YEREL
Giriş Tarihi : 11-11-2020 09:35   Güncelleme : 11-11-2020 09:35

İL MÜFTÜSÜ SELAMİ AYDIN’DAN CEMAATE ÇAĞRI

İL MÜFTÜSÜ SELAMİ AYDIN’DAN CEMAATE ÇAĞRI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın, Korona virüs vakalarının artmasıyla birlikte cemaate, camilerde alınan tedbirlere uymaları konusunda çağrıda bulunarak, “Kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek adına salgın kurallarına riayet edelim” dedi.

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Korona Virüsün yayılma tehlikesine karşı geçici bir süre ile kapatılan cami ve ibadethanelerin kapıları, ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da 26 Mayıs tarihinde yeniden cemaate açılmıştı. Kent merkezindeki camii ve ibadethanelerin yeniden ibadete açılmasıyla birlikte pandemi koşulları sağlanarak ibadetlerini gerçekleştiren vatandaşların son günlerde salgın kurallarına karşı aynı hassasiyeti göstermemesi üzerine İl Müftüsü Selami Aydın cemaate çağrıda bulundu. Müftü Aydın, özellikle Cuma namazını kılmak üzere camiye gelen vatandaşların seccadelerini yanında bulundurmamaları üzerine, salgının etkisini sürdürdüğüne dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

“TEDBİRLERİMİZİ VE DUALARIMIZI ARTTIRMALIYIZ”

İl Müftüsü Selami Aydın yaptığı açıklamada,”Korona Virüsün ülkemizde de etkili olmasının ardından bilindiği gibi sıkı tedbirler alınmıştı. Camilerimiz yaklaşık 10 hafta ibadete kapalı tutuldu, Cuma namazlarını, teravih namazlarını, bayram namazını kılamadık. Ancak minarelerde tekbirler, salavatlar inlemeye devam etti. Bu musibetlere karşı Allah’a sığınmamız, biz inananlar için önem arz ediyor. Şu anda dünya milletleri salgına karşı çaresiz kalmış ve halen aşı bulunmadı. Böyle durumlarda tedbirlerimizi ve dualarımızı arttırmalıyız” dedi.

 “İMAMLARIMIZ VE CAMİ CEMAATİ ÖRNEK OLDULAR”

Camilerin yeniden açılmasıyla birlikte pandemi kurallarına uygun bir şekilde ibadetlerin yerine getirildiğini aktaran Müftü Aydın,”Allah’a şükürler olsun camilerimizde pandemi kurallarına uymak şartıyla ibadete başladık. Bu süreçte kardeşlerimiz çağrılarımıza son derece uyum gösterdi. Özellikle İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu’nun söyledi gibi imamlarımız ve cami cemaati bu konuda diğer insanlara örnek oldular. Biz de cemaatimize duyarlılığından dolayı teşekkür ettik ” diye ifade etti.

“SEDDACELERİMİZİ EVDEN GETİREREK İBADETLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRELİM”

İl Müftüsü Selami Aydın, artan Korona virüs vakalarına dikkat çekerek, ibadetlerini gerçekleştirmek üzere camiye gelen cemaatin seccadelerini yanında bulundurmalarını ve sık sık yıkamaları gerektiğinin altını çizerek,”Camilerimiz il müftülüğü ve belediye tarafından sık sık dezenfekte ediliyor. Bilindiği gibi cami cemaatinin yaş ortalaması yüksek, dolayısıyla salgına karşı risk grubunda bulunuyorlar. Bu nedenle camilerimize gelen her bir kardeşimizin, diğerinin sağlığını riske atmaması adına Allah rızası için seccadelerimizi evden getirerek ibadetlerimizi gerçekleştirelim. Kardeşlerimizden istirhamımız, arzumuz şudur; son dönemde artan Korona Virüs vakalarına karşı tedbir amacıyla camiye gelirken mutlaka seccadelerimizi getirelim ve sık sık yıkayalım seccadelerimizi. Namaz kılarken saf düzenini sosyal mesafe kuralına göre düzenleyelim, cami giriş ve çıkışında ellerimizi dezenfekte edelim. Tedbirlerimizi arttırmak suretiyle, birbirimize yardımcı olmak, bir başkasının vebalini almamak ve özellikle kahramanca mücadelede eden sağlık çalışanlarımızın da yükünü hafifletmek adına; maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyalım. Sadece camiler de değil her yerde bu kurallara riayet ettiğimiz taktirde, salgın son bulacaktır inşallah.  Bu noktada cemaatimize teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum, Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’nde sabah namazını kıldıran Müftü Aydın, ilimizde 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrası hasar alan camilerin onarım ve inşa çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.