YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2020 09:33   Güncelleme : 14-10-2020 09:33

ELAZIĞ İYİ DEĞİL SAYIN VALİM!

ELAZIĞ İYİ DEĞİL SAYIN VALİM!

FAİK AKGÜN

Sağlıkçıların 7 binin üstünde Korona Virüs vakasının bulunduğunu ifade ettiği Elazığ’da vatandaşlar hastalıkla verdikleri mücadele yetmiyormuş gibi bir yandan da özensizce yapılan hasarlı bina yıkımları nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar. Yetkili makamların vatandaşların yaşadığı mağduriyetlere karşı gösterdiği duyarsızlık vatandaşların kaderine terk edildiği görüntüsü veriyor. Yaşadıkları mağduriyeti yetkililere duyuramayan vatandaşlar Elazığ’ın mülki amiri konumunda bulunan Vali Erkaya Yırık’tan bu noktada daha fazla duyarlılık bekliyorlar.

24 Ocak’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki felaketi yaşayan Elazığ henüz yaralarını saramadan bir de artan Korona vakalarıyla adeta yatağa mahkum olmuş bir hasta görüntüsü veriyor. Hasarlı binaların yıkımı sırasında ortaya çıkan kirlilik ve Elazığ’da çok yüksek bir artış gösteren Korona Virüs vakaları nedeniyle ciddi mağduriyet yaşayan Elazığlı vatandaşlar yetkililerin vatandaşların yaşadığı mağduriyeti görmezden gelen tavırlarıyla daha da mağdur oluyorlar. Vatandaşlar şehrin mülki amiri olan yani bütün yetkililerin amiri konumunda bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık’a yaşadıkları mağduriyetlerin sonlandırması için çağrı yaptılar. Elazığ’da bir yanda hasarlı binaların yıkımı sırasında ortaya çıkan garabet görüntüler bir tarafta neredeyse her evden bir can alan ve her gün yükselen Korona Virüs vakaları ile eli kolu bağlı olan Elazığlı Vatandaşlar şehrin mülki amiri olan Vali Erkaya Yırık’a “Elazığ iyi değil. Sayın valim!” diyerek sesleniyorlar. Elazığ Valisi Erkaya Yırık’a çağrı yapan vatandaşlar yetkililerin artık yaşadıkları mağduriyetlere kör, sağır ve dilsiz kalmamasını bekliyorlar.

BİR DÖNEM VİRÜSE KARŞI VERDİĞİ MÜCADELE İLE ÖRNEK GÖSTERİLEN ELAZIĞ’DA SAHRA ÇADIRLARI KURULMAYA BAŞLANDI

Korona Virüs’ün ülkemizde ilk kez görülmeye başlandığı dönemlerde dönemin yöneticileri Elazığ’da çok sıkı bir tedbir uygulayarak Virüse karşı verilen mücadelede Elazığ’ı Türkiye’de örnek şehirlerden biri haline getirmişti. Ancak yöneticilerin değişmesi sonrasında virüse karşı yürütülen bu mücadele tam tersi bir tablo çizmeye başladı. Virüse karşı mücadelede eskisi gibi özen göstermeyen yöneticiler nedeniyle Elazığ’da şuanda şehrin en büyük hastanesi konumunda bulunan Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne Korona vakalarına müdahale etmek için sahra çadırları kurulur oldu. Sağlıkçıların ifade ettiği ve ulaşabildikleri verilere dayanarak yaptıkları açıklamalarda Elazığ’ın 7 bin Korona Virüs hastası rakamına ulaştığını ifade ediyorlar. Korona Virüs’ün her geçen gün biraz daha kasıp kavurduğu Elazığ’da yaşayan vatandaşların neredeyse tamamı bir yakının, dostunun, arkadaşının yada komşusunun virüse yakalandığını ifade ediyor. Elazığlı vatandaşların sosyal medya hesaplarından Korona nedeniyle bir yakınlarını kaybettiğini ifade ettiği paylaşımların sayısı ise her geçen gün artıyor. Elazığlı vatandaşlar geçen dönem Elazığ’da virüse karşı verilen başarılı mücadeleyi anımsatarak, virüse karşı gerekli önlemleri alma noktasında en üst merci olan ve şehrin mülki amiri konumunda bulunan Elazığ valisi Erkaya Yırık’tan virüsün daha fazla vakaya ve can kaybına sebep olmaması noktasında inisiyatif almasını bekliyorlar.

FİRMALAR DAHA FAZLA PARA KAZANSIN DİYE ŞEHİR TOZ DUMAN İÇERİSİNDE

24 Ocak’ta 6.8 şiddetindeki felaketi yaşayan Elazığ bu felaketin hasar verdiği binaların yıkımları sırasında ikinci bir felaketi yaşıyorlar. Şehrin genelinde devam eden yıkımların yanlış yapıldığına yönelik günlerdir hem vatandaşların hem de muhalefet partilerinin uyarıları malesef yetkililer tarafından dikkate alınmıyor. Kimi yıkımlarda güvenlik önlemlerinden eser bile yokken hiç bir yetkilinin müdahale etmemesi vatandaşları şaşkına uğratıyor. Yıkımlar sırasında firmaların yeterli miktarda su kullanmaması da şehrin toz ve duman içerisinde kalmasına neden oluyor. Dünyada ve ülkemizde görülmemiş yıkım örnekleri ortaya koyan firmalar yıkımını gerçekleştirdikleri binaların demir ayrıştırma işlemini yıkım alanında yapıyorlar. Bu işlemler sırasında hem gürültü kirliliği ortaya çıkıyor hem de tonlarca molozun vurulduğu asfaltlar kullanılmaz hale geliyor. Firmaların ortaya koyduğu bu anlayışın yetkili mercilerden aldıkları desteklerden kaynaklandığını ifade eden vatandaşlar ve muhalefet partilerinin temsilcilerinin ortak görüşü ise firmaların daha fazla kazanması için şehrin toz duman içerisinde bırakıldığı yönünde... Oysa ki tüm dünyada ve ülkemizde hasarlı binaların yıkımı ve yıkım sonrası ayrıştırma işlemlerinin nasıl yapıldığı bilinmektedir. 24 Ocak’ta felaketi yaşayan bu şehre hasarlı binalar ile ikinci bir felaketi yaşatmak kimsenin hakkı değildir. Bu noktada şehrimizin mülki amiri konumunda bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ı yapılması gerekenden çok uzak bir şekilde yapılan yıkımlar ile ilgili olarak şehrin bütün kesimleri tarafından yapılan eleştirileri gözden geçirmeye davet ettiğimizi ve vatandaşların firmaların devletten aldıkları destekle kendilerine zulüm ettikleri algısını sonlandırmaya davet ettiğimizi ifade ediyoruz.