YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2020 18:46   Güncelleme : 28-10-2020 19:01

CUMHURİYETİN 97. YILI ANISINA KEBAN BARAJINA 970 BİN BALIK YAVRUSU BIRAKILDI

CUMHURİYETİN 97. YILI ANISINA KEBAN BARAJINA 970 BİN BALIK YAVRUSU BIRAKILDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ’da Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılı dolayısıyla Keban Barajı Gölü’ne 970 bin balık yavrusu bırakıldı. Cumhuriyetimizin ilk en büyük hidroelektrik enerji barajı olan Keban Barajı Gölü’ne 2020 yılı içerisinde toplamda 2 milyon 600 bin adet yavru balık bırakılmış oldu.

 Elazığ’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılı etkinlikleri kapsamında DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Cumhuriyetimizin 97. Yılı Anısına Keban Barajına 970 Bin Adet Balık Bırakılması’ töreni düzenlendi. Düzenlenen törende Keban Barajı Gölü'ne; Pullu Sazanı, Gökkuşağı Alabalığı, Ot Sazanı, Yayın Balığı ve Gümüş Sazanı olmak üzere 970 bin adet balık yavrusu bırakıldı. Düzenlenen törene; Elazığ Valisi Erkaya Yırık, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Keban Kaymakam vekili Eyyüp Batuhan Ciğerci, İlçe Emniyet Müdürü Kubilay Yurtseven, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Şevket Ayhan, Keban DSİ Su Ürünleri Şube Müdürü Yasin Celayir, kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı.

 “BALIKÇILIKLA GEÇİMİNİ SÜRDÜREN VATANDAŞLARIMIZA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Keban Barajı’nın alabalık üretiminde Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirten Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Cumhuriyetimizin 97’ncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında DSİ’mizin Keban Barajı’na 970 bin sazan yavru balık bırakma faaliyetinde hep beraberiz. Bu vesile ile cumhuriyetimizin 97’nci yılını tebrik ediyorum. Elazığ topraklarıyla, üretimiyle birçok üretim faaliyetinde ülkemizde önemli sıralarda. Alabalık üretiminde de şu an da Türkiye’de birinci durumdadır. Geçtiğimiz aylarda Sivrice’de Hazar Gölü’ne yavru balık bırakma işlemi yapmıştık. Bugün de Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Keban Barajı’na yavru balıkları bırakma faaliyeti gerçekleştiriliyor. Eğer bakarsanız bağ olur, ekerseniz biçersiniz. Bu kapsamda bu faaliyet inşallah bundan sonraki süreçte burada balıkçılıkla hayatını idame ettiren vatandaşlarımıza önemli katkılar sağlayacak. 1975 yılında faaliyete başlayan ve Atatürk Barajı’ndan sonra ikinci en büyük hidroelektrik santrali olarak inşallah elektrik üretiminde göstermiş olduğu bu önemli etkiyi balık üretimi ile meşgul olan vatandaşlarımızın üretimlerine bereket getirecek” şeklinde konuştu.

 “2020 YILI İÇİNDE TOPLAMDA 2 MİLYON 600 BİN ADET YAVRU BALIK BIRAKILMIŞ OLACAKTIR”

Bugüne kadar Elazığ’da depolama tesislerine toplamda 62 milyon adet balık yavrusu bırakıldığını vurgulayan DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ise, “Cumhuriyetimizin 97. yılı anısına Keban Barajı’na DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Keban Balık Üretim İstasyonu’nda üretilen 970 bin adet balık yavrusu bırakıyoruz. Cumhuriyetimizin ilk en büyük hidroelektrik enerji barajı olan Keban Barajı Gölüne 2020 yılı içinde toplamda 2 milyon 600 bin adet yavru balığı bırakılmış olacaktır. Baraj, yapıldığı yıllarda ülkemizin en büyük barajı olup, bugün itibariyle hizmete alınan tesisler içerisinde Atatürk Barajından sonra ikinci büyük barajıdır. Temelden 210 metre yüksekliğinde, yaklaşık 17 milyon metre küp gövde dolgu hacmine ve 31 milyar metre küp rezervuar hacmine haiz olup, yılda 6 milyar Kilovatsaat enerji üretim potansiyeli olan Cumhuriyetimizin en önemli projelerinden biridir. DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1976 yılında faaliyete başlayan DSİ 9. Bölge Müdürlüğüne ait Keban Barajı Su Ürünleri tesislerimizde, 2020 yılına kadar, 118 milyon 680 bin adet kültür sazanı, 21 milyon 556 bin adet gökkuşağı alabalığı, 2 milyon 151 bin adet ot sazanı, 60 bin adet gümüşü sazanı, 39 bin 458 adet yayın balığı olmak üzere toplamda 142 milyon 486 bin 458 Adet yavru balık üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen bu balık türleri, Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan toplam 66 baraj gölünün, 38 DSİ göletinin ve 87 adet diğer göletler ile doğal gölün balıklandırılmasında kullanılmıştır” ifadelerini kullandı.