YEREL
Giriş Tarihi : 29-10-2020 09:25   Güncelleme : 29-10-2020 09:25

KIRTASİYECİ ESNAFI YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN UMDUĞUNU BULAMADI

KIRTASİYECİ ESNAFI YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN UMDUĞUNU BULAMADI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Küresel salgın nedeniyle bir süre tatil edilen okulların 2020-2021 eğitim öğretim yılında kademeli olarak yüz yüze eğitime açılmasıyla umutlanan kırtasiye esnafı umduğunu bulamadı. Kırtasiye malzemelerin en çok satıldığı Eylül-Ekim aylarda satış yapamadıklarını söyleyen kırtasiyeci esnafı umutlarını okulların tamamen yüz yüze eğitime açılmasına bağladı.

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Salgın seyrine göre Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda okullarda Korona virüs tedbirleri alınarak 2020-2021 eğitim öğretim yılı kademeli olarak yüz yüze eğitime açılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da 2 Kasım’da 5. ve 9. Sınıf öğrencilerinde yüz yüze eğitime başlayacağını açıklamıştı. Korona virüsü tedbirleri alınarak okulların yüz yüze eğitime açılmasıyla umutlanan kırtasiyeci esnafı, okulların yeniden kapanma ihtimaline karşı velilerin endişeli davranmasıyla esnaf umduğunu bulamadı. İlimizde yaşanan deprem ile yaşadıkları mağduriyetin, pandemi ile birlikte en üst seviyeye çıktığını söyleyen kırtasiyeci esnafı, okulların açılmasına rağmen işlerinin düzelmediğini belirttiler.

“ÖĞRENCİLERİN HAFTADA İKİ GÜN OKULA GİTMESİNDEN DOLAYI İHTİYAÇLARDA AZALDI”

Kırtasiyeci esnafının yoğun geçen Eylül-Ekim aylarının da durgun geçtiğini söyleyen esnaflardan Ahmet Türk, ”Yüz yüze eğitimin başlaması ne benim ne de diğer esnaf arkadaşlarımızın beklentilerini karşılayamadı. Çünkü 2020-2021 eğitim öğretim yılında okullar, haftada iki gün olmak üzere belirli sınıflarda açıldı. Öğrencilerin haftada iki gün okula gitmesinden dolayı ihtiyaçlarda azaldı. Kırtasiyeci esnafının en yoğun olduğu sezon okulların başlama ayı olan Eylül ayı ve takip eden bir iki aydır. Bu dönem, bütün yılı kurtaran sezondur. Ama bu yıl öyle bir sezon olmadı maalesef. Ocak ayında depremin yaşanması ve ardından pandemi süreci kırtasiyeci esnafı olarak bizi fazlasıyla etkiledi. İşlerimizin hemen düzelmesini beklemek doğru olmaz. 2 Kasım’da yüz yüze eğitim alacak öğrenci sayısı artabilir ama bu işlerimizin hemen düzeleceği anlamına gelmiyor.  Velilerimiz de bu süreçte temkinli davranarak ölçülü bir şekilde kırtasiye malzemesi satın aldı. Bu süreçte normalde 10 çanta satmamız gerektiği dönemde 1-2 çanta sattık. Bizi etkileyen bir diğer konu ise, AVM ve diğer zincir marketlerin kalitesiz ve Çin mallarını getirerek satmasıdır. Getirdikleri ucuz ürünlerin indirimliymiş gibi gösterildikten sonra satın alan veliler mağdur ediliyor.  “diye ifade etti.

“ÜLKE GENELİNDE OKULLAR HARİÇ HER YER AÇIK”

Okulların dışarıdan daha güvenli ve hijyenik olduğunu savunan Türk,”Her şeyden önce insan sağlığına önem veriyoruz ancak bakıldığı zaman ülke genelinde okullar hariç her yer açık. Caddelerde, meydanlarda insanların yeterince önlem almadığını görüyoruz ama düşünceme göre okulların açık olması kapalı kalmasından daha iyi. Nedeni ise en iyi şekilde tedbirler alınarak öğrenciler okulda eğitim görüyor.Yani çocukların dışarıda kalması virüsü taşıyıcı olabilmesi nedeniyle daha tehlikeli. Ama okullarda gerekli önlemler ve tedbirler alındığı için güvenli bir ortam oluşturulmuş.  Bu konuda öğretmeler de öğrencileri salgın konusunda bilinçlendiriyor” şeklinde konuştu.

“BEKLENTİMİZİN 2 KASIM’DA DA KARŞILANACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

15 yıldır kırtasiye malzemeleri sattığını söyleyen kırtasiyeci esnaflarından Emrah Tanrıkolu, kırtasiye malzemeleri satışlarının en çok düştüğü dönemi yaşadıklarını belirterek,”Elazığ esnafı olarak hem depremden hem de ülkemizi de etkileyen salgından dolayı çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Kırtasiye esnafı olarak okulların yüz yüze eğitime açılmasıyla sezon hazırlıklarımızı yaparken 1-2 hafta önce yakınımızda yapılan bina yıkımlarında yeterli su kullanılmadığından dolayı işletmemiz toz içerisinde kaldı. Daha önce de gündeme geldiği gibi Elazığ halkı sahipsiz kaldı. Yetkililer esnafın yaralarını sarmayarak Elazığ halkına sahip çıkmadı. Bizim tam da beklediğimiz süreçte bu defa binaların yıkımı bizi etkiledi. Zaten okulların açılması beklentilerimizi karşılayamadı, satışlarımızda durgunluk devam ediyor. Kırtasiye sektöründe son zamanlarda şöyle bir durum oluştu, zincir marketlerin kalitesiz ürünleri ucuz fiyatlara satmaları nedeniyle satışlarımız eskisi gibi değil. 2 Kasım’da 5. ve 9. Sınıflarında yüz yüze eğitime başlamasıyla beklentimizin karşılanacağını düşünmüyorum. Velilerde oluşan okullar yeniden kapabilir düşüncesiyle az sayıda kırtasiye malzemeleri satın alınıyor. Okuma kitapları satışlarında sorun yaşamayabiliriz ama kırtasiye malzemeleri satışlarında satışlarda durgunluk devam eder” ifadelerini kullandı.