YEREL
Giriş Tarihi : 12-11-2020 09:40   Güncelleme : 12-11-2020 09:40

FİYATLAR ARTTI PAZARLAR BOŞ KALDI

FİYATLAR ARTTI PAZARLAR BOŞ KALDI

FAİK AKGÜN

Elazığ 'da semt pazarlarında sebze meyve satışı yapan pazarcılar  son günlerde düşen işlerden yakındılar. İşlerinin  geçtiğimiz haftaya oranla yarı yarıya düştüğünü belirten pazarcılar pandemi ve  artan sebze meyve fiyatlarının  vatandaşları pazarlara uğramaz hale getirdiğini belirttiler.

Yerli ürünlerin bitmesi nedeniyle pazarda sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini belirten pazarcılar  fiyatların yükselmesi nedeniyle  vatandaşların eskisi kadar pazar alışverişi yapmadığını vurguladılar. Önümüzdeki günlerde fiyat artışlarının devam edeceğini  belirten pazarcılar  bu durumun pazarlardaki iş hacmini daha da düşüreceğini kaydettiler. Bazı pazarcılar  düşen iş hacmi nedeniyle zarar ettiklerini bu nedenle   bazı günler tezgah açmamayı düşündüklerini ifade ettiler. İşte eski günleri mumla aradıklarını ifade eden  pazarcı esnaflarının yaptığı açıklamaların detayları...

"FİYATLAR YÜKSEK OLDUĞU İÇİN VATANDAŞLAR SEBZE ALAMIYOR"

 Pazarcı Velid Elahmedi, İki hafta öncesine kadar sebze ve meyve  fiyatlarının herkesin bütçesine uygun olduğunu ancak fiyatların bir anda artmasına bağlı olarak  sebze ve meyve fiyatlarının vatandaşların bütçesini zorladığını ifade etti.  Elahmedi, Yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşların artık pazara ilgi göstermediğini ve işlerinin düştüğünü kaydetti Elahmedi, " Vatandaşlar artık pazara  gelmiyorlar. Kimi günler  alış veriş yapan olmadığı için tezgahlarımız dizdiğimiz gibi kalıyor.  İki hafta öncesine kadar işlerimiz çok iyiydi.   O günlerde yaptığımız satışlarımızı şimdi yaptığımız satışlarla kıyasladığımızda yarı yarıya bir düşüş olduğunu söyleyebilirim. İşlerin düşmesindeki en büyük neden fiyatların yükselmesi ve pandemidir.  Fiyatlar yüksek olduğu için vatandaşlar sebze alamıyor.  Vatandaşlarımızın en fazla talep ettikleri ürünler olan biber, domates, salatalık ve patlıcanda fiyatlar iki hafta öncesine kadar herkesin bütçesine uygundu. