YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2020 14:35   Güncelleme : 19-10-2020 14:35

MUHTAR GÜL’DEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

MUHTAR GÜL’DEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Gül, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı. Muhtar Gül mesajında, “Yaşadığımız deprem ve Covid-19 sürecinde muhtarlık müessesinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu gösterdi” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden mesaj yayımlayan Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Gül, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Öncelikle 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak ilan eden başta sayın Cumhurbaşkanımıza, azi meclisimize İçişleri Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. 18 Ekim 1829 yılı Türk demokrasisinde muhtarlığın kuruluş yıldönümüdür. Dolayısıyla henüz milletvekili ve belediye başkanlığı seçimleri olmadan Türk demokrasisi Muhtarlık seçimleri ile tanışmıştır. Muhtarlık kurumu 1829'dan günümüze 191 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesinde köprü rolü oynayan muhtarlık Osmanlı'dan Cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir. Geldiğimiz noktada muhtarlarımızın özlük hakları ile ilgili sorunlarının kısmen çözülmesine rağmen görev ve sorumluluğu olan muhtarlarımızın hiçbir yetkisinin olmaması düşündürücüdür. Bugün bakıldığında 96 yıllık köy ve 76 yıllık mahalle kanunu ile sorunları çözmeye çalışan bir Muhtarlık müessesi görüyoruz. Dolayısıyla sorunları çözmede zorluklarla karşılaşıyoruz. Bir an önce yerel yönetimlerin görev ve yetkileri hizmet bütünlüğü açısından birbirine entegre edilerek kamu hizmetlerinin idari ve mali özerklikleri içerisinde sunulması sağlanmalı mahalle muhtarlarına kendi mahalleleri ile ilgili belediyelerin İmar, çevre ve sağlık, eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyon toplantılarına katılımlarının sağlanması ve muhtarlara oy hakkı tanınmasına imkan oluşturulmalıdır. Yaşadığımız deprem ve covid19 sürecinde muhtarlık müessesinin ülkemiz için ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bizlere gösterdi birilerinin bu kurumun gereksiz olduğu tezlerininde ne kadar boş olduğu da böylece ortaya çıkmış oldu. Muhtarlık gücünü hiçbir siyasi parti veya düşünceden almadan siyasal barışın sağlandığı bir müessese olduğu ve gücünü Türkiye Cumhuriyeti mühründen aldığı unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete göç etmiş muhtarlarımıza rahmet diliyorum. Tüm muhtarlarımızın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyor başarılarının devamını diliyorum.”