YEREL
Giriş Tarihi : 31-10-2020 08:42   Güncelleme : 31-10-2020 08:42

TABAN FİYATI ÜRETİCİLERİ MEMNUN ETMEDİ

TABAN FİYATI ÜRETİCİLERİ MEMNUN ETMEDİ

FAİK AKGÜN

Türk Şeker A Kotası pancar alım taban fiyatını açıkladı. Türk Şeker'den yapılan açıklamada  2020-2021 pancar alım kampanyası boyunca uygulanacak taban fiyatının ton başına  336 lira olarak uygulanacağını açıkladı.Türk- Şeker belirlenen taban fiyatın  2021 yılında çiftçilere verilecek avanslarda da esas kabul edeceğini ifade etti

  "AÇIKLANAN FİYATIN HAYIRLI UĞURLU OLMASINI TEMENNİ EDERİZ"

 Bu yıl 240 bin ton şeker pancarı alacağını açıklayan Elazığ Şeker Fabrikası'nda bir yandan pancar alımları ve bir yanda da şeker üretimi devam ederken  üreticilerin beklediği karar Türk Şeker tarafından açıklandı.Türk Şeker’den yapılan açıklamada;“2020 yılında şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen %16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş 1 ton A kotası Şeker Pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu fiyat aynı zamanda, 2021 yılı ürünü şeker pancarı baz alım avans fiyatı olarak uygulanacaktır. Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli mahsul yılı geçirmelerini temenni eder, açıklanan bu fiyatın hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz” denildi.

 ÜRETİCİLERİN BEKLENTİSİ 400 LİRAYDI

Türk- Şeker tarafından  şeker pancarının taban fiyatının  360 lira olarak açıklanması üreticileri memnun etmedi. Türk- Şeker tarafından açıklanan taban fiyatını değerlendiren Elazığ'da ki pancar üreticileri  beklentilerinin  karşılamadığını dile getirdiler.  Açıklanan taban fiyattan duydukları memnuniyetsizliği dile getiren üreticiler girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek taban fiyatın en az 400 lira civarında olması gerektiğini kaydettiler.