YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2020 08:48   Güncelleme : 20-10-2020 08:49

AYDINCIKLILAR MERALARI İÇİN MÜCADELE EDİYOR

AYDINCIKLILAR MERALARI İÇİN MÜCADELE EDİYOR

FAİK AKGÜN

Elazığ merkeze bağlı Aydıncık köyü sınırları içerisinde bulunan 3 bin dönümlük mera alanın Elazığ İl Özel İdaresi tarafından özel bir şirkete tahsis edilmek istendiğini ve şirketin, bölgeye badem entegre tesisi kuracağını belirten Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler, ”Geçmişte hazine arazilerinin hepsi kiralandığından, çok kısıtlı bir mera alanımız kaldı. Elimizde kalan bu kısıtlı mera alanını da kurulmak istenen tesis ile elimizden almak istiyorlar.” dedi. Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer ise yaptığı değerlendirmede çok ciddi bir iddiada bulunarak şirketin paravan bir şirket olduğunu ve şirketin mera arazisini tesis kuracağız bahanesiyle aldıktan sonra ilerleyen dönemde araziyi imara açacağını ve imar rantı sağlayacağını kaydetti.

Aydıncık Köyü’nde bulunan 3 bin dönümlük mera alanına Elazığ İl Özel İdaresi ve özel bir şirket ortaklığında badem entegre tesisinin kurulmak istendiğini ifade eden Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler, projeye karşı çıkmalarına rağmen yetkililer tarafından dikkate alınmadıklarını kaydetti. Güler, mera alanlarının özel firmaya tahsis edilmesi halinde hayvancılık ve tarımla uğraşan köylülerin ciddi anlamda mağdur olacağını söyledi. Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer ise firmanın tesis adı altında merayı kapatarak bir dönem sonra imara açacağını ve meranın ranta kurban edileceğini kaydetti.

“KÖYÜMÜZÜN TEK MERASINA TESİS KURMAK İSTİYORLAR”

Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler, köyde yaşayan bütün vatandaşların meralarının özel bir şirkete tahsis edilmesine karşı çıktığını vurguladı. Güler ancak tüm itirazlarına rağmen köylerinin tek mera alanına özel bir firma ile Elazığ İl Özel İdaresi yetkililerinin badem entegre tesisi kurmaya çalıştığını dile getirdi. Muhtar Güler, ”Köyümüzde bulunan 3 bin dönüme yakın mera arazisine yapılmak istenen badem entegre tesisi projesi 1 Ekim’de Elazığ İl Genel Meclisi toplantısında görüşüldü. İl Özel İdaresi ve Global Entegre Bademcilik ortaklığında köyümüzde bulunan meraların üzerine badem entegre tesisi kurulmak isteniyor. Köyümüzde yapılmak istenen bu projeyle ilgili haberimizin olması üzerine ben, azam ve Elazığ Koyun Keçi Birliği Başkanı bu projeye itiraz ettik. Firma yetkilisi, il genel meclis toplantısında badem entegre tesisiyle ilgili meclis üyelerine sunum yaparak bu projeden Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ın ve Ak Parti milletvekili Metin Bulut’un ve köylülerin haberi olduğunu söyledi. Bende köy muhtarı olarak köylülerin bu projeden haberdar olmadığını ilk defa projeyi bu toplantıda duyduğumuzu söyledim. Toplantıda meraların üzerine yapılmak istenen baden entegre tesisinin yapılmasına köy halkı olarak karşı çıktığımızı bu projenin köyümüzde yapılmasını istemediğimizi ilettik. Projeyle ilgili karar 1 Kasım’da yapılacak olan toplantıya ertelendi. Tesisin planlandığı alan köyümüzün tek mera alanı olmasına rağmen maalesef yetkililer bu bölgede bu tesisin kurulmasını destekliyorlar” dedi

“TARIMA ELVERİŞSİZ BİRÇOK BÖLGE VARKEN NEDEN AYDINCIK KÖYÜ’NÜN MERASINDA BU PROJE YAPILMAK İSTENİYOR”

Badem entegre tesisinin mera alanına kurulması durumunda tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerin büyük mağduriyetler yaşayacağını belirten Güler sözlerine şöyle devam etti; “Yapılacak olan tesis nedeniyle mera arazisi tellerle çevrilecek vatandaş tarlasına gidecek yol bile bulamayacak. Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan onlarca aile var. Bu kişiler geçimlerini sağlayamadıkları için köyü terk etmek zorunda kalacaklar. Geçmişte hazine arazilerinin hepsi kiralandığından dolayı çok kısıtlı bir mera alanımız kalmış durumdadır. Bu mera alanını da tesis kurarak elimizden almak istiyorlar. Bu projeyle ilgili Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerim Bey ile görüştük kendisi de bu projenin köyümüzde yapılmasını destekliyor. Badem entegre tesisinin kurulmasıyla beraber istihdam yaratılacağını ve mevsimlik işçilerin çalıştırılacağını söyledi. Biz de Ağın, Baskil ve Keban ilçelerinde badem tesisleri için verilmiş yerler var bununla beraber tarıma elverişsiz hayvancılık yapılmayan birçok bölge varken neden Aydıncık Köyü’nün merasında bu proje yapılmak isteniyor anlamış değiliz.”ifadelerini kullandı

“MAHKEMEDE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Meralarının özel şirkete tahsis edilmesi halinde haklarını mahkeme yoluyla arayacaklarını ifade eden muhtar Güler köylülerinden gerekli imzaları da topladıklarını kaydetti. Güler,” Badem entegre tesisinin mera alanlarına kurulmasına karşı köylülerden imza topladık dilekçemizle beraber özel idareye, Elazığ Valiliğine ve Elazığ Tarım İl Müdürlüğüne gönderdik. Eğer bu proje mecliste kabul edilirse mera tahsis komisyonunda itirazlarımızı edeceğiz eğer komisyondan da geçerse mahkemelerde hakkımızı arayacağız.” dedi.

“BİZE RESMEN SİZİN EKMEĞİNİZİ ELİNİZDEN ALIYORUZ GİDİN NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN DİYORLAR”

Genç çiftçi projesiyle 40 koyun alarak ailesini geçindirdiğini belirten Aydıncık Köyü sakinlerinden Müjdat Kuş ise Elazığ İl Genel Meclisi Üyeleri’ne çağrı yaparak firmanın talebini red etmelerini istedi. Kuş, ”Benim o mera bölgesinde 50 dönüme yakın arazim var. Benim gibi birçok vatandaşın da arazisi var orada... Ben 32 yaşındayım ve köyümde hayvancılık yapıyorum. Hükümetimiz köylerden göçü engellemek için hayvancılık sektörüyle ilgili teşvikler veriyor. Biz de bu teşviklerden yararlanarak köylerimizde hayvancılık yapıyoruz. Ancak 3 bin dönümlük meramız bu şirkete tesis edilirse benim gibi hayvancılıkla uğraşan, tarımla uğraşan insanlar o köyde neden kalmaya devam etsin? Köylerinize dönün hayvancılık yapın diyorlar ama meralarımızı başkalarına veriyorlar. Genç çiftçi projesinde devlet bana 40 tane koyun verdi devlet bize bu koyunları verdi ancak bu hayvanları nerede otlatacağım? Bize resmen sizin ekmeğinizi elinizden alıyoruz gidin ne haliniz varsa görün diyorlar. Elazığ’da vekillerimiz var, valimiz var ama bu konuda kimse bize yardımcı olmuyor. Sizin aracılığınızla İl Genel Meclis Üyelerimizden firmanın bu talebini ret etmelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“TESİS ADI ALTINDA MERAYI KAPATIP ARAZİYİ RANTA KURBAN EDECEKLER”

Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer ise yaptığı değerlendirmede çok ciddi bir iddiada bulunarak Aydıncık’ta bulunan meranın tesis adı altında kapatılarak bir dönem sonra imara açılacağını vurguladı. Başkan Sezer;

“Bu mera arazisini firmaya tahsis etmek için meranın mera vasfını kaybettiği yönünde karar almak istiyorlar. İl Genel Meclisi’nde konu görüşüldüğü sırada AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un bu firmaya arazi tahsisi yapılması yönündeki gelişmelerden haberdar olduğu ifade edildi. Bende buradan kendisine çağrı yapıyorum; Metin Bey, toprağa ve araziye olan sevdanız biraz da Elazığ’a olsun. Sanki Elazığ’da yer yokmuş gibi ıslah olan meraya tesis yapmak için istiyorlar. Firmanın arkasında AK Parti’li bir milletvekilinin olduğu iddia ediliyor. Tesisin kurulmak istendiği alanın hemen yakının da Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un 500 dönüm arazisi bulunuyor. Artık meralarımıza dokunmasınlar. Cumhurbaşkanımız küçükbaş hayvan sayısının 86 milyona çıkartılmasını istiyor. Ancak bu hayvanların barınacağı tek yer olan meralarımız elimizden alınıyor. Eğer Aydıncık köyündeki bu mera alanımız bu firmaya tahsis edilirse 8 bin küçükbaşın tek otlak alanı yok edilmiş olacak. Hayvanlarını insanlar bu merada otlatarak geçimlerini sağlıyorlar. Yarın bu insanların elinden merayı alırlarsa bu insanlar tek geçim kaynaklarını kaybedecekler. Bu insanlar ne yapsınlar; Hırsızlık mı yapsınlar? Bakın İl Genel Meclisi’nde konu görüşülürken Ağın İl Genel Meclis Üyesi arkadaşımız tesisin Ağın’da kurulması için çağrı yaptı. Ağın’ın tesisin kurulması için uygun şartlara sahip olduğunu ifade etti. Ancak kabul etmediler. Çünkü Aydıncık’ ta yer kapmaya çalışıyorlar. Bunlar yol güzergahlarını takip ediyorlar. Tesis adı altında kapattıkları bu arazileri bir dönem sonra imara açıp merayı ranta kurban edecekler. Biz sonuna kadar mücadele vereceğiz. Bu firmanın yapmak istediği bu girişime bazı İl Genel Meclis Üyeleri’nin de yeşil ışık yaktığını biliyoruz. Ancak biz her platformda hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Buradan açıkça ifade etmek istiyorum; kim bu merayı firmaya tahsis ederse Aydıncılık ta yaşayanların vebali onların boynundadır. “dedi.