YEREL
Giriş Tarihi : 10-10-2020 08:57   Güncelleme : 10-10-2020 08:59

EROL’DAN PERTEK KÖPRÜSÜ ÇAĞRISI

EROL’DAN PERTEK KÖPRÜSÜ ÇAĞRISI

FAİK AKGÜN

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Elazığ Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (PM) Üyesi Gürsel Erol Pertek Feribot İskelesi’nde bir basın açıklaması düzenleyerek Pertek Köprüsü’nün 2021 yılı yatırım bütçesinde yer alması için çağrı yaptı. CHP Elazığ Milletvekili ve PM Üyesi Gürsel Erol tarafından yapılan basın açıklamasına CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Tunceli İl Örgütü, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan ve CHP Elazığ Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Elazığ ve Tunceli’nin uzun yıllardan beridir talep ettiği Pertek Köprüsü’nün artık aciliyet arz ettiğini dile getiren Erol konun takipçisi olacağını vurgulayarak köprünün olmamasından dolayı yaşanan mağduriyetleri dile getirdi.

“BU DURUM VATANDAŞLARIMIZIN İNANILMAZ DERECEDE MAĞDUR OLMASINA SEBEP OLUYOR”

Pertek İle Elazığ arasında ulaşımı sağlayan feribotların ihtiyaçlara cevap veremediğini ifade eden CHP Elazığ Milletvekili ve CHP PM Üyesi Gürsel Erol, “ 1974 yılında Pertek ile Elazığ arasında ulaşımı sağlayan bir köprü vardı. Keban Barajının su tutmaya başlaması ile birlikte, köprü su altında kaldı. Petek ile Elazığ arasındaki ulaşım feribotlarla sağlanmaya başladı. Tunceli- Pertek Yolu yapılmadan önce feribotlar ihtiyaca cevap veriyordu. Bu yol yapıldıktan ve Karadeniz bağlantısı bu bölgeye yönlendirildikten sonra feribotlar taleplere cevap veremez oldu. 12 ayın günlük araç geçiş sayısı ortalama 3 bindir. Özellikle yaz aylarında feribotu kullanmak için bekleyen araçlar kilometrelerce kuyruk oluşturmaktadır. Bu durum vatandaşlarımızın inanılmaz derecede mağdur olmasına sebep oluyor. Şuanda Ekim ayında olmamıza ve turizm sezonun bitmiş olmasına karşın inanılmaz derece bir yoğunluk var. “dedi

“PERTEK KÖPRÜSÜ’NÜN YAPILMASI SON DERECE ACİL BİR HALE GELDİ”

Tunceli Pertek ve Pertek Elazığ kara yolları ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Erol Bu yolların yapılmasını doğru bulduğunu bu yolların Karadenize çıkan yollar olduğunu vurguladı. Erol yapılması istenen Pertek Köprüsü’nün bu noktada güneyden kuzeye uzanan yol aksının en önemli güzergahı olduğunu belirtti. Erol, “Bu yolun yapılması doğru bir projeydi. Elazığ- Pertek yolunun yapılması doğru bir projeydi. Çünkü bu yol üzerinden Karadenize ve batıya açılan güney¬den kuzeye bir bağlantı yolu olarak planlanmıştı. Şimdi bu yolun ikinci planında yer alan Pertek Köprüsü’nün yapılması son derece acil bir hale geldi. Özellikle Kömürhan Köprüsü’nün ve Kömürhan Tüneli’nin yapılmasından sonra yol mesafesi kısalacağı için Güney kuzey aksının bağlantısının yapılması için Pertek Köprüsü’ne acil olarak ihtiyacımız var. Hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tunceli İl Örgütü Hem Elazığ İl Örgütü Tunceli Milletvekilimiz Polat Bey ben Elazığ Milletvekili olarak ve bütün STK’larımız bu köprünün yapılması için talebimizi açıklıyoruz. Bu köprünün yapılması ile ilgili Tunceli Milletvekilimiz Polat Şaroğlu’nun soru önergeleri var. Bizim Tunceli Milletvekilliği dönemimizde verdiğimiz soru önergeleri var. Bu ay itibariyle 2021 yılının bütçesi görüşülecek, biz bu görüşmelerde köprüyü gündeme getireceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bütçeleri görüşülürken ve genel bütçe genel kurula getirilip görüşülürken biz Pertek köprüsünün Elazığ ve Tunceli ekonomilerine katacağı değerleri gündeme getirerek köprünün bütçede yer almasını talep edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

