YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2020 09:47   Güncelleme : 05-11-2020 09:47

İZMİR KİRA ÜCRETLERİ İLE ELAZIĞ'A DERS VERDİ

İZMİR KİRA ÜCRETLERİ İLE ELAZIĞ'A DERS VERDİ

FAİK AKGÜN

24 Ocak'ta 6.8 şiddetindeki felaketi yaşayan Elazığ'da kira fiyatları biranda zamlanmış, kimi evlerde kira ücretleri üç katına kadar çıkmıştı.  Geçtiğimiz hafta Elazığ ile aynı felaketi yaşayan İzmir'de ise kiralar artmadığı gibi kiralık ilanlarını yeniden düzenleyen birçok ev sahibi deprem nedeniyle evinden olan vatandaşlara evlerini ücretsiz olarak vereceğini ilan etti. İzmirliler bu yaklaşımıyla Elazığ'a güzel bir ders vermiş oldu.

24 Ocak'ta Elazığ'da merkez üssü Sivrice olan 6.8 şiddetinde deprem yaşanmıştı. Deprem şehirde adeta felakete sebep olmuştu. Resmi makamların açıkladığı sayılara göre Elazığ'da ki konutların%30 'u kullanılamaz duruma gelmişti. Vatandaşlar konutlarında yaşanan hasardan dolayı  yıllardır oturdukları evlerinden ve komşularından ayrılmak zorunda kaldıkları yetmiyormuş gibi bir de asgari ücrete yakın rakamlarda kira ödemek zorunda kalmıştı.  Bir dönem kira ücretlerine faiş zamlar yapan bu fırsatçılar ile mücadele edileceği ifade edilse de beklenen mücadelenin yapılmaması nedeniyle vatandaşların yaşadığı kira mağduriyeti devam ediyor.  Elazığlıların kira mağduriyetinin devam ettiği bu süreçte geçtiğimiz hafta İzmir' de Elazığ'ın yaşadığı  felakete  benzeyen bir felaket  yaşandı. Kira zulmü yaşayan bir çok Elazığlı bu felaket sonrasında İzmirlilerin kiralık evler nedeniyle zor günler geçireceğini düşünüyordu. Ancak İzmirli ev sahipleri Elazığlıların bu beklentisini boşa çıkartarak kira ücretleri üzerinden Elazığ'a adeta ders verdiler.  

İZMİRLİ  EV SAHİPLERİ EVLERİNİ ÜCRETSİZ VERECEKLERİNİ İLAN ETTİLER

 Deprem sonrasında Türkiye'nin en büyük emlak sitesindeki ilanlarını güncelleyen İzmirli ev sahipleri   evlerini depremzedelere ücretsiz olarak vereceklerini ilan ettiler. Kimi ev sahipleri ise öylesine güzel bir insanlık örneği ortaya koymuşlar ki,  deprem nedeniyle birçok vatandaşın eşyalarını evlerinden çıkartamayacaklarını düşünerek evlerini eşyalı ve ücretsiz olarak depremzedelere vereceklerini duyurdular. Peki 24 Ocak'ta meydana gelen deprem sonrasında  bizde ne yaşanmıştı?  Daha enkaz altında ki vatandaşlar dahi çıkartılamamışken bir çok ev sahibi kira üzerinden rant sağlamak için ev kiralarını iki katına hatta üç katına çıkartmıştı. Kiralık ev arayışında olan vatandaşlar adeta 90'lı yıllarda   karaborsadan şeker ve ekmek almaya çalışan vatandaşlar gibi kiralık ev arayışına girmişti.  İzmirlilerin ortaya koyduğu bu tavır Elazığ'da yaşayan bu fırsatçıların yüzünü kızartır mı bilemiyoruz. Ancak İzmirlilerin farklarını bir kez daha ortaya koyduklarını ifade etmek istiyoruz.

ELAZIĞ'DA BİN 200 LİRAYA BODRUM KATI BULMAK ZORKEN İZMİR'DE SİTEDE OTURMAK MÜMKÜN

Türkiye'nin en önemli emlak sitesinde İzmir'deki ilanlara göz attığımızda ise Elazığ'da ki kiraların haksız bir şekilde yüksek olduğu gerçeği bizi  karşılaşıyor. Örneğin Elazığ'da kira fırsatçılığı yapan ev sahipleri nedeniyle bin 200 liraya bodrum kat dairenin bile zor olduğu bu günlerde Aynı ücrette İzmir'de site içerisinde yüzme havuzuna varana kadar birçok sosyal donatının bulunduğu evlerde oturmanız mümkün. İzmir'in kiralar üzerinden adeta insanlık dersi verdiği Elazığ'da kira zulmü hala yaşanıyor. Bu noktada depremin ilk günlerinde ortaya çıkmaya başlayan bu fırsatçılar ile ilgili gerekenlerin yapılacağını dile getiren yetkililerden  görevlerini ve verdiği sözleri yerine getirmelerini beklediğimizi ifade ediyoruz.