YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2020 08:11   Güncelleme : 03-11-2020 08:13

MÜLAZIM ALİ HAYDAR EFENDİ'NİN MEKTUBUNA ELAZIĞLILARDAN YOĞUN İLGİ

MÜLAZIM ALİ HAYDAR EFENDİ'NİN MEKTUBUNA ELAZIĞLILARDAN YOĞUN İLGİ

FAİK AKGÜN

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin 40. durağı Elazığ oldu. Pandemi nedeniyle belli sayıda vatandaşın içeride bulunmasına müsaade edildiği mobil müzeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Elazığlılar müze ziyaretleri sırasında hemşerimiz Harputlu Mülazım Ali Haydar Efendi'nin cepheden annesine yazdığı mektuba yoğun ilgi gösterdiler.

"EY VALİDE ! AĞLAMA !

VÜCUDUMU FEDA ETTİĞİM BU VATAN HATRI İÇİN İSMİMİ BİR HAZİN TEFEKKÜRLE YAD ET!"

Elazığlıların yoğun ilgisi ile karşılaşan mektubu okuyan kimi vatandaşların zamana zaman duygulandığı gözlemlendi. Kimi hemşerilerimizin gözleri dolarak okuduğu mektubunda Harputlu Mülazım Ali Haydar Efendi şu ifadelere yer vermiş, " Dünyada yegane arzum, vatanımı ilerlemiş, eğitimli zengin görmek. Bu hususu elde etmek neye bağlı ise onu gelecekte meydana getirebilmektir. Vatanımın en son ve denizle birleştiği bir noktasında düşmanı beklemem ile övünçlüyüm. Mukaddes vazifemin gerçekleşmesi neye bağlı ise onu ifa etmekten çekinmeyeceğim. Dünya zevklerini tattım. Daha pek gencim pek de iyi biliyorum ki, dünyada maksat olan vatana hizmettir. Binaenaleyh böyle bir hizmet yolunda gidersem...

Ey valide! Ağlama! Bilakis, muhabbeti için vücudumu feda ettiğim bu vatan hatırı için ismimi bir hazin tefekkürle yad et! Oğlum, berhudar ol de... Cümleye selam ağabeylerin ellerinden öperim. 25. Alay 2. Bölük Mülazım Harputlu Ali Haydar"