YEREL
Giriş Tarihi : 08-11-2020 17:23   Güncelleme : 08-11-2020 17:23

HAYIR YEMEĞİ VERDİ, KORONAVİRÜS VAKALARI ARTMAYA BAŞLADI

HAYIR YEMEĞİ VERDİ, KORONAVİRÜS VAKALARI ARTMAYA BAŞLADI

Karakoçan İlçesi’nde, korona virüs tedbirlerini hiçe sayılarak, toplu yemek organizasyonu düzenlendi. Yemeğe katılan 28 kişi arasından pozitif vakalar tespit edildi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Karakoçan İlçesi’ne bağlı köyün bir mezrasında verilen hayır yemeği verildi. Mezrada gerçekleştirilen hayır yemeğine katılan 28 kişi arasından pozitif vakalar çıktı. Son bir hafta içerisinde ilçede vaka sayılarının artmasının ardından artışın gerçekleştirilen yemek organizasyonundan kaynaklandığı tespit edildi. Konuyla ilgili inceleme başlatılmasının ardından Karakoçan Kaymakamlığı, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, uyarıda bulundu. Kaymakamlık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 “Bir köyümüzün mezrasında Pandemi dönemindeki kurallara uygun olmayan ve halk sağlığını tehdit edecek bir şekilde toplu yemek organizasyonu düzenlenmiş, Filyasyon Ekibimiz ve İlçe Jandarma Komutanlığımız tarafından bu durum tespit edilmiştir.  Yapılan filyasyon çalışmalarıyla şu ana kadar 28 kişinin bu organizasyona katıldığı tespit edilmiştir.  Gerekli işlemler katılım gösteren kişilere uygulanmıştır. Şu ana kadar tespit edilen 28 kişi arasından pozitif vakalar çıkmış, bir vatandaşımız ise hastanede tedavisini sürdürmektedir.

“VAKA SAYISINDA YÜKSEK BİR ARTIŞA SEBEP OLMUŞ VE OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”

Kıymetli Karakoçanlılar; sürekli olarak gerekli tedbirler anlatılmakta, sağlığın ciddiyeti vurgulanmakta, özellikle bir araya toplanılmaması, kalabalıklar oluşturulmaması konusunun hayati önemi hem medya aracılığı ile hem ekiplerimiz tarafından siz değerli vatandaşlarımıza sürekli olarak anlatılmaktadır.  Belirttiğimiz şekilde gerçekleştirilen bu organizasyon ve benzeri aktiviteler, kontrollü bir şekilde yönettiğimiz süreci olumsuz etkileyerek, son bir hafta içinde ilçemizde maalesef vaka sayısında yüksek bir artışa sebep olmuş ve olmaya devam etmektedir.

“ÖNCELİĞİMİZ HALK SAĞLIĞINI KORUMAK VE KOLLAMAKTIR”

Önceliğimiz tüm kamu kurumları ile birlikte halk sağlığını korumak ve kollamaktır ancak takdir edersiniz ki kıymetli vatandaşlarımızın da bu konuya özen göstermesi, hem kendi hem de hemşehrilerinin sağlıklarını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmamaları gerekir. Bu salgınla ancak hep birlikte savaşabiliriz. Öncelikle sizler kişisel olarak maske, mesafe ve hijyen kuralına uymalı ve kalabalıklardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.”