YEREL
Giriş Tarihi : 07-11-2020 10:01   Güncelleme : 07-11-2020 10:01

BAŞKAN USLU: AĞIN VE BELEDİYEMİZ KAZANACAK

BAŞKAN USLU: AĞIN VE BELEDİYEMİZ KAZANACAK

İRFAN ARSLAN

Ağın Belediyesi bünyesinde Ağın Belediyesi Turizm Hayvancılık Turizm Hayvancılık Ticaret Limited Şirketini kurduklarını belirten Belediye Başkanı Ali Uslu “ İlçemizde en önemli problem istihdam.Biz Belediye olarak bu konuda çözüm merkezi olamayız.Bunun yerine ilçemize kuracağımız tesisler ile insanlarımıza bulundukları yerde üretime dahil edip, yeni projeler ile bayanlarımızı ve gençlerimizi üretime dahil ederek onların ekonomik olarak kazanmalarını sağlayacağız.Böylece istihdam konusunda önemli bir mesafe kat etmiş olacağız.” Dedi

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, Belediye olarak bu yıl tarımsal alanda yaptıkları çalışmalar sonucunda belediyeye 70 bin TL. Kazandırdıklarını belirterek” Biz bu geliri daha da artırma imkânına sahip konumdayız. Ancak Belediye olarak Çiftçi Kayıt Sistemine giremiyoruz. Bunu sağlamak adına bu şirketi kurduk. Böylece yapacağımız çalışmalarda ÇKS’nin sağladığı desteklerden faydalanabilme hakkını elde edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda bu kazancı üreterek daha da artıracağız.” Dedi

Belediye Başkanı Ali Uslu yaptıkları çalışma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Belediyemiz bünyesinde kuracağımız leblebi üretim merkezi ve Badem kırma işleme paketleme tesisi gibi üretim yapılacak alanların tamamı şirketimiz üzerinden halkımıza ürünlerini ve mahsullerini arz edeceğiz. Bu konuda yaptığımız çalışmalara Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız M.Hadi Tunç çok önemli destek ve katkı verdi. Kendisine ilçe halkım adına teşekkür ediyorum. Şirketimizin gelirleri ile halkımıza hizmet kalitesinde artış sağlamış olacağız. Üreten Belediye olarak artık daha güçlüyüz. Neler Yapmıştık. Ekim 2019 Tarihinde Belediyemize ait arazilerin tarıma elverişli alanlarının tamamını sürdük, Bu alanlardan 600 dönümlük arazimizin 404 dönümünü Elazığ Tarım Kredi Kooperatifin'den almış olduğumuz Larende marka sertifikalı tohumlarımızı ektik ve gerekli gübreleme işlemlerini yaparak toplamda 70.000 TL Belediyemize kazandırdık. Yerli ve milli tohumlarla 3 dönüm arazi üzerine kurulan bahçede domates, salatalık, patlıcan, kabak, kavun ve karpuz gibi birçok ürün yetiştirilerek elde edilen sebzeler ihtiyaç sahiplerine ve koronavirüs nedeniyle arazilerini ekemeyen vatandaşlara ekiplerimizle ulaştırdık. Tarlada izi olmayanın Harmanda yüzü olmazmış.

Bu yıl 600 dönem arazide Arpa ekeceğiz. Leblebi Fabrikası kuracağımız için bunun hammadesi olan Nohut ekeceğiz. Böylece leblebi üretiminde hammademizi kendimiz üretmiş olacağız.Ağın olarak Yöresel Ürünlerimizin yüzde yüzünü ilçemizde üretmeye talipli olacağız.Bu üretimleri çeşitlendirecek ve ilçemizi bu alanda önemli bir merkez haline getireceğiz.

Bunları yaparak İlçenin işsizlik problemine çözüm getireceğiz. Yapılacak olan üretim ile elde edilecek olan gelirden Belediyemize ekenomik kazanç sağlayacağız, tarımsal üretim ile Hayır Bahçesi gibi uygulamalarımız ile vatandaşlarımıza ücretsiz ürün sunacağız. Rabbim emeklerimizi zayi etmesin.”