YEREL
Giriş Tarihi : 09-10-2020 09:38   Güncelleme : 09-10-2020 09:38

ELAZIĞ’DA UZAKTAN EĞİTİME DEVAM MI?

ELAZIĞ’DA UZAKTAN EĞİTİME DEVAM MI?

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

12 Ekim Pazartesi günü tüm ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12 sınıflar için yüz yüze eğitime başlayacak olan 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında Elazığ’da sıkıntılar devam ediyor. 24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu yıkımına karar verilen 32 okulun yerine yenilerinin yapılacağı açıklanmasına karşılık, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının başlayacak olmasına rağmen halen bir okulun bile bitirilmemesi sıkıntıların süreceğinin göstergesi oldu.

24 Ocak depreminin ardından ilimiz merkezi ile ilçelerinde hasar alan okulların yıkımı ve bu yıkımlardan dolayı ilimizin okul ihtiyacının giderilmesi adına yapılan girişimler sonucu Hayırsever insanlar, TOKİ ve İl Özel İdaresi tarafından toplam 32 okulun yapılacağı, bu konuda protokollerin imzalandığı açıklanmıştı. Yapılan açıklamalar ilimiz kamuoyunda memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak aradan geçen aylar sonrası halin bu konudaki olumsuz tablonun devam ettiği görülüyor. Yapımına başlanan, temelleri atılan bazı projeler söz konusu ancak bu inşaatların eğitim ve öğretim yılı içinde bitirilmesi bile mümkün değil.

Elazığ 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılına girilirken 310 derslik ihtiyacı olan ilimiz, depremin ardından oluşan 452 derslik ilavesi ile yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi 762 derslik açığı ile eğitime başlayacak. Bu açık nedeniyle öğrencilerin nasıl bir planlama kapsamında eğitim ve öğretim alacağı da merak konusu oldu.

BAKAN SELÇUK’UN OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz gün kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüz yüze eğitimle ilgili açıklamasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yapacağı açıklamadaydı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,’’Okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçiyoruz. Aşamalı geçiş planlamamızın ilk aşamasını 21 Eylül’de 1. sınıf öğrencilerimizle başlamış olduk. Okullarımızda yüz yüze eğitimde 3. haftadayız. ikinci aşamaya geçmeye hazırız. 2-3-4-8 ve 12. sınıflarımızda yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın 2 günü okulda olacaklar. Yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık ve öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacaklar. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. İl Hıfzıssıhha kurulunun görüşlerine göre bazı okulların açılmaması ve kapatılması söz konusu olacak” diye ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim ve öğretim yılında okullarda eğitimin nasıl olacağı konusunda yaptığı açıklama ise bir başka olumsuzluğu gündeme taşıdı. Sınıflarda öğrenciler arası sosyal mesafeye göre ilimizdeki okullarda zaten okul ve derslik sıkıntısı varken yaklaşık 130 bin öğrenci nasıl sosyal mesafeye uyarak eğitim yapacak.

ÖĞRENCİ VELİLERİ ENDİŞELİ

Öğrenci Velileri” Yeni bir eğitim yılı başlayacak. Bizler sıkıntı içindeyiz. Alınan tedbirler kapsamında eğitim ve öğretimin yapılacağı açıklanıyor. Bir yandan Elazığ’ın vaka sayısındaki durum tedirgin ediyor, bir yandan ilimizdeki derslik eksiği. Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Okul ihtiyacı var, derslik ihtiyacı var. Servisler bu yıl nasıl öğrenci taşıyacak? Sınıflarda eğitimler başladığında hangi önlemler alınacak? Eğitim sistemi nasıl olacak? Sınıflar kaç kişilik olacak? Yoksa geçen yıl ikinci dönemde olduğu gibi uzaktan eğitim mi yapılacak? Başta Valimiz olmak üzere yetkililerin bu konuda açıklama yapmalarını bekliyoruz.” Diyerek endişelerini dile getiriyorlar.