YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2020 12:43   Güncelleme : 08-10-2020 12:43

SARIÇOBANLILAR ELEKTRİK İSTİYOR

SARIÇOBANLILAR ELEKTRİK İSTİYOR

FAİK AKGÜN

Sarıçoban Köyü Güzelleştirme, Hizmet Götürme Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan başkan Ebubekir Sertkaya istenen bütün belgeleri sunmalarına  rağmen 5 yıldır köylerine elektrik enerjisi verilmediğini dile getirdi.

Karakoçan ilçesi Sarıçoban Köyü sakinleri beş yıldır elektrik talebinde bulunduklarını ancak köylerine elektrik verilmediğini ifade ettiler. Köyleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sarıçoban Köyü Güzelleştirme, Hizmet Götürme ve Dayanışma Derneği Başkanı Ebubekir Sertkaya her türlü müracaatlarına ve FEDAŞ tarafından istenen bütün belgeleri sunmalara rağmen köylerine 5 yıldır elektrik enerjisi verilmediğini ifade etti.

Sertkaya yaptığı açıklamada, “Sarıçoban Köyü, Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi’nin zulme varan bu uygulamasına son verilmesi için 18.04.2016 tarihinden bugüne kadar mağduriyetimizi belirtmiş ve yardım talebinde bulunmuş olmamıza rağmen olumlu bir cevap alamadık” dedi.

 "MAĞDURİYETİMİZ DEVAM EDİYOR"

 Sertkaya elektrik enerjisinin bağlanması için  çok sayıda yazışma yaptıklarını ancak herhangi  bir sonuç alamadıklarını ifade etti. Sertkaya, "  Konu ile ilgili olarak tarih ve sayıları tarafımızda  mevcut olmak kaydıyla ; Açık kapı  birimine 17, Cimer birimine 7, EPDK birimine 10 ve AKİM birimine ise 12 olmak üzere toplamda 46 adet yazı yazmamıza rağmen FEDAŞ kanunsuz uygulamasına devam  ediyor. Yine bu hukuksuz uygulama  ile ilgili siyasi ve idari kişi ve kuruluşlara 100'den fazla mail ve mesaj atarak yardım talebinde bulunmamıza rağmen mağduriyetimiz devam ediyor."dedi

 "ÜYELERİMİZİN HAKLARINI YASAL BÜTÜN ZEMİNLERDE ARAYARAK USANMADAN HAYKIRACAĞIMIZI BEYAN EDİYORUZ"

Sarıçoban Köyü adına yapılan ilk müracaat sonrası, verilen cevapta; talebin uygun bulunduğunu ifade eden Sertkaya, “2016 yılı Haziran –Aralık ayları içerinde enerji verileceği bildirilirken, ikinci münacatımızda;  ilk enerji talebinin 18.04.2016 tarihinde yapılmış olması ve bu dönemde EPDK’nın yürüklükteki Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliğinde meskun mahal içi- dışı ayrımı yapılmaması ve en az 5 AG kullanıcısı şartı bulunmadığından 2016 yılındaki başvuruya istinaden talebin 2019 yılı bitmeden gerçekleştirileceği konusunda resmi bilgi verildi. Yine bu bilgiye uyulmayarak, enerji düşüklüğü yaşanmaması için talebin trafo koyularak 2020 yılı içinde karşılanacağı bize bildirildi. Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi’nin zulme varan bu uygulamasına son vermesi için ilgili kurum ve kuruluşların talep edecekleri bütün bilgi ve belgeleri paylaşmaya hazır olduğumuzu, yukarıda belirttiğimiz bütün hususları resmi olarak ispata muktedir olduğumuzu ve üyelerimizin haklarını yasal bütün zeminlerde arayarak usanmadan haykıracağımızı beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı