YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 09:43   Güncelleme : 04-11-2020 09:43

“İZİNLERİN İPTAL EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

“İZİNLERİN İPTAL EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç, Sağlık Bakanlığı kararıyla sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesine tepki göstererek, ”24 Ocak depreminden bu yana izinlerini kullanmamış sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Bu karar Korona virüsü sürecinde tükenmişlik sendromu yaşayan sağlık çalışanlarını tam anlamıyla yıpratmıştır” dedi.

Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkçıların istifa taleplerinin kabul edilmemesi ve ikinci bir emre kadar sağlık çalışanı izinlerinin iptal edilmesi kararı alınmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla alınan bu karara Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç tepki gösterdi. Kılıç, yıllık izinlerin sağlıkçıların en doğal hakkı olduğunu vurgulayarak, izinlerin bir sonraki yıla erteleme alternatifin olmadığı düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanları olarak 24 Ocak’ta yaşanan depremden bu yana izinlerini kullanmadıklarını söyleyen Kılıç, alınan kararın il bazında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“24 OCAK DEPREMİNDEN BU YANA İZİNLERİMİZİ KULLANAMADIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla alınan kararı değerlendiren Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç,”Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararın mantığını anlayamadık. Biz sağlık çalışanları olarak 24 Ocak’ta meydana gelen depremden bu yana izinlerimizi kullanamadık. Deprem akabinde pandemi sürecinde de gözümüzü açamadık ve izinlerimizi kullanamadık. İptal edilen izinlerin kullanılmadığı takdirde ileri bir tarihe ertelenmeme kararı da kesinlikle yanlıştır, sağlık çalışanları zaten 7/24 görevinin başındadır ve ihtiyaç halinde canını hiçe sayarak mücadele ediyor. Ama Elazığ’da sağlık çalışanları 24 Ocak’tan bu yana izinlerini kullanıp dinlenemedi.  Pandemi sürecinde de sağlık çalışanları ailelerinden uzak kalarak yurtlarda kaldılar. Sağlık çalışanlarının yaşadıkları diğer mağduriyetler göz ardı edilerek bir de izinlerin iptal edilmesi kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

“İZİNLERİNİN BİR SONRAKİ YILA DEVREDİLEMEMESİ MAĞDURİYETİ FARKLI BOYUTLARA TAŞIMIŞTIR”

Sağlık çalışanlarının yaşadıkları mağduriyet üzerine izinlerin iptal edilmesiyle yıpranma noktasına geldiğini söyleyen Kılıç,”Sağlık çalışanları Pandemi sürecinde ön safta mücadele ederek salgınla savaşıyor. Bu mücadelede, döner sermaye haksızlığı, şiddet olayları ve pandeminin ağır şartları nedeniyle tükenmişlik sendromu yaşayan sağlık çalışanları alınan kararla yıpranmıştır. Hiçbir sağlık çalışanı görev yapmaktan kaçmaz, ihtiyaç olan yerlerde bu karar doğru olabilir ancak ihtiyaç olmayan yerlerde bu kararın uygulanması yanlıştır. Uzun süre il dışında olan ailelerini görmeyen sağlık çalışanların izinlerinin iptal edilmesi ve bir sonraki yıla devredilememesi mağduriyeti farklı boyutlara taşımıştır” ifadelerini kullandı.

“HASTANELERİN DOLULUK ORANI YÜZDE 75”

Elazığ’da 235 ekipten oluşan 705 sağlık çalışanının filyasyon ekibinde görev aldığını aktaran Kılıç, “ Elazığ’da salgın kontrol altına alınamıyor demek yanlış olur. Şu anda ilimizde çok kötü bir sonuç görünmüyor. İlimizde 7/24 çalışan Çağrı Merkezimiz ve 235 ekipten oluşan 705 sağlık çalışanımız filyasyon ekibinde görev yapıyor. İlimizdeki Korona Virüsü salgınındaki artış durmuş bir vaziyette. Şu anda hastanelerin doluluk oranı yüzde 75 oranında. 14 yoğun bakımın 10 tanesi şu anda pandemi yoğun bakımı olarak kullanılıyor. Bu durum ilimiz yetkililerine ve vatandaşlarımızın uymakla yükümlü olduğu kurallara göre davranmasıyla atlatılır. Vatandaşların Korona virüs kurallarına en iyi şekilde uyması sağlık çalışanlarının yükünü azaltacaktır. Bize bir şey olmaz düşüncesiyle kuralları ihlal etmek yanlıştır. Korona Virüs her insanda farklı etki edebilir.  Her insan karşındaki insanın da sağlığını düşünerek önlemini alırsa bu hastalık en kısa zamanda atlatılır” diye ifade etti.

“ŞİDDET OLAYLARI BİZİ DERİNDEN ETKİLİYOR”

Sağlık çalışanların yaşadığı mağduriyetlere dikkat çeken Kılıç,”Sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet olayları bizi derinden etkiliyor. Vatandaşlarımızın tedavi olmak için başvurduğu sağlık çalışanına şiddet uygulaması kabul edilebilir bir durum değil. Aynı zamanda sağlık çalışanları şu an da her konuda mağduriyet yaşıyorlar. Bu konulardan biri de döner sermayedir. Bir ambulans şoförü dahi gecesini gündüzüne katarak çalışmasına rağmen döner sermayede karşılığını alamıyor. Buna rağmen vatandaşlarda sağlık çalışanları çok yüksek ücret alıyor algısı var. Vatandaşların bu yanlıştan dönmesi ve sağlık çalışanlarının aldığı ücretin alın terini karşılamadığının bilinmesini gerekiyor” dedi.