YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 09:12   Güncelleme : 16-10-2020 09:12

BULUT’TAN ESK’YA FİYAT ELEŞTİRİSİ

BULUT’TAN ESK’YA FİYAT ELEŞTİRİSİ

FAİK AKGÜN

Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cazim Bulut, Et ve Süt Kurumu( ESK) tarafından belirlenen et ve süt fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bulut belirlenen fiyatların üreticinin üretimini sürdürmesini imkansız hale getirdiğini ifade ederek üreticilerin zarar ettiği için üretim yapmayı bırakacaklarını ve ülkenin hayvansal ürünlerde daha fazla dışarıya bağımlı hale geleceğini belirtti.

“HAYVANCILIK İNSANLARIN TAMAMINI İLGİLENDİREN BİR SEKTÖRDÜR”

Hayvancılık sektörünün ülkenin tamamını ilgilendiren bir sektör olduğunu vurgulayan Bulut, “ Türkiye’de hayvancılık denildiğinde akla ilk ne geliyor bunu çok iyi irdelememiz gerekiyor. Hayvancılık denildiğinde maalesef ülkemizde akıllara sadece üreticiler gelmektedir. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü hayvancılık ülke ekonomisini ve hayvansal ürün tüketimi dolayısıyla insanların tamamını ilgilendiren bir sektördür. Son yıllarda hayvancılık alanında çok keskin inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Özelikle üreticilerimiz çok ciddi zararlara uğramaktadır. 2019 yılının 11. ayından bu yana süt fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadı. Ulusal süt konseyi de gerekli tavsiyede bulunmadı. Konsey bir yıl sonra toplandı. Bu toplantıda da üreticilerin beklediği bir karar çıkmadı. Süte sadece 0,15 kuruşluk bir destekleme ödemesi yapılması kararı verildi. Bu fiyat üreticilerin beklentisinin çok altında kaldı. “dedi.

“BU ZAM MİKTARI HAYVANCILARIN LEHİNE OLUŞACAK BİR SONUÇ DEĞİLDİR“

Et ve Süt Kurumu tarafından açıklanan karkas et alım fiyatının üreticileri memnun etmediğini belirten BULUT, “Et Süt Kurumu tarafından karkas et fiyatlarına alımda 2 lira zam yapılması bir yönüyle çok anlamlı bir yönüyle çok anlamsızdır. Bu zam miktarı hayvancıların lehine oluşacak bir sonuç değildir. Eğer süt üretici lehine sürdürülebilir rakamlarda alınmazsa hayvancılık açısından bu durumun bedeli çok ağır olur. Bu durum damızlık hayvanların daha fazla kesilmesine neden olur. Çünkü üreticiler ekonomik koşullarına bağlı olarak beslenmesini sürdüremedikleri hayvanlarını kesmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla 2 yıl sonra damızlık hayvan sayısında çok ciddi bir düşüşe neden olur. Bu durum aynı zamanda ülkemizin ürettiği süt miktarının da düşmesine neden olacaktır. “ ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIMIZIN SÜT İHTİYACINI KARŞILAYAMAZ DURUMA GELİRİZ”

Süt fiyatlarının düşük olması nedeniyle dişi hayvanların kesime gönderilebileceğini kaydeden Bulut,” Dişi hayvanlar kesime gittiği için kısa bir süre kırmızı ette bir bolluk yaşanabilir. Ancak bu durum üreticinin zarar etmesine neden olarak alım fiyatlarının düşmesine neden olur. Bütün bu olumsuzlukların bir sonucu olarak ilerleyen yıllarda insanlarımızın süt ihtiyacını karşılayamaz duruma geliriz. Damızlık hayvan ithal etmek zorunda kalırız ki, bu damızlık hayvanları döviz ile almak zorunda kalırız. Malumunuz olduğu üzere döviz kuru da eskisi gibi değildir. Bu nedenle çok yüksek fiyatlara üreticilerimize damızlık hayvan getirmek zorunda kalabiliriz.”dedi.

“HERGÜN ÜRETİM KAPASİTESİ ÇOK YÜKSEK OLAN HAYVANLAR KOMBİNELERDE KESİLİYOR”

Kombinelerde üreticilerin dişi hayvanlarını kestirdiğini belirten Bulut “Hayvancılığı sağlam bir temele oturtabilmek için mutlaka ama mutlaka süt üreticisine sattığı süt ile işini devam ettirebilecek ücretler ödenmelidir. Bu noktada bütün dünyanın kabul ettiği süt/yem paritesinin 1.4 civarında olduğunun kabullenilmesi gerekiyor. Bugün Türkiye’de ki süt üreticilerinin sütünün 3 liradan alıcı bulması gerekiyor. Şuanda bu rakamın altındaki fiyatlar nedeniyle süt üreticileri işlerinin devamını sağlayamıyor. Üreticilerimiz çok zor durumdalar. Bu durumun bir sonucu olarak her gün üretim kapasitesi çok yüksek olan hayvanlar kombinelerde kesiliyor.” ifadelerini kullandı.

“ET ALIMINDA KİLOGRAM FİYATININ EN AZ 40 LİRA OLMASI GEREKMEKTEDİR”

Et alım fiyatlarının en az 40 lira olması gerektiğini kaydeden Bulut,”Et ve Süt Kurumu’nun et alımında belirlediği 2 liralık artış et üreticilerinin beklentisini karşılamamaktadır. Üreticinin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için et alımında kilogram fiyatının en az 40 lira olması gerekmektedir. Çünkü üreticilerimizin en büyük gider kalemi olan yemde fiyatlar çok yüksek... Bu nedenle besicilerimiz zarar ediyor. Gelecekte de bu işi yapmamayı düşünüyorlar. Bu olumsuz tablo ülkede kırmızı et açığının daha fazla artmasına neden olacak. Bu durum ithalatı yani dışa bağımlılığımızı arttıracaktır. İthalatımız artacağı için gıda güvenliğinizi daha fazla sorgular hale geleceğiz.”dedi.

“YANLIŞ POLİTİKA VE YÖNTEMLERLE ÜLKENİN İHTİYACINI KARŞILAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Yanlış tarım politikaları nedeniyle ülkenin kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğini kaydeden Bulut, “Ülkemiz kendi ihtiyaçlarını doğru bir yönetimle karşılayacak güçtedir. Yanlış politika ve yöntemlerle ülkenin ihtiyacını karşılamak mümkün değildir. Süt üreticisi kendi ürettiği sütün fiyatını belirleyebilmelidir. Ancak bir tane dahi hayvanı olmayan ömür hayatı boyunca ahıra girmemiş olan insanlar sütün fiyatını belirliyor. Bu durumun sonucu ülkeye ekonomik anlamda ağır olur. Bu nedenle bu fiyatlandırmaların doğru bir eksende devam ettirilmesi gerekiyor. “ diyerek açıklamalarını sonlandırdı.