YEREL
Giriş Tarihi : 11-11-2020 16:00   Güncelleme : 11-11-2020 16:13

CHP MİLLETVEKİLİ EROL: OLUŞTURULACAK KOMİSYON GÜVENİ ARTIRACAKTIR

CHP MİLLETVEKİLİ EROL: OLUŞTURULACAK KOMİSYON GÜVENİ ARTIRACAKTIR

İRFAN ARSLAN

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM Başkanlığına , Elazığ depreminin ardından oluşan zararların en aza indirilmesini sağlamak amacıyla bir Konisyon Kurulması teklifi verdiğini açıkladı.

CH Milletvekili Gürsel Erol, TBMM Başkanlıına verdiği teklifle ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle.

“Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Komisyonu Başkanlığına

TBMM’de temsil edilen tüm partilerimizin kararı ileülkemiz için beka sorunu olabilecek boyutlarda bir tehlike olan deprem gerçeğinin Yüce Meclisimizce ele alınmasına karar verilmiştir. Öncelikle deprem konusunda ülkemizin çaresiz olmadığını, Yüce Meclisimizin yurttaşlarımızın yanında olduğunu göstermek açısından Komisyonunuzun tarihi bir görev üstlendiğini belirtmek isterim.

24 Ocak 2020 Cuma günü saat 20.55’te Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğünde yaşadığımız deprem neticesinde Elazığ’da 37 canımızı, Malatya’da ise 4 canımızı kaybettik. Aynı acıları ne yazık ki kısa süre sonra İzmir’de de yaşadık. Her iki deprem toplumumuzda derin üzüntü yarattı. Bu üzüntünün toplumda bir çaresizlik ve yalnızlık duygusuna dönüşmesini engellemek elimizdedir.

Kısa bir süre önce meydana gelmesi açısından Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında, hem Devletimizin olanakları ve kabiliyetlerinin hem de yurttaşlarımızın yaşadığı derin acıların yakın bir gözlemcisi oldum. Bu açıdan yaşadığım ve gözlemlediğim deneyimlerimi aynı acıların yaşanmaması noktasında heyetinize aktarma ihtiyacı duymaktayım. Bu doğrultuda, gözlemlerimi çağırılmam durumumda bizzat Komisyonumuza gelerek aktarmak istemekteyim.

Bununla birlikte Yüce Meclisimizin Elazığ’da yaşanan bu acı olay sonrasında varlığını yurttaşlarımıza hissettirmesi büyük önem taşımaktadır. Komisyonumuzun üyelerinin bölgeye yapacağı ziyaret, halk nezdinde moral, isteklendirme, umut ve güven duygusu yaratmakla birlikte Devletimizin varlığını da yanlarında hissedeceklerdir. Elazığ’da heyetinizi görmekten büyük onur ve mutluluk duyacağız. Bu açıdan Komisyonunuzun Elazığ’da yerinde incelemelerde bulunmasını son derece değerli bulduğumu ve takdirlerinize sunduğumuiletmek isterim.

Bu düşüncelerle, TBMM Genel Kurulunun üzerinize yüklediği bu tarihi görevi en iyi şekilde yerine getireceğinize olan inancımı belirtir, Komisyona çağırılmam ve Elazığ’da Komisyonumuzun yerinde inceleme yapması taleplerimi iletirim. “