YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2020 09:46   Güncelleme : 08-10-2020 09:46

ÇEKİL’DEN KANUNA SAHİP ÇIKIN ÇAĞRISI

ÇEKİL’DEN KANUNA SAHİP ÇIKIN ÇAĞRISI

FAİK AKGÜN

CHP Elazığ İl Kadın Kolları Başkanı Tülay Çekil Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 94’ncü yıl dönümünü kutladıklarını ifade ederek bütün kadınlara Medeni Kanuna sahip çıkmaları yönünde çağrı yaptı.

CHP Elazığ İl Kadın Kolları Başkanı Tülay Çekil Medeni Kanunun kabulünün 94’ncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada Medeni Kanun ile kadınlara tanınan hakların altını çizdi. Başkan Çekil, “Medeni Kanun, 17 Şubat 1926’da “Türk Medeni Kanunu” adıyla kabul edildi, 4 Ekim 1926’da yürürlüğe girdi. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra, 3 yıl gibi kısa bir sürede yürürlüğe giren bu yasa ile, Ailede kadın-erkek eşitliği, evlilikte resmi nikah zorunluluğu, tek eşle evlilik esası, kadınlara istedikleri mesleğe girebilme hakkı mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın erkek eşitliği ve kadınlara siyasal haklar tanınmıştır” dedi.

“MEDENİ KANUN, KADIN MÜCADELESİNİN BİRİKİMLERİYLE ÜZERİNE KONULAN HAKLARLA BERABER GENİŞLETİLDİ”

Medeni Kanunun kadınların siyasetin yolunu açtığını ve eşit yurttaşlık getirdiğini belirten Çekil, “Medeni Kanunun kadınlara 1930’da beledi¬ye seçimlerine katılma hakkı, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı, 1934’te ise milletvekili seçimlerine katılma ve seçilme hakkı getirildi. İsviçre Medeni Kanunu’ndan örnek alınarak 743 sayılı kanun olarak yürürlüğe giren Medeni Kanun, kadın mücadelesinin birikimleriyle üzerine konulan haklarla beraber genişletildi ve bu kapsamda 1 Ocak 2002 tarihinde Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle ortadan kaldırılmış oldu. Medeni Kanun’a baktığımızda, kadınların eşit haklarla kendisini var edebileceği bir toplumsal yapıya işaret ettiğini görüyoruz. Cumhuriyetin ana perspektifi olan toplumsal gelişme için kadınlarla erkeklerin eşit olduğu bir düzen şarttı. Kamusal alanda kadınların ön planda yerini almasının ilk örnekleri, sadece kadınlar açısından değil, ülkenin demokratikleşmesi, özgürleşmesi ve adil bir gelecek inşası için de gerekliydi.” ifadelerini kullandı.

“MEDENİ KANUNUMUZA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Kadınlara Medeni Kanuna sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunan Çekil,”Kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde yer alan kadınlar, Cumhuriyet tarihinin önemli bir parçası olmuştur. Eşitlikçi yasaların hızla hayata geçmesiyle birlikte, Cumhuriyet devrimleri içerisinde kadın devrimleri de ivme kazanmıştır. Aradan geçen 94 yılın ardından, bu devrimlere sahip çıkmak, ilerletmek ve yaşadığımız toprakları önce kendimiz sonra da tüm toplum için eşit, adil, özgür bir biçimde şekillendirmek görevimizdir. Her gün emek emek biriktirdiğimiz kadın mücadelesi, deneyimleriyle, talepleriyle ve dayanışmasıyla, demokrasimizi ayakta tutacak olan önemli dayanaklardan bir tanesidir. Hayatın her alanında üreten, yaşatan ve yarınımızı ayakta tutan kadınlar, bugünün Türkiye’sinde seslerini birleştirerek yükseltmeye devam ediyor. Sadece yaşadığı eşitsizliklere değil, toplumun tüm sorunlarına da çözüm üretmeye çalışıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmalarıyla beraber tüm Türkiye’ye yayılan “Yaşamak İstiyoruz” çığlıklarında var olmaya devam ediyor. Cumhuriyetin kazanımlarının ışığında haklarından da hayatlarından da vazgeçmeyen kadınların ellerinde, nice devrimler yükselecek! Bugüne kadar bu mücadeleye güç katmış ve ülkemizi hep ileri taşıyacak adımları atmış kadınları ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; herkesi ama özellikle kadınlarımızı kadın erkek eşitliğini demokrasinin gereği olarak görmeye ve Medeni Kanunumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz.”dedi.