YEREL
Giriş Tarihi : 17-10-2020 18:15   Güncelleme : 17-10-2020 18:15

FIRAT ÜNİVERSİTESİ, 98 ÜNİVERSİTE ARASINDA 6’NCI OLDU

FIRAT ÜNİVERSİTESİ, 98 ÜNİVERSİTE ARASINDA 6’NCI OLDU

Fırat Üniversitesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’nda altıncı oldu.

Fırat Üniversitesi adından başarı ile söz ettirmeye devam ediyor. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması düzenlendi. Yarışmaya 98 farklı üniversiteden 584 patent başvurusu yapıldı. Başvuruların, 6 kişilik jüri tarafından değerlendirilmesi neticesinde, 10 adet patent başvurusu finale kaldı.

FİNALİST ÜNİVERSİTELER ARASINDA YER ALDI

Finalist üniversiteler arasında Fırat Üniversitesi ile birlikte, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi yer aldı.

ALTINCILIK DERECESİ ALDI

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencileri Engin Ülger ve Yunus Emre Aydın tarafından Prof. Dr. İbrahim TÜRKOĞLU danışmanlığında hazırlamış oldukları “Katı Atıkların Yapay Zekâ Destekli Ayrıştırma ve Değerlendirme Sistemi” isimli patent altıncılık derecesi aldı.

ÖDÜL MUSTAFA VARANK TARAFINDAN VERİLDİ

Patent sahiplerinin ödülleri, 16 Ekim 2020 tarihinde Ankara'da Türk Patent ve Marka Kurumun da gerçekleştirilen “Patentle Türkiye” Ödül Töreni kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından verildi.

“SIFIR ATIK İNOVASYON” ÖDÜLÜNÜ DE ALMIŞTI

Patente konu olan “Yapay Zekâlı Katı Atık Makinası” projesi, TEKNOFEST-2019 da Türkiye birinciliği derecesi ile Kasım 2019 da İstanbul da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde “Sıfır Atık İnovasyon” ödülünü de almıştı.