YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2020 09:38   Güncelleme : 13-10-2020 09:38

DSP YIKIMLARA SERT ÇIKTI

DSP YIKIMLARA SERT ÇIKTI

FAİK AKGÜN

Demokratik Sol Parti (DSP) Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman şehir genelinde süren hasarlı binaların yıkım çalışmalarının özensizce yapıldığını vurgulayarak yetkili kurumlara yıkım çalışmalarını denetlemesi yönünde çağrı yaptı.

DSP Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman hasarlı bina yıkımlarının özensizce yapıldığını bu nedenle vatandaşların mağduriyet yaşadığını dile getirdi. Kalman hasarlı binaların yıkımını yapan firmaların yıkım sonrasında demirlerinin yıkım alanında ayıkladığını bu duruma bağlı olarak hem çevre hem de gürültü kirliğinin ortaya çıktığını belirtti. Kalman yapılan çalışmaların yollara ve trafik akışına da ciddi zararlar verdiğini dile getirerek meydan gelecek bir trafik kazasında sorumluluğun kime aiit olduğunu sordu. Vatandaşların yıkımlardan dolayı evlerinden çıkamaz olduğunu belirten Kalman yetkililerden yapılan çalışmaları denetlemelerini ve yıkım alanında moloz ayıklama işlemine izin vermemelerini istedi. İşte DSP Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman ‘ın vatandaşları ciddi anlamda rahatsız eden hasarlı binaların yıkım çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerin detayları...

“ÖZENSİZCE YAPILAN YIKIMLARDAN DOLAYI ŞEHİR KELİMENİN TAM ANLAMIYLA PİSLİK İÇERİSİNDEDİR”

Hasarlı binaların özensizce yıkıldığını ve yıkımların denetlenmediğini ifade eden DSP Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman yıkımlar nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu dile getirdi. “Kalman Hasarlı binaların yıkımı sırasında çok kötü bir hava kirliliği oluşurken aynı zamanda yıkımların olması gereken koşullarda yapılmamasından dolayı kaldırımlar ve caddeler de bu yıkımlardan dolayı çok ciddi zarar görüyor. Özensizce yapılan yıkımlardan dolayı şehir kelimenin tam anlamıyla pislik içerisindedir. Yıkım yapan ekipler yıkım sırasında verdikleri zararlar yetmiyormuş gibi yıktıkları hasarlı binaların demirlerini de yıkım alanlarında ayrıştırıyorlar. Bu uygulama nedeniyle yollar uzun süre kapalı kalıyor. Çok kötü bir gürültü kirliliği oluşuyor. Yollar ve caddeler firmalar demirleri ayıklayabilsin diye uzun süre kapalı kalıyor. Açık bırakılan yollarda ise çok ciddi bir trafik meydana geliyor. Bu durum olası trafik kazalarına zemin oluşturuyor. Ben buradan sizin aracılığınızla soruyorum yarın meydana gelecek bir trafik kazasının sorumluluğu kime ait tir? Şehrin yaşadığı bu problemin çözümü esasında çok basittir. Hasarlı binaların molozlarının şehir dışında belirlenen bir alana taşınıp demir ayrıştırma çalışmalarının o alanda yapılması gerekiyor. Bu yapılmadığı için insanlar resmen rahatsız ediliyor. Yıkımlar sırasında dikkatimi çeken bir başka husus ise yıkımlar sırasında herhangi bir kontrolün olmamasıdır. Bu nedenle yıkımlar sırasında hasarlı binaların yanında yer alan sağlam binalar çok ciddi hasarlar alıyor. Bu noktada yetkili kurumları görevlerinin gereğini yapmaya davet ediyorum.” dedi.

KALMAN İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ

Yıkım çalışması yapan firmaların vatandaşların rahatsızlıklarını umursamadığını dile getiren Kalman, “Maalesef yıkım yapan firmalar vatandaşların rahatsızlığını umursamıyorlar. Bu firmaların kontrol altına alması gerekiyor. Yetkililer gerekli denetimleri yaparak yıkım sırasında gerekli olan şartları oluşturmayan firmaların yıkımına izin vermemelidir. Mevcut durumda hasarlı bina yıkımları vatandaşlar açısından tam bir eziyete dönüşmüştür. Sizin aracılığınızla vali beyden bu noktada insiyatif almasını talep ediyorum. Valimiz bu firmaları çalışma yaptıkları alanda denetlemeli ve vatandaşın yaşadıklarını görmelidir. Mevcut çalışma şekli Elazığ’a ve Elazığlılara zarar vermektedir. yıkım ve moloz kırım çalışmalarından dolayı vatandaşların psikolojileri bozulmuş durumdadır. Her an için firma yetkilileri ile vatandaşların karşı karşıya geleceği bir gergin ortam vardır. Bu durumun yarın istenmeyen olaylara sebep olmaması için herkes görevini yapsın. Ben iktidarın 4 milletvekiline de seslenmek istiyorum vatandaşların yaşadığı mağduriyeti görmüyor musunuz? Neden vatandaşların bu mağduriyeti yaşamasına sesiz kalıyorsunuz? “ ifadelerini kullandı.