YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2020 08:04   Güncelleme : 03-11-2020 08:10

ELAZIĞ’DAN GIDA İSRAFINA 2 BİN 986 SÖZ

ELAZIĞ’DAN GIDA İSRAFINA 2 BİN 986 SÖZ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, gıda kayıpları ve israfının önlenmesi amacıyla başlatılan ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyasına Elazığ’dan 2 bin 986 söz verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliği ile gıda kaybı ve israfı konusunda kamuoyunda farkındalığı arttırma ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirme amacıyla ‘Gıdanı Koru,Sofrana Sahip Çık’ kampanyası başlatılmıştı. 2 milyon söz arayan Bakanlığa, en çok söz 71 bin 470 ile İstanbul’dan gelirken, Elazığ’da 2 bin 986 söz verildi.

Türkiye’de gıda kayıpları ve israfının önlenmesi, azaltılması ve yönetimine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce çeşitli eylem planları hazırladı ve ilgili kurumlara gönderdi. Vatandaşların da gıda kayıpları ve israfının önlenmesi amacı ile Dünya genelinde bir rekor denemesi başlattı. Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda en çok imza toplanan çevrimiçi imza kampanyası kapsamında vatandaşlar www.sofranasahipcik.com adlı siteye girip bulundukları şehirler için imza atabiliyor.

“İSRAF ETMEYECEĞİME, SÖZ VERİYORUM”

Sistem imzanın ardından söz veren her bir vatandaşa, “Her lokmanın ve her yudumun kıymetini bileceğime, gıda kaybı ve israfını ve olumsuz çevresel etkilerini önlemek için kendi adıma var gücümle sorumluluk alacağıma, yiyecek ve içecekleri ihtiyacım kadar alıp, bilinçli tüketip, israf etmeyeceğime, söz veriyorum” şeklinde de bir sertifika düzenliyor.

EN ÇOK SÖZ İSTANBUL’DAN EN AZ TUNCELİ’DEN

Başlatılan kampanyaya en çok söz 47 bin 384 kişi ile İstanbul destek verdi. Elazığ’da 2 bin 986 kişi kampanyaya destek verirken, komşu ilimiz Malatya’da ise 5 bin 37 söz verdi. Bingöl’de 888 sözle kampanyaya destek verirken, Tunceli’de ise 170 kişi ile kampanyaya en az katılım sağlandı. Tarım ve orman bakanlığının başlattığı kampanyada ilk haftada 500 binden fazla imza toplanırken ilerleyen zamanlarda söz sayısının artması bekleniyor.