elektriğe, doğalgaza, benzine zam geliyor. Emekliler olarak bu zamlara karşı bu maaşla ayakta kalmamız mümkün değil. Emekliler olarak hem yiyeceğimizle hem giyeceğimizle hem de aldığımız maaşla birlikte dengeli bir hayat sürdürmek istiyoruz. Biz insanların sesine göre konuşuyoruz. Emekliler olarak bizde yıllarca bu ülkede vergimizi vererek bugünlere gelip emekli olduk. Devletimiz, emeklinin de yaşanabilir bir hayat sürdürebilmesi için emekliye de tatmin edecek standart bir maaş düzenlemesi yapması gerekiyor. Bizim beklentimiz, yılbaşındaki zamla birlikte emekli maaşının 2 bin 500 liranın altında olmaması yönünde. En azından asgari ücretin altında kalmasın veya asgari ücretle eşdeğer olsun” şeklinde konuştu.

“BANKALARIN VATANDAŞLARIMIZA YARDIMCI OLMALARI GEREKİYOR”

Emekli vatandaşların maaşlarını alırken bankalar tarafından da mağdur edildiğini belirten Başkan Gür, “Emekli vatandaşlarımız maaşlarını aldıkları zaman gittikleri bankada personeller tarafından ATM’lerde işlemlerini yapılmasını istiyor. Ancak birçok vatandaşımızın okuma yazması yok ATM üzerinden para çekme becerisi yok. Zaten ATM’den çekebilseydi içeriye girmezdi. Banka personellerimize çağrımız şudur; mademki içeriye kadar gelmişse işlemini yapma konusunda kendisine yardımcı olunsun. Dışarı ATM’nin başına göndermesinler. ATM üzerinden işlemini yapamadığı durumda başkasından rica ettiği takdirde hırsızlık yapılma olasılığı da yüksek oluyor. Çünkü bu konuda parası eksik olan vatandaşlarımız oldu. Şikayetlerini derneğimizde değerlendirip bankaya dilekçe veriyoruz ancak sonuç yine olumsuz oluyor. Bu noktada banka personellerinden vatandaşlarımıza yardımcı olmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.