YEREL
Giriş Tarihi : 12-10-2020 08:33   Güncelleme : 12-10-2020 08:33

MÜDÜR POLAT SİNSİ HASTALIĞA DİKKAT ÇEKTİ

MÜDÜR POLAT SİNSİ HASTALIĞA DİKKAT ÇEKTİ

FAİK AKGÜN

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada meme kanserinin çok sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayarak erken tanın bu hastalıkta hayat kurtardığını ifade etti

Elazığ İl Sağlık Müdürü Cahit Polat Meme Kanserinin bilinenin aksine erkeklerde de görüldüğünü ancak meme kanserinin erkeklerde daha az görüldüğünü ifade etti. Polat, “Meme kanseri, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Erkeklerde de kadınlara oranla daha az sıklıkta görülebilmektedir.” dedi.

“BİREYSEL OLARAK EĞİTİMLERE DEVAM EDİLMEKTEDİR”

Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs pandemisi nedeniyle meme kanserine yönelik dikkat çekmek için yaptıkları etkinliklerini sınırladıklarını ifade eden Polat, “Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla her yıl 1-31 Ekim tarihleri arasında tüm ülkede olduğu gibi İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ilimizde halkımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda çeşitli etkinlikler yapılarak farkındalık oluşturulmaktadır. Ancak bu yıl içinde bulunduğumuz Covid-19 salgınından dolayı pandemi kuralları çerçevesinde bu etkinliklerimizi sosyal medya hesaplarımız üzerinde yaparak, vatandaşlarımıza ulaşmaktayız. Buna rağmen İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)’lerde Mamografi çekilmekte, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM)kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve konu broşürleri ücretsiz olarak verilmekte, bireysel olarak eğitimlere devam edilmektedir.”ifadelerini kullandı.

“ERKEN EVREDE TESPİT EDİLEN KANSERİN TEDAVİ BAŞARI ŞANSI DAHA YÜKSEKTİR”

Meme kanserinde erken tanın önemine dikkat çeken Polat, “Erken evrede tespit edilen meme kanseri tedavisinde başarı şansı daha yüksektir ve hastanın yaşam kalitesi de önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle ülkemizde toplum tabanlı kanser tarama programlarına önem verilmekte ve kanser taramalarına Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) devam edilmektedir.Kadınlarımız meme kanserinin risk faktörlerini, belirtilerini, tanı ve tedavi yöntemlerini bilmeli, kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönelmelidirler.”dedi

AĞRISIZ YUMRULARA DİKKAT

Meme kanseri risk faktörü oluşturan durumlara da değinen Polat,meme kanserinin belirtilerini de açıkladı. Polat “Meme kanseri risk faktörleri arasında;fazla kilolu olmak, yeterli fiziksel aktivite yapmamak (hareketsiz bir yaşam sürmek), hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, ileri yaş, belirli kalıtsal genlere sahip olmak (özellikle BRCA1, BRCA2 gibi), ailede meme kanseri öyküsünün olması, kişinin bir memesinde kanser olması gibi faktörler yer almaktadır.

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi; memede zamanla büyüyen ağrısız bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

• Bir memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi (belirgin bir yumru hissedilmese bile)

• Memede ya da meme ucunda ağrı

• Meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (ekzema, mayasıl)

• Meme ucunda çekilmeler

• Memede portakal kabuğu görünümü

• Meme derisinde tahriş

• Tek taraflı meme ucunda akıntı (özellikle kanlı akıntı)

• Memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği

• Meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma

• Koltuk altında yumru (kitle)” dedi.

SİNSİ HASTALIK İLERİ EVRELERE KADAR BELİRTİ GÖSTERMEYEBİLİYOR

Meme kanserinin çok sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayan Polat hastalığın bazen ileri evrelere ulaşıncaya kadar belirti vermediğini kaydetti. Polat, “Meme kanseri ileri evrelere kadar belirti göstermeden şikayetsiz seyredebilir. Bu nedenle diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Erken tanı için Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM), Klinik Meme Muayenesi ve Mamografi Çekimi yöntemleri kullanılmaktadır. 20-40 yaş arası kadınların ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması,ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gitmesi gerekmektedir.40-69 yaş arası kadınların ise ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması,yılda bir kez de doktora meme muayenesi için gitmesi ve yakınması olmasa da erken tanı için 2 yılda bir mamografi çektirmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

EMZİREN ANNELER KANSERDEN KORUNUYOR

Emziren annelerin meme kanserinden korunduğunu kaydeden Polat, meme kanserinin kişiye özel tedavi yöntemleri ile tedavi edildiğini belirtti Polat, “Meme kanseri tanısı konan her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup; tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunlarının var olup olmaması gibi birden fazla faktör etkilidir. Meme kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Tüm kanserlerde olduğu gibi; sebze ve meyveden zengin, uygun koşullarda hazırlanmış gıdaların tüketimi ile sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sağlıklı kiloda olma, sigara ve alkol kullanımından uzak durma ile meme kanseri riski azaltılabilmektedir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Ayrıca emzirmenin meme kanserinden koruduğuna dair çok sayıda çalışma bulunduğu için tüm annelerin bebeklerini en az 2 yıl süreyle emzirmeleri önerilmektedir.” dedi.

KANSER DÜNYADA ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA İKİNCİ SIRADA YER ALIYOR

kanserin tüm dünyada insanların ölümüne sebep olan hastalıklar arasında ikinci sırada bulunduğunu dile getiren Polat,” Dünyada ve ülkemizde bulaşıcı olmayan hastalıklardan meydana gelen ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan, yaşamın her döneminde karşılaşılabilen ve gün geçtikçe toplumda görülme sıklığı artan kanser hastalığı, COVID-19 kadar önemini korumakta ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.Kanserle mücadelede en etkili yollardan biri, kanser gelişimine sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Kanser Dairesi Başkanlığı WEB sitemizden meme kanseri ve diğer kanserler için dökümanlara ulaşabilir ve ‘’Hangi Tarama Bana Uygun’’ linkini kullanarak size en yakın tarama merkezine yönlendirilebilirsiniz.” dedi.