YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2020 08:02   Güncelleme : 21-10-2020 08:02

KALMAN: HES KODU MAĞDURİYET YARATMASIN

KALMAN: HES KODU MAĞDURİYET YARATMASIN

FAİK AKGÜN

Demokratik Sol Parti ( DSP) Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman HES Kodu uygulaması nedeniyle bazı vatandaşların mağduriyet yaşadığını ifade ederek Kurum ve kuruluş girişlerinde vatandaşların HES kodlarını alacağı donatılar oluşturulmasını ve görevli personel bulundurulmasını istedi

DSP Elazığ İl Başkanı Ahmet Kalman HES Kodu uygulaması nedeniyle vatandaşların bazı kurum ve kuruluşlara giremediğini işlemlerini yapamadığı için mağdur olduğunu dile getirdi. Kalman, "HES kodu uygulaması bazı vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Özellikle okuma yazma bilmeyen yada bilgisayar kullanmayı bilmeyen vatandaşlarımız kamu veya özel kurumlara giremiyor işlemlerini yapamıyor. İşlemlerini yapamayan vatandaşlarımız geri dönüşü mümkün olmayan bir takım mağduriyetler yaşıyor. Yetkililerin yaşanan mağduriyeti görmesini bekliyoruz" dedi.

"HES KODU OLMAYAN VATANDAŞLARIMIZ FATURA BİLE YATIRAMIYOR"

HES kodu olmayan vatandaşların faturalarını bile yatıramadığını dillendiren Kalman, " Elektrik ve su faturalarını ödemek için kurumların tahsilat noktalarına giden vatandaşlarımız içeri alınmıyor. HES kodu olmadığı gerekçesiyle vatandaşlarımız faturalarını bile ödeyemiyor. Faturalarını HES kodları olmadığı için ödeyemeyen vatandaşlarımız gecikme faizleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımız ve bilgisayar kullanmayı bilmeyen vatandaşlarımız zaman zaman tahsilat noktalarında görevlilerle karşı karşıya geliyor. istenmeyen olaylar yaşanıyor. HES kodu olmadığı için tahsilat noktalarında içeri alınmayan vatandaşlarımızın her gün görevli personellerle tartıştığına şahitlik ediyoruz. Bu durum gerçek manada problemler oluşturmadan önlem alınması gerekiyor. Bu noktada resmi ve özel kurumların girişlerinde HES Kodu alınan donatılar oluşturularak vatandaşlara HES kodu alması için yardımcı olacak personeller görevlendirilmesi gerekiyor" dedi.

"FATURALARINI TAHSİLAT NOKTALARINDA ÖDEYEMEYEN VATANDAŞLAR FATURALARINI FARK VEREREK ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR"

Kalman HES kodu olmadığı için faturalarını tahsilat noktalarında ödeyemeyen vatandaşların fatura ödeme merkezlerinde faturalarını ödediğini ve fatura ödeme merkezlerinde vatandaşların fark ücreti vermek zorunda kaldığını belirtti. Kalman, "Tahsilat noktalarında HES kodu olmadığı için faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımız fatura ödeme merkezlerinin yolunu tutuyor. Fatura ödeme merkezlerinde faturalarını ödeyen vatandaşlarımızdan bu merkezler bu hizmet karşılığında fark ücreti alıyorlar. Vatandaşlarımızın cebinden gereksiz bir şekilde fazla para çıkmasına neden olan bu uygulama nedeniyle vatandaşlarımız mağdur oluyor. Aybaşını nasıl getireceğini düşünen vatandaşlarımızın cebinden fazladan para çıkmasına neden olan HES Kodu şuanda mağduriyet yaratmaktadır.Yetkililerden mağduriyet yaratan bu HES uygulaması ile ilgili olarak sunduğumuz öneriyi gözden geçirmelerini istiyorum. Artık HES kodu mağduriyet yaratmasın" ifadelerini kullandı.