YEREL
Giriş Tarihi : 26-10-2020 09:45   Güncelleme : 26-10-2020 09:45

HOLLYWOOD FİLM ENDÜSTRİSİ  ELAZIĞ EFSANELERİNDEN  Mİ ESİNLENİYOR?

HOLLYWOOD FİLM ENDÜSTRİSİ  ELAZIĞ EFSANELERİNDEN  Mİ ESİNLENİYOR?

FAİK AKGÜN

Holywood film endüstrisi tarafından ortaya konan ve gişe rekorları kıran bilim kurgu ve epik fantezi alanında ki filmlerin konularına baktığımızda Elazığ'da yıllardır anlatıla gelen birçok efsanenin vücut bulduğunu görüyoruz. Bu durum akıllara Holywood film endüstrisi bizim burun kıvırdığımız değerlerimizi bizden daha mı iyi biliyor sorusunu getiriyor.   Hazır bir senaryo sunan ve Holwoodlu senaristlerin esinlendiği  efsanelerimizin  bizim yapımcılarımız tarafından ne zaman hayat bulacağını da merak ettiğimizi ifade etmek istiyoruz.

 Kültür şehri olan ve her dönem bilim ve kültüre ışık tutan Elazığ'ın  Kürsü Başı Geleneği ve dünyada mumlu dans diyerek bilinen çaydaçıra ile dünyaya müzik kültürü alanında çok ciddi miras bıraktığını bilmeyenimiz yoktur. Elazığ kültür alanında ortaya koyduğu eserlerle dünyaya farklı bir pencere açıyor.  Elazığ'ın  dünya kültürüne sadece müzik alanında miras bırakmadığını gişe rekorlarını kıran Holywood filmlerine bakarak ta görebiliriz.   Hollywood  film endüstrisinin  özgün senaryo diyerek sunduğu birçok bilim kurgu ve epik fantezi türündeki filmlerin sahnelerinde Elazığ'ın önemli değerleri olan efsanelerinin izlerine rastlamak mümkün işte bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla  Holywood filmlerinde gördüğümüz Elazığ efsaneleri arasındaki benzerlikler... 

YERALTI CANARI FİLMİ  EJDERHA TAŞI EFSANESİNİ AKILLARA GETİRMİYOR MU?

Ejderha taşı efsanesi ile ilgili olarak Elazığ Kültür ve Turizm il Müdürlüğü internet sitesindeki bilgilendirmede şu ifadelere yer veriliyor.  " Rivayetlere göre: Bir Ejderha ve yanındaki iki yavrusu Harput’a doğru yürüyorlarmış, halk panikler, Harput’u yutacaklar diye korkmaya başlarlar. Zamanının âlimleri, Allah dostları Süt Kalesinin mescidine çıkmışlar. Hep birlikte namaz kılıp, halkla birlikte dua, canavara beddua etmişler : “Canavar olduğu yerde kalsın, Harput'u yutmasın” Allah tarafından dualar kabul olunur ve Ejderha ve yavruları hemen oracıkta taş kesilirler.

Harput’a sırtı ve başı havaya kalkmış devimsi kara bir taş vardır. Taş toprağa gömülmüş, sırtı, boynu ve ayağı açıkta kalmış, yürüyüş hâlinde bir dev hayvan heykelini andıran, iki yanında da tıpkı kendine benzeyen  ikişer yavruyu andıran bu taş kütlesine halk tarafından "Ejderha Taşı" denilmektedir." yayınladığı dönemde gişe rekorları kıran Yeraltı Canavarı Filmi'ne  baktığımızda ise 1990 yılında yayımlanan filimde ana konusunun  boyu 4-5 metreleri bulan ve insanları yutan bir canavar üzerine kurgulandığını ve bu hayvanın görünümün efsanemizde anlatılan ejderhaya çok benzediğini görüyoruz. İşin ilginç yanı ise filmin sonunda bu canavar bizim ejderha taşı efsanemizde olduğu gibi; çarpıttığı taş duvarda sırtı ve başı havaya kalkmış bir şekilde ölmektedir. Filmi izlemeyenlerinin yanı sıra izleyenleri de bir kez daha ejderha taşı efsanemizdeki ayrıntılara dikkat ederek  izlemeye davet ettiğimizi    belirtmek istiyoruz. 

GANDALF VE SARAGON ARASINDAKİ MÜCADELE SANKİ HAZARBABA EFSANESİNİN SAHNELENMİŞ HALİ GİBİ DURUYOR

 Yayınlandığı dönemde gişe rekorları kıran Yüzüklerin Efendisi Filmine göz attığımızda ise  yine bizden bir şeyler görmek mümkün. Gandalf  ve Saragon arasındaki kavga sahneleri  yıllardır söylenen diğer bir önemli efsanemiz olan Hazar Baba  Efsanemizden  sahneler sunuyor gibi duruyor.  Hazar Baba Efsanesi'ne baktığımızda  Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından efsane şu şekilde anlatılıyor, "Rivayetlere göre: Hazar Baba, Karaoğlan ve Kuşakçı adındaki evliyalar kardeşlermiş. Bu kardeşlerin de Haccehan adında bir kız kardeşleri varmış. Bu kardeşler düşmanla savaşırken  her birinin Gölcüğü çevreleyen dağlarda şehit olduğu söylenmektedir. Şehit oldukları dağlarda kabirleri bulunmakta olup bu dağlar kendi isimleriyle anılmaktadır. Kız kardeşleri Haccehan’ın da Kürk Köyünün üst tarafındaki dağda kabri olduğu söylenmektedir.

Kuşakçı Babanın Cuma Akşamları gemici feneri ile İmran Göze suyuna inip abdest aldığı söylenir. Yine erkek çocuğu olmayanların iki, üç sene Karaoğlan Türbesine gidip Allah için kurban kestikten sonra erkek çocuğu olduğu Halk arasında anlatılmaktadır.

Geceleri dağlardan birbirlerine doğru ışık gidip geldiği söylenmektedir. Bu durum Halk arasında yatan evliyaların kavga ettiği şeklinde yorumlanıyor. " Saragon ve Gandalf'ın kavga ettikleri sahnelerde birbirlerine tıpkı Hazar Baba Efsanesi'nde olduğu gibi ışık yoluyla cevap vermesinin ince ayrıntıların bile çok önemli olduğu bu filmde sadece bir benzerlik olmadığı aşikardır.  Sözlü kültürümüzün ve geleneklerimizin mistik bir anlayışıyla ele alınarak harmanlandığı Elazığ efsaneleri  artık kendisini farklı bir anlayışla ele alan yabancılar yerine kendisi keşfedecek ve beyazperdeye taşıyacak  yerli senaristleri ve yapımcıları beklediğini ifade etmek istiyoruz.