YEREL
Giriş Tarihi : 30-10-2020 07:59   Güncelleme : 30-10-2020 07:59

TURŞU BU YIL BİRAZ DAHA TUZLU

TURŞU BU YIL BİRAZ DAHA TUZLU

FAİK AKGÜN

Her yıl olduğu gibi bu yılda turşular kurulmaya ve turşu sezonu yaşanmaya başlandı. Turşu kurmak isteyen vatandaşlar daha ekonomik olduğu için pazarın yolunu tuttu. Ancak vatandaşlar pazardan da beklediklerini bulamadılar. Pazarcı esnafları turşu kurmak isteyen dört kişilik bir aileye turşunun maliyetinin 200 lirayı bulacağını ifade ettiler. Kışın vazgeçilmezi olan turşunun maliyetinin 200 lirayı bulması karşısında değerlendirmede bulunan vatandaşlar artan maliyetler nedeniyle turşunun bu yıl biraz daha tuzlu olduğunu dile getirdiler.

“TURŞU YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZIN ELİNİ ÇABUK TUTMASI GEREKİYOR”

Pazarcı esnafı Yılmaz Ağcik, Elazığ’da yaşayan vatandaşların genellikle karışık turşu yaptığını tek üründen turşu yapan vatandaşların sayısının çok az olduğunu dile getirdi. Ağçik,”Turşu sezonun son günlerini yaşıyoruz. Vatandaşlarımız kışlık turşularını yapmak üzere pazara yani bizim tezgahlarımıza yoğun bir ilgi gösteriyor. Elazığ’da yapılan turşular genellikle karışık olarak yapılıyor.

Tek ürünle turşu yapan vatandaşlarımızın sayısı çok az diyebilirim. Tek üründen turşu yapan vatandaşlar ise genellikle havuç ve kornişonu tercih ediyor. Sizin aracılığınızla turşu sezonun sonuna yaklaştığımızı ve turşu yapmak isteyen vatandaşlarımızın elini çabuk tutması gerektiğini de belirtmek istiyorum.” dedi.

EN UCUZ ÜRÜNÜN FİYATI 2,5 LİRADAN BAŞLIYOR

Turşu yapımında en çok tercih edilen sebzelerin pazar tezgahlarındaki satış fiyatları ise şu şekilde, Küte (Acur) 3 lira, havuç 2,5 lira, kornişon 6 lira, sarımsak 25 lira, karnı bahar 5 lira, biber 5 lira, orta boy lahana tanesi 8 lira ve ham domates 3 lira...