YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 09:01   Güncelleme : 16-10-2020 09:01

FIRATLI MUHTAR ŞİLAN GENÇLERE ÖRNEK OLDU

FIRATLI MUHTAR ŞİLAN GENÇLERE ÖRNEK OLDU

FAİK AKGÜN

Fırat Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Şilan Aslan bir yandan okuluna devam ederken bir yandan da muhtarlık yapıyor. Tunceli’nin Ovacık İlçesine bağlı Buzlutepe Köyü’nün muhtarı olan 24 yaşındaki Şilan Aslan, köyünde ekolojik tarım ile ilgili çalışma yürütüyor. Muhtar Şilan köyün yol, su ve elektrik gibi sorunlarını çözmek için de uğraşıyor.

“MUHTARLIK KÖYÜ YENİDEN CANLANDIRMAMIZ İÇİN BİR FIRSATTI”

Köyde yaşanan sorunlara çözüm bulmak için muhtar adayı olduğunu ifade eden Şilan Aslan, ”24 yaşındayım. Tunceli Ovacık Buzlutepe Köyü muhtarı, aynı zamandan Fırat Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema öğrencisiyim. Bütün eğitim öğretim sürecim yatılı okullarda geçti. 2019 yerel seçimlerinde köyümden muhtarlık adaylığımı koydum. Muhtar adayı olma kararımı ailemin ihtiyacı olduğu bir süreçte köye gelmiştim, bu kararı o süre içerisinde verdim. Bir şeyler değişsin istiyordum, çevremde hiç kadın muhtar yoktu bir şeyleri değiştirebileceğime inandım ve adaylığımı koymak istedim. Köyümü çok seviyordum o köy beni yanmış ağaçlarıyla, yıkılmış evleriyle büyütmüştür. Köyü yeniden canlandırmamız için bir fırsattı bu muhtarlık ve bu şekilde seçimlere katılmaya karar verdim ve seçime girip kazandım” dedi

“MUHTAR ŞİLAN KÖYÜNÜN ALTYAPI SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR”

Köyünün alt yapı sorunlarının çözülmesini isteyen muhtar Aslan, ”1994 yılında köyümüzde boşaltılmadan önce 80-90 arası aile vardı. Ama şuan 5 aile var. Evler yeni yeni yapılmaya başladı ve buda çok zor koşullar oluyor çünkü yol, su elektrik sorunu var. Muhtarı olduğum Buzlutepe köyüne yasaklı olduğu için daha önce gidemiyorduk. 2010 yılından sonra yazdan yaza köyümüze gitmeye başladık. Köyümün alt yapı sorunu, yol, su, elektrik sorunu hala devam etmektedir. Daha önce belirttiğim gibi köyümüze bu sıkıntılardan dolayı yazdan yaza gidiyoruz, kışın dönmek zorunda kalıyoruz. Pandemiden sonra köylere ciddi bir geri dönüş var. Pek çok insan pahalı ve tüketime dayalı zevkler yerine; doğal bir ortamda daha sakin bir hayat, yüz yüze kurulan ilişkiler, kendi yiyeceğini üretmek gibi şeyleri tercih etmeye başladı. Yaşanan bu tablo insanı doğayla bağlarını onarması için bir fırsat sundu” ifadelerini kullandı.

“ÜRETMEK İSTİYORUZ”

Köyünde ekolojik tarım yapmayı hedeflediğini belirten Aslan ”Tarım ve hayvancılıkla ilgili köyde çalışmalarım olacak ama bu konuda şuana kadar henüz bir çalışma yapamadım. Tarım ve hayvancılık temelli köyümüze dönünce gerçekleştirebileceğim bir çalışma. Bizler kış aylarında başka bir köye geliyoruz burada da arazimiz olmadığı için hayvancılık ve tarım oldukça zor oluyor. Bizim köyümüzün toprakları bakir, yıllardır hiç değerlendirilemedi. Eğer köyümüze yerleşirsek buğdayından, arpasına her şeyi ekebiliriz. Köyümüzün coğrafi konumu buna çok uygun, hemen hemen bütün meyveler mevcut. Biz şimdilik kendimize göre bir üretim yapıyoruz sadece kendi ihtiyacımızı karşılayacak kadar ama ilerde bunu daha da büyütmek istiyoruz. Doğal yöntemlerle yetiştirdiğimiz ürünleri daha sonra bir köy pazarı kurarak satışını yapmayı istiyoruz. Sadece tüketimin olduğu bir zamanda bizler üretmek istiyoruz bu olduğu zaman köylü de kazanacak, esnaf da kazanacak, ülke de kazanacak” dedi.

“BÜROKRATİK BÜTÜN HAKLARIMI SONUNA KADAR KULLANIYORUM”

Muhtarlık görevini severek yaptığını ifade eden Aslan, ”Hem muhtar olmak hem üniversite okumak hem tarım ve hayvancılık yapmak, aynı zamanda köyün yol, su ve elektrik gibi sorunlarıyla uğraşmak bazen yorucu olabiliyor ama ben bunu yine de severek yapıyorum. Köyümüzün yol, su elektrik sorunları var bu sorunların çözümüyle ilgili en son sayın vali Mehmet Ali beyle görüştüm. Olumlu şeyler söyledi ve umarım olacak. Köylere hizmet götürme birliğimiz de önümüzdeki sene için şebeke suyunu getireceklerini söylediler. Ben bürokratik bütün haklarımı sonuna kadar kullanıyorum. Yapamadıklarım da benden kaynaklı olmuyor” şeklinde konuştu.

“DEĞİŞİM OLMADAN DÖNÜŞÜM OLMAZ“

Gençlere siyasette yer almaları yönünde çağrıda bulunan Aslan, ”Benim öncelikle değinmek istediğim bir konu var biliyorsunuz pandemiden dolayı okullar yok ve uzaktan eğitim oluyor. Gerçekten bu eğitimler o kadar uzak ki hiçbir şekilde katılamıyoruz. Çünkü burada alt yapı yok çocukların tabletleri, bilgisayarları yok. Bu anlamda ciddi sorunlar yaşıyorlar çünkü derslerini dinleyemiyorlar. Bu anlamda bu çocukların desteğe ihtiyacı var. Yaşıtlarıma ise son olarak şunu söylemek istiyorum; gençler muhtar olun. Geleceğe herkes sahip çıkmalı. Değişim olmadan dönüşüm olmaz” ifadelerini kullandı.