“BU KÖPRÜ HEM ELAZIĞ İÇİN HEM TUNCELİ İÇİN HEM DE YOL GÜZERGAHINDA BULUNAN PERTEK İLÇEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Köprünün hem Elazığ İçin Hem de Tunceli için çok önemli olduğunu ve bu köprünün her iki şehire ve Pertek ilçesine çok şey katacağını ifade eden Erol, “Bu köprü hem Elazığ için hem Tunceli için hem de yol güzergahında bulunan Pertek ilçemiz için çok önemli... Pertek lojistik açıdan Tunceli ile Elazığ arasında bir geçiş noktasıdır. Pertek her iki kültürü de yansıtan bir ilçemizdir. Pertek Sivrice gibi bir turizm beldesi olabilir. Hem Tunceli de hem de Elazığ’da yaşayanların yeni bir yerleşim alanı,mesire alanı ve tatil beldesi olabilir. Bunun gibi çok sayıda planlamalarımız var. biz siyaset planlamalarımızda Elazığ ve Tunceli’yi asla birbirinden ayırmayan ve iki kenti birlikte planlayarak çözümleri birlikte üretiyoruz. Bu konun takipçisi olacağız. Sorunun bir an önce çözülmesi için genel kurul gündemine de taşıyacağız.”dedi

“DEVLETİ TEMSİL EDEN O MAKAMLARIN DA HADLERİNİ BİLMESİ LAZIM”

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kömürhan Köprüsünde yaptığı açıklamalarla ve kendisinin şehirde bulunduğu dönemde iptal edilen toplantılar ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Erol, “Ben Elazığ’da düzenlenen ve bilgisi verilen bütün programlara katılıyorum. Geçen ayın 23’ünde Cumhurbaşkanımızın Elazığ’a geleceği konuşuluyordu. Ben o programa katılıp Cumhurbaşkanımızı devlet resmi protokolünde karşılamak için genel başkanımdan izin bile almıştım. Ben siyasete karşıtlık ve gerilim üzerinden bakan biri değilim. Devleti temsil eden makamların ilimizi ziyareti sırasında karşılamada yer almayı bir görev biliyorum. Çünkü ben de devletimizin protokolünde yer alıyorum. Ama devleti temsil eden o makamların da hadlerini bilmesi lazım. Yani bulundukları koltuklarda devlet geleneğine uygun davranmaları lazım. Örneğin Ulaştırma Bakanımız Kömürhan Köprüsüne gelip de inceleme yaparken köprünün ve tünelin Elazığ sınırları içinde olduğunu unutmuş olmalı ki Malatya ile ilgili değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme Elazığlıları son derece üzdü. Orada Elazığ Belediye Başkanı vardı. Bu yaşananlara müdahale etmediler. Ben orada olsaydım müdahale ederdim. Bugünde Elazığ’ın sorunlarının değerlendirileceği bir toplantı vardı. İptal edilmiş Ben geldiğim zaman bu toplantıları iptal ediyorlar. Ben gelmediğim zaman bu toplantıları yapıyorlar. Haber verdikleri zaman katılıyorum. Katılacağımı ifade ettiğim toplantıları iptal ediyorlar. Bunlar etik davranışlar değil. Elazığ halkı her şeyin farkında ben her şeyi Elazığ halkının vicdanına teslim ediyorum. Ama ben ilimize bir bakan geldiği zaman o bakanın bulunduğu ortamda yer alarak Elazığ’ın sorunlarını gündeme getirmeyi görev olarak biliyorum. Hepimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir ancak hepimizin tek gayesi devlete hizmet etmek olmalıdır. Devlete hizmet ederken idolojik davranmakta doğru değildir.”ifadelerini kullandı.