YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 09:05   Güncelleme : 16-10-2020 09:05

UZMANLAR, BAKIM YAPTIRMANIN TAM ZAMANI

UZMANLAR, BAKIM YAPTIRMANIN TAM ZAMANI

FAİK AKGÜN

Otomobil uzmanları araçlarına kış bakımı yaptırmak isteyen araç sürücülerine çağrıda bulunarak araçlarına kış bakımı yaptırmak isteyen sürücülerin yoğunluğun olmadığı bugünleri iyi kullanmaları gerektiğini ifade ettiler

Uzmanlar araçlarını kış mevsimine hazır hale getirmenin tam zamanı olduğunu ifade ettiler. Sürücülere çağrı yapan uzmanlar pandemi ve havaların tam olarak soğumamsı nedeniyle araçların kış bakımında ciddi bir yoğunluğun oluşmadığını vurgulayarak araç sahiplerine bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurguladılar. Araç bakımında sanayi sitesini tercih edecek sürücüler için fiyat aralığı şu günlerde 550 ile 800 TL arasında değişiyor. Araç bakımlarını servislerde yaptıran sürücüler ise bir miktar daha fazla ücret ödemesi isteniyor. Araçlara yaz ve kış olmak üzere en az iki kere bakım yapılması gerektiğini vurguladılar. Uzmanlar araç için hayati öneme sahip olan motor yağı bakımına dikkat çekerek “Yazlık yağla kış mevsimine giren araçlar, büyük sıkıntı yaşar. Çünkü yazlık yağlar kışlık yağlara oranla daha yoğun olur. Hâlbuki kışlık yağların özelliği tam tersine akışkan oluşudur” dediler.

“BU BAKIMLAR ARAÇLAR İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP “

Yazlık ve kışlık bakımları düzenli olarak yapılan araçların motor ömrünün uzayacağını belirten uzmanlar “Bu bakımlar araçlar için hayati öneme sahiptir. Bakımları düzenli olarak yapılan araçlarda hem motorun ömrü daha uzun olur, hem de mekanik sorunlar kolay kolay yaşanmaz. Fakat motor yağının değiştirilmesi gereken bir araçta bu değişim yapılmazsa, ilerleyen dönemlerde motorda conta yakma sorunu bile baş gösterebilir. Bu da araç sürücüleri için çok yüklü bir masraf olur. Bu yüzden araçlarını sağlıklı biçimde kullanmak ve herhangi bir sorun yaşamak istemeyen sürücülere, araçlarına mutlaka kışlık bakım yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dediler.