YEREL
Giriş Tarihi : 10-11-2020 10:04   Güncelleme : 10-11-2020 15:19

PROF.DR. DEMİRDAĞ’DAN ASPİRİN UYARISI

PROF.DR. DEMİRDAĞ’DAN ASPİRİN UYARISI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Prof.Dr. Kutbeddin Demirbağ, Korona Virüsü tanısı konulmadan aspirin kullanımın riskli olduğuna dikkat çekti. Prof.Dr.Demirdağ,” Korona virüsü hastası olmayanların koruyucu amaçlı aspirin kullanılması risklidir” dedi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ, Korona virüsünde aspirin kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Covid-19 tanısı konulmadan aspirin kullanımının riskli olduğuna dikkat çeken Prof.Dr.Demirdağ,” Covid-19’a karşı aspirin profilaktif ya ada koruyucu olarak kullanılmaz. Kalp hastalığı veya başka hastalıkları olup kanı sulandırarak kan pıhtısının kap krizine neden olma riskini azaltmak için kullanılabilir. Fakat sadece Korona virüsü salgınına yakalanmamak adına, yaş ayrımı yapılmadan, risk grubunu ayırmadan aspirin kullanılmasını doğru bulmuyoruz.  Zaten her hastaya da aspirin önerilmiyor. Onun bilimsel kriterleri var, o bilimsel kriterlere göre profilaktif olarak kan sulandırıcı olarak kullanılır” diye ifade etti.

“ASPİRİN TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAN  BİR İLAÇ DEĞİLDİR”

Hekim önerisi dışında aspirin veya diğer ilaçların kullanılmaması gerektiğini belirten Prof.Dr.Demirbağ,”Covid-19 özellikle damar endotelinde oluşturduğu hastalığa bağlı olarak kan pıhtılaşmasına sebep oluyor.  Kan pıhtılarının yan etkilerini azaltmak amacıyla bahsettiğimiz ilaçlar kullanılıyor. Ama tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar değil, tedavinin destekleyici bir parçasını oluşturuyor. Ancak onu kullanınca da Korona Virüsten korunabilir diye bir şey söz konusu değil. Hatta bazen de kullanılan ilaçlarla birlikte bazı riskleri beraberinde getiriyor. Uzun süreli aspirin alan kişilerde nadirde olsa reye sendromu dediğimiz hastalığa sebebiyet verebilir. Reye sendromu da belirli bir dönemden sonra hiçbir tedavisi olmayan öldürücü bir hastalıktır. Onun için insanlarımızın bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Hekim önerisi ve ilgili bilim adamları dışında kendi kafalarına göre ilaç almalarını, sadece aspirin değil diğer ilaçları da almamalarını önermiyoruz”dedi.

“COVİD-19 TANISI KONULMADAN ASPİRİNİN KULLANILMASI RİSKLİDİR”

Doktor önerisi dışında aspirin kullanımının doğuracağı risklere de değinen Prof.Dr.Demirdağ,”İnsanlar sanki Korona Virüsünden koruyacakmış düşüncesiyle rastgele aspirin kullanıyorlar. Covid-19 tanısı konmuşsa aspirin kullanılmasında çok önemli bir sakıncası yok. Ancak hiçbir şey olmadan düşük dozda dahi olsa aspirinin kullanılması yanlıştır. Tanı konulmadan aspirin ilacının kullanılması, reye sendromu, kanama riski, uzun süre metabolizma bozukluğu gibi riskleri beraberinde getirir. Yan etkileri açısından da kullanılması doğru değil.”şeklinde konuştu.