YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2020 09:43   Güncelleme : 13-10-2020 09:43

KARATAŞ: SON ÇARE SAHRA ÇADIRI OLMUŞTU

KARATAŞ: SON ÇARE SAHRA ÇADIRI OLMUŞTU

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla Fethi Sekin Şehir Hastanesi bahçesinde kurulacak olan Sahra Çadırı’nın hastanelerdeki yükü hafifletecek olduğuna dikkat çekerek, bir kez daha eski hastanelerin pandemi hastanesine dönüştürülmesi konusunda çağrıda bulundu.

Pandemi sürecinin başından bu yana ölümcül salgına karşı alınması gereken tedbirler konusunda yetkililere çağrılar yapan ve Korona Virüsü salgınına karşı kahramanca mücadele eden sağlık çalışanların sesi olarak sık sık gündeme gelen Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, vaka sayılarının arttığı ilimizde Sahra Çadırı kurulma taleplerinin Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından dikkate alınarak alınan kararla kurulacağını ifade etti. Korona virüs salgınının ülkemizde görüldüğü Mart ayından itibaren gündeme getirerek ilimizde Korona Virüsü Sahra Çadırının kurulması yönünde taleplerinin yerine getirildiğini söyleyen Başkan Karataş, “Elazığ’da Korona Virüs salgınının başladığı Mart ayından itibaren defalarca gündeme getirdiğimiz, Covid-19 Acil Poliklinik hizmetlerinin sahra çadırlarında hastane bahçelerinde kurulması talebimiz; Elazığ Valisi tarafından İl Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararla yerine getirilmiştir” diye ifade etti.

“SON ÇARE SAHRA ÇADIRI OLMUŞTU”

Sahra Çadırının önemine değinen Karataş, “Elazığ’da vaka sayılarının sürekli artması sebebiyle test yaptırmaya giden Elazığlı vatandaşlar, hastaneleri adeta bulaş merkezi haline getirdiler.

Test yaptırmaya giden tüm hastalar iç içe, hastane önünde test için toplanan kalabalıklar adeta virüsü yayar oldu.

Bu durumda hastaneler diğer hastalara hizmet veremez duruma geldi.

Son çare durumun Elazığ Valiliğine bildirilmesinin ardından, Valimiz Erkaya Yırık hastane önüne sahra çadır kurulması talimatı verdi.” Şeklinde konuştu.

“VAKA SAYILARI KONTROL EDİLEMEZ DURUMDA”

Elazığ’da gün geçtikçe Korona Virüs vakalarının arttığına dikkat çeken Başkan Karataş, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ’ın Korona Virüs tehdidiyle ilgili gereken açıklamayı geçtiğimiz gün yapmıştı. İlimizde Korona Virüs vaka sayıları kontrol edilemez duruma geldi. Şu an da Elazığ’da vaka sayılar en üst seviyede, ancak İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uyarısı öncesi uyarılarımız ve alınması gereken önlemler dikkate alınsaydı ilimizde durum bu olmayacaktı. İlimizdeki özel ve kamu hastanelerindeki servislerin tamamı neredeyse dolu. Sağlık camiasında durum farklı boyutlara geliyor ve salgına yenik düşmelerine daha fazla tahammül edemiyoruz. Yorgun ve tükenmişlik sendromu yaşayan sağlık çalışanlarının sesi olarak isteklerimiz yerine getirilmeli. Bu durumda Korona Virüs Sahra Çadırının kurulması yükü hafifletecektir ancak yeterli değil. Kurulan Korona Virüs Sahra Çadırının ardından ilimizdeki artan vaka sayılarına karşı en önemli ve gerekli tedbir olan ve Kamu Sağlık Sen olarak salgının başında belirttiğimiz gibi eski hastanelerin pandemi hastanesine dönüştürülmesidir” dedi.

“YİNE UYARIYORUM ATIL DURUMDAKİ MEKANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ”

İlimizde artan Korona Virüs vakalarına karşı alınması gereken bir diğer önlemin eski hastanelerin pandemi hastanesi dönüştürülmesi olduğunu söyleyen Karataş, “Buradan yine uyarıyorum; Elazığ’daki kapatılan Askeri Hastane, Harput SSK Hastanesi, Diş Hastanesi gibi ilimizdeki atıl mekanlar tekrar değerlendirilerek pandemi vakaları ayrı bir mekanda test edilmeli ve test sonucu çıkana kadar da buralarda izole edilmelidir.

Elazığ’da bulunan Askeri Hastane, Sarahatun Kadın Doğum Hastanesi, Harput Devlet Hastanesi, Eski Eğitim Araştırma Hastanesi ve benzeri birçok mekân bulunmasına rağmen Covid-19 vakalarının Fethi Sekin Şehir Hastanesi ve Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde toplanmasının uygun olmayacağı uyarısında bulunmuştuk.

Kamu Sağlık-Sen olarak uyarı ve önerilerimizi dikkate alan Sayın Valimize ve İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.