YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2020 07:59   Güncelleme : 21-10-2020 07:59

YILDIRIM: KANTİNCİLER OLARAK HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK

YILDIRIM: KANTİNCİLER OLARAK HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kararname ile kantinlerin açılmasını değerlendiren Kantin İş-Sen Kadın Kolları Başkanı ve Elazığ Temsilcisi Leyla Yıldırım, 10 aydır uzak kaldıkları tezgahlarına kavuştukları için mutlu olduklarını belirterek “Kantinlerin açılması kararı tabiî ki bizleri memnun etti ancak hazırlıksız yakalandık” diyerek sitem etti.

Uzun bir süredir okulların pandemi dolayısıyla kapalı kalması nedeniyle zor günler geçiren ve her fırsatta sorunlarının çözülmesini bekleyen kantinciler geçtiğimiz gün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kararname ile iş başı yaptılar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kararname ile okulların aynı gün açılması nedeniyle birtakım sorunlar yaşadıklarını belirten Kantin İş-Sen Kadın Kolları Başkanı ve Elazığ Temsilcisi Leyla Yıldırım, gazetemize yaptığı açıklamada okul idarelerinden bu süreçte daha anlayışlı davranmaları gerektiğini ifade etti.

“HAZIRLIKSIZ YAKALANMAMIZA NEDEN OLDU”

Yaklaşık 10 aydır tezgahlarından uzak kaldıklarını söyleyen Başkan Yıldırım,”Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kantinleri açılması kararı bizi sevindiren bir karar oldu. Meslektaşlarımız geçtiğimiz pazartesi günü itibariyle okullarına giderek, çalışanlarını çağırarak işletmenin temizliği, ürün alımı ve diğer hazırlıklarını yapmaya başladılar. Elazığ’da 24 ocak depreminden sonra kapalı kalan meslek grubu arasındayız. Yaklaşık 10 aydır tezgahlarımızdan uzaktık. Bu karar tabiî ki ilk başta bizleri memnun etmiştir yalnız 19 Ekim’de bize iletilen genelgede aynı gün okulların açılması hazırlıksız yakalanmamıza neden oldu. Bakanlığımız bu kararnameyi bir hafta öncesinde yayımlamış olsaydı hazırlıklarımızı ona göre yapardık. Aynı zamanda tedarikçi firmalarımıza ulaşma sorunları doğdu bu da firmalar arası ciddi sıkıntılara neden oldu. Zaten cebinde sermayesi olmayan meslektaşlarımızın bu ürünlere erişimi zorlaştı. Firmalar da haklı. Çünkü okulların tekrardan kapanma sürecinde bu ürünlerin elimizde kalacağı düşüncesi ve tekrardan iade edilme durumları onları da tedirgin etmiştir.” Diye konuştu.

“KANTİNLERİN ŞU ANDA BOŞ KALMASI BEKLEDİĞİMİZ BİR DURUMDU”

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime açılan okullarda alınan tedbirlerin kantinci esnafına etkisini değerlendiren Yıldırım, ” Kantinlerin şu anda boş kalması beklediğimiz bir durumdu. Çünkü okullardaki öğrenci nüfusunu ve belirli öğrencilerin okula geldiğini biliyoruz. Bu durumu bilerek öğrencilerin mağdur olmaması ve dışarıdan sağlıksız ürünleri almaması için akşama kadar kantinlerimizde çok fazla satış yapamasakta bekleriz. Korona virüsü nedeniyle okulların mevcut nüfusunun yüzde 10’u şu an da okullarda yüz yüze eğitim görüyor. Bakanlığımızın yayımladığı genelgede kiralarımızla ilgili güncelleme de bir formül eşliğinde geldi. İlkokullarda ortalama kiranın yüzde 20’sini, ortaokul ve liseler de ise yüzde 5’ini ödeyeceğiz. Belki kira rakamları düşük olacak ancak bizi ilgilendiren kısım ise diğer giderlerimizin mevcut durumda karşılanmayacağıdır. Yani Bağkur ödemeleri, vergiler, çalışanların giderleri evimizin geçimi karşılayacağımız bir ücretin kazanılmayacağı gerçeği ortadadır. Zaten toplumda oluşan Korona virüsü tedirginliği ile birlikte şu an öğrencilerin de aylardır kapalı kalan kantine karşı ister istemez bir tedirginliği var. Öğrencilerimiz, veliler ve okul idarecilerimiz ile birlikte bu süreci aşacağımızı umuyorum” diye ifade etti.

“EKONOMİK SIKINTILARLA BOĞUŞAN ARKADAŞLARIMIZIN RAHATLAYACAĞI MÜJDELİ HABERLER BEKLİYORUZ”

Kantinciler olarak devletten 2020-2021 eğitim öğretim yılında kiraların alınmaması yönünde beklentilerinin olduğunu söyleyen Yıldırım, “31 Ağustos’ta Ankara Ulus Meydanı’nda yapmış olduğumuz basın açıklamasında belirttiğimiz gibi, kapalı olan kantinlerimizin açıldığı takdirde 2020-2021 eğitim öğretim yılında kantin kiralarının alınmaması, Bağkur borçlarımızın silinmesi, bu borçları ödeyen arkadaşlarımızın ise ileriki dönemde mahsuplaşılması , kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak ve faizli ve faizsiz verilen kredilerin ertelenmesi taleplerimiz halen geçerlidir. Aynı zamanda devletimizden beklentilerimiz arasında olan hibe kredilerin verilmesi vardı. Bugün okulların açılmasıyla birlikte kantinlerin açılması, kantinci esnafını ekonomik olarak kalkındırmasa da psikolojik anlamda mutlu etmiştir. Ama nihayetinde bu süreçte kantincinin ayakta durmasını istiyorsak devletimin beklentilerimizin karşılanması gerekir. Bununla ilgili olarak önümüzde dönemde mecliste çıkacak bir torba yasada, kantincilerin de faydalanabileceği, geçmişten gelen ekonomik sıkıntılarla boğuşan arkadaşlarımızın rahatlayacağı müjdeli haberleri de bekliyoruz” dedi.

MESLEKTAŞLARINA ÇAĞRI

Kantinci meslektaşlarına da çağrıda bulunan Yıldırım, “Birçok meslektaş arkadaşımla görüştüm, hazırlıksız yakalandıkları için işletmelerini açmak istemeyen arkadaşlarımız var. Tedirginiz evet ama kantinci arkadaşlarımızın işletmelerini açmalarını istiyorum. Ben arkadaşlarımdan işlerinin başında olmalarını bu süreçte, maske mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını, öğrencilerin Korona virüsü tedbirlerinin asıldığı afişleri görebileceği yerlere asmalarını ve bu süreçte daha dikkatli davranmalarını istiyorum. Çünkü bu çocuklar bizim evlatlarımız ve geleceğimizdir. Aynı zamanda bu da bizim mesleğimizdir. Bu hazırlıklarla birlikte okullara gelmeyen diğer öğrencilerin de yüz yüze eğitime başladıktan sonra ekonomik anlamda rahatlayacağız. Yaklaşık 10 aylık süreçte yaşadığımız sorunları dile getiren Kantin İş-Sen Genel Başkanı Okan Fırat’a, Elazığ Valisi, Belediye Başkanı, yardımlarını esirgemeyen Türk Kızılay Elazığ Şubesi, İl Teşkilatımıza ve yerel basınımıza da teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.