YEREL
Giriş Tarihi : 02-11-2020 18:37   Güncelleme : 02-11-2020 19:24

“BİR AYDA 223 BİN FİDAN DİKECEĞİZ”

“BİR AYDA 223 BİN FİDAN DİKECEĞİZ”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

*“Geleceğe Nefes” Kampanyası kapsamında ülke genelinde başlatılan fidan dikme kampanyasında ülke genelinde sondan ikinci sırada yer alan ilimizi bu sıralamada yukarı çıkarılması amaçlı “Haydi Elazığ Fidan Dikmeye” kampanyası Harput Göllübağ’da yapılan dikimle başlatıldı.

*Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 02-30 Kasım tarihleri arasında 223 bin fidanı toprakla buluşturmasını planladıklarını, bu plan kapsamında daha yeşil bir Elazığ için ilimizin farklı bölgelerinde fidan dikme çalışmalarının yapılacağını söyledi.

*Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, “Kampanyamız kapsamında yapılacak ağaçlandırma etkinliği 7 den 77’e  toplumun tüm kesimlerini ağaçlandırma çalışmalarına katılmasını planladık. Hedefimiz, ülkemizin bu konuda yürüttüğü çalışmalarla olumlu katkı vermek. Kampanya kapsamında toprakla buluşacak fidanlar, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak ağaç dikmek isteyen vatandaşlara dağıtılacak” dedi.

 

Ülke genelinde “Geleceğe Nefes” sloganıyla başlatılan fidan dikme kampanyasında sondan ikinci sırada yer alan Elazığ’ın bu sıralamada yukarı çıkarılması amacıyla Kasım ayı sonuna kadar 223 bin fidanın dikilmesi için ilk start verildi. İlk 7 bin 700 fidan tarihi Harput Mahallesinde toprakla buluştu

Ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, son aylarda çıkan yangın ormanları sonrası zarar gören alanların yeniden ağaçlandırmak ve özellikle Türkiye genelinde fidan dikiminde son sıralarda yer alan ilimizin sıralamada yukarı çıkmasını sağlamak amacıyla “Haydi Elazığ Fidan Dikmeye” kampanyası kapsamında Elazığ’da fidanlar toprakla buluşmaya başladı. Elazığ Valiliği koordinesinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından her gün ortalama 7 bin 700 adet olmak üzere Kasım ayı sonuna kadar 223 bin  fidan dikiminin yapılacağı kaydedildi. Elazığ Valisi Erkaya Yırık ile Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner arasında imzalanan protokolden sonra tarihi Harput Mahallesi'nde ilk fidanlar toprakla buluştu. İlk fidanı Vali Yırık eşi Ayşe Yırık ile birlikte dikti. 7 bin 700 fidanın toprakla buluşturulduğu etkinliğe Yırık çiftinin yanı sıra Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, diğer protokol üyeleri, kurum, kuruluşların müdürleri, öğretmen ile öğrenciler katıldı.

”ÇOCUKLARIMIZIN AĞAÇ VE ORMAN SEVGİSİNİ ARTTIRMAK İÇİN ADIM ATMIŞ OLACAĞIZ’’

Ağaçlandırma çalışmalarının Elazığ’da hem ağaç sayısını arttırmak hem de çocuklara ağaç ve orman sevgisini aşılamak amacıyla yapıldığını aktaran Elazığ Valisi Erkaya Yırık,”Elazığ 190 bin hektarlık ormanlık alanına sahip. Orman Bölge Müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu çalışmalara katkı yapmak amacıyla geleceğe nefes olmak için Kasım ayının başından sonuna kadar her gün 7 bin 700 fidanı toprakla buluşturarak ay sonu itibariyle, Cumhuriyetimizin 97.yılında 223 bin fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Elbette bu yaptığımız fidan dikimiyle birlikte Elazığ’ın her tarafı yemyeşil olmayacak biz bunu beklemiyoruz. Ama biliyoruz ki yemyeşil Elazığ ağaçlandırılmış, oksijeni bol ve insanların nefes alabildiği ortamın sağlanması işte belki de küçük ama niyet olarak büyük çalışmalarla birlikte gerçekleşecek ve sonuçlanacak. Yaptığımız çalışmayla hem ağaç sayısını arttırırken, hem de çocuklarımızın ağaç ve orman sevgisini arttırmak onlarda çevre bilincini oluşturmak ve yükseltmek için adım atmış olacağız. Orman Bölge Müdürlüğümüz her yıl yapmış olduğu binlerce fidan dikme çalışmalarına bizler de katkı sunmuş olacağız. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah ğaçlandırma çalışmalarını sadece sonbaharda değil ilkbaharda da münasip zamanda devam ettirmeyi düşünüyoruz. Gelecek yıllarımız daha yeşil daha güzel, oksijeni bol bir Elazığ olacaktır”ifadelerini kullandı.

“BU CENNET VATANI YEŞİL VATAN YAPMAK İÇİN EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE VERECEĞİZ”

Elazığ Valiliği ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında 223 bin fidan dikme protokolünün gerçekleştirildiğini belirten Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner ise açıklamasında,”Elazığ Valisi Erkaya Yırık öncülüğünde tüm ilçelerimizde Kasım ayı boyunca fidanlar toprakla buluşturulacaktır. Bu cennet vatan kolay kolay kazanılmadı. Bu cennet vatanı yeşil vatan yapmak için el ele gönül gönüle vermek zorundayız. Ve tüm Elazığlıları 11 Kasım etkinliği için ayrıca Bağlarca’daki fidan dikim etkinliğimize de bekliyoruz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, STK’ları, o gün orada aziz şehir Elazığ’a yakışacak bir şekilde fidan dikmek için bekliyoruz. Yeşil bir Elazığ için el ele gönül gönüle vereceğiz” şeklinde konuştu.