YEREL
Giriş Tarihi : 27-10-2020 16:21   Güncelleme : 27-10-2020 16:21

ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

 ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

İRFAN ARSLAN

Fırat bölgesinde de sanayi ve ticarethanelerdeki elektrik tüketimi ikinci çeyreğe göre artış gösterdi. En yüksek artış yüzde 51 oranıyla Malatya’daki ticarethane grubunda yaşandı. Aksa Elektrik’ten yapılan açıklamada aynı grupta tüketim oranlarında yaşanan artış Elazığ’da yüzde 34 Bingöl’de yüzde 17 Tunceli’de ise yüzde 3 olarak belirtildi. Sanayi grubunda ise en yüksek artış yüzde 24 ile Bingöl’de olurken onu yüzde 23 ile Malatya, yüzde 5 ile Elazığ izledi. Tunceli’de ise sanayi grubunda ikinci çeyreğe göre yüzde 10’luk düşüş kaydedildi.

Mesken elektrik tüketimi en fazla yüzde 22ile Malatya’da arttı. Fırat Bölgesi’nde ise mesken elektrik tüketimi ikinci çeyreğe göre yüzde 20 artarken, en yüksek artış yüzde 22ile Malatya’da gerçekleşti.

Fırat bölgesinde Malatya ve Elazığ’da elektrik tüketimi yüzde 8’den fazla arttı. Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de 900 binden fazla aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketiminin yüzde 7 arttığını kaydetti.

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Malatya’da yüzde 9’a yakın, Elazığ’da yüzde 8, Tunceli’de yüzde 2 artış olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Bingöl’de ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla göre yüzde 1 düştüğünü belirtti.

Fırat bölgelerindeki abone sayısıyla ilgili de bilgi veren  Aksa Elektrik, geçen yılın Eylül ayı sonu dönemine göre bu yıl toplam abone sayısının  Fırat bölgesinde ise yaklaşık yüzde 9 arttığını kaydetti.