YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2020 08:21   Güncelleme : 09-11-2020 09:40

RAPOR SÖZDE VAR ÖZDE YOK!

RAPOR SÖZDE VAR ÖZDE YOK!

FAİK AKGÜN

Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz’ın ülke gündemine taşıdığı Dilek Sitesi tutanağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Afet ve Acil Durum Kurulu Üyesi ve Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Kürşat Esat Alyamaç, Saymaz’ın paylaşmış olduğu tutanakta zikredilen güçlendirme raporunun ve güçlendirme projesinin üniversitede olmadığını ifade etti. Ayrıca raporda imzası bulunduğu iddia edilen iki kişinin o dönem 4. sınıf öğrencisi olduğunu ve öğrencilerin rapora imza atamayacağını kaydetti. İşte Alyamaç’ın Saymaz’ın paylaştığı tutanağı tutan yetkilinin ilgili güçlendirme raporunu ve güçlendirme projesini görmeden tutanak tuttuğunu dile getirdiği haberimizin detayları...

“RAPORDA İSİMLERİ ZİKREDİLEN EMRE BEY VE ABDULMUTALİP BEY O TARİHTE DAHA 4. SINIF ÖĞRENCİLERDİR”

Türkiye Afet ve Acil Durum Kurulu Üyesi ve Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Kürşat Esat Alyamaç, Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz’ın paylaşmış olduğu tutanakta çok ciddi hatalar bulunduğunu bu hatanın o tutanağı tutan kişiden kaynaklandığını dile getirdi. Doç. Dr. Alyamaç “Haberde güçlendirme raporu ile ilgili olarak Ali Sayın Erduran, Seyfettin Çiçek, Abdulmutallip Demirel ve Emre Ortaç isimleri zikredilmiştir. Emre Bey ve Abdulmutalip Bey o tarihte daha 4. sınıf öğrencilerdir. Öğrencilerin rapor vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Tutanağı tutan yetkilinin bu noktada çok büyük bir hatası var. Tutanağı tutan yetkili vatandaşlardan var olduklarını iddia ettikleri raporu neden istememiş ve bunu tutanağına neden işlememiş?

Yapılan işlemin adı beyana esas tutanak düzenlemektir. Belge olmadan nasıl tutanak düzenlemiş gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Bu durumu örnek vererek açıklayacak olursak birinin çıkıp Ali Ahmet’i vurdu demesine benziyor. Bu kişiye gördün mü? Delilin var mı? diye sorduklarında yok , diye cevap verdikten sonra e öyle söylüyorlar demesine benziyor“ dedi.

“MALESEF BÖYLE BİR RAPOR YOK”

Tutanakta gerçekte olmayan bir rapordan bahsedildiğini vurgulayan Doç Dr. Alyamaç ,”Malesef böyle bir rapor yok... Eğer bir rapor tutulmuş olsaydı, bölüm arşivinde olurdu. Bölüm arşivinde tüm aramalarımıza karşın böyle bir rapor bulamadık.

Üstüne İsmail Bey tarafından paylaşılan tutanakta 24 Ocak depreminde yıkılan Dilek Sitesi’nin yıkılan bloku için değil farklı bir bloku için rapor tutulduğu iddia edilmektedir. Daha önceden de vatandaşların binalarını güçlendirdikleri ve site içerisinde bulunmasına karşın binalarının bu nedenle yıkılmadığını dile getirdiği açıklamaları basına yansımıştı. İşte o gün yapılan işlemler üniversitenin kontrolünde yapılmamıştır. Vatandaşlar güçlendirmeyi kendi kafalarına göre yapmışlardır.

Güçlendirme yapılan bir binanın belediyeden ruhsat alması gerekiyor. Buradan açıkça soruyorum bugüne kadar Elazığ Belediyesi’nden güçlendirme ruhsatı alan bir bina var mı? Durum esasında çok

farklı bir boyutta... “ ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZ ARTIK DEPREM SONRASINDA BİLDİRİM YAPILMASINI BEKLEMEYEREK BÜTÜN BİNALARI İNCELİYOR”

2007 yılında şehir genelinde hasarlı binaların vatandaşlar tarafından uzman görüşü alınmadan güçlendirildiğini vurgulayan Doç. Dr. Alyamaç, “2007 yılında Elazığ’ın birçok noktasında güçlendirmeler yapıldı. Güçlendirmenin yapıldığı noktaları adreslerine kadar verebilirim. Ancak şuanda açıklamamın doğru olmadığını düşünüyorum. O gün o binalar ağır hasarlıydı. Ancak vatandaşlar bu durumu resmi olarak bildirmediler. Geçmişte yaşanan bu sıkıntıdan devletimiz ders çıkarttı.

Devletimiz artık deprem sonrasında vatandaşların bildirim yapmasını beklemeyerek bütün binaları inceliyor. “ dedi.