YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2020 09:40   Güncelleme : 08-10-2020 09:40

OR’DAN EZİYETİ SONLANDIRIN ÇIKIŞI

OR’DAN EZİYETİ SONLANDIRIN ÇIKIŞI

FAİK AKGÜN

İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Mevlüt Or şehir genelinde süren hasarlı bina yıkım çalışmalarının vatandaşlar açısından bir eziyete dönüştüğünü vurgulayarak Elazığ Valisi Erkaya Yırık’a çalışmaları denetlemesi yönünde çağrı yaptı.

İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Mevlüt Or hasarlı bina yıkımlarının vatandaşlar açısından bir eziyete dönüştüğünü vurguladı. Or yıkımı gerçekleşen binaların demirlerinin yıkım alanında ayıkladığını bu duruma bağlı olarak a hem çevre hem de gürültü kirliğinin ortaya çıktığını belirterek yapılan çalışmaların yollara ve trafik akışına da ciddi zararlar verdiğini dile getirdi. Vatandaşların yıkımlardan dolayı evlerinden çıkamaz olduğunu belirten Or yetkililerden bu firmaların yaptığı çalışmaları denetlemelerini ve yıkım alanında moloz ayıklama işlemine izin vermemelerini istedi. İşte Or’un vatandaşları ciddi anlamda rahatsız eden hasarlı binaların yıkım çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerin detayları...

“ŞEHİR TOZ DUMAN İÇERİSİNDE KALIYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un şehir genelinde devam eden yıkımlar ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya sonuna kadar katıldığını ifade eden İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Mevlüt Or,  “Gürsel Erol Bey’in yıkımlardan kaynaklanan olumsuzlukları ifade ettiği açıklamasına sonuna kadar katılıyorum. Hasarlı binaların yıkımı sırasında çok kötü bir hava kirliliği oluşurken aynı zamanda yıkımların olması gereken koşullarda yapılmamasından dolayı kaldırımlar ve caddelerde bu yıkımlardan dolayı çok ciddi zarar görüyor. Şehir toz duman içerisinde kalıyor. Yıkım yapan ekipler yıktıkları binaların demirlerini bulundukları yerde ayrıştırıyorlar. Bu uygulama nedeniyle yollar uzun süre kapalı kalıyor. Çok kötü bir gürültü kirliliği oluşuyor. Aslında yıkılan binaların molozlarının belirlenen bir alana taşınıp ayrıştırma çalışmalarının o alanda yapılması gerekiyor. Bu yapılmadığı için doğal olarak oluşan bu durum insanları rahatsız ediyor. Yıkımlar sırasında dikkatimi çeken bir başka husus ise yıkımlar sırasında herhangi bir kontrolün olmaması. Bu nedenle yıkımlar sırasında hasarlı binaların yanında yer alan sağlam binalar çok ciddi hasarlar alıyor” dedi.

“BU FİRMALARI BİZ Mİ KOVALAYALIM ?”

Yıkım çalışması yapan firmaların kimseyi dinlemediğini vurgulayan Or, “Maalesef yıkım yapan firmalar kimseyi dinlemiyor. İl Özel İdare’nin yıkım yapan bu firmaları bir kontrol altına alması gerekiyor. Yetkililerin vatandaşlara uygulanan bu eziyetti sonlandırılması gerekiyor. Yetkililer yaptığımız görüşmelerde bize yıkımları kontrol edemediklerini ifade ediyorlar. Sayın valimizin bu noktada insiyatif alması gerekiyor. Valimiz bu firmaları çalışma yaptıkları alanda denetlemeli ve vatandaşın yaşadıklarını görmelidir. Bu uygulama Elazığlılara zarar vermektedir. Vatandaşlar yıkım ve moloz kırım çalışmalarından dolayı gece uyuyamaz oldular. Vatandaşlar oluşan tozdan dolayı camını kapısını açmaz oldu. Vatandaşlar yıkımlardan dolayı şuanda kelimenin tam anlamıyla evlerinde hapis hayatı yaşıyor.Elazığ’ın sahipsizliği maalesef bu yıkımlarla bir kez daha ortaya konuluyor. İnsanlar artık yaşanan bu kirlilikten bıktı. Yetkililerin bu firmalara gücü yetmiyor mu ? Ne yapalım sokaklara çıkıp eylem mi yapalım? Bu firmaları biz mi kovalayalım? iktidarın 4 milletvekili vatandaşın yaşadıklarını görmüyorlar mı? Artık insanlar huzur bulmak istiyor, bunu bu millete çok görmesinler.” ifadelerini kullandı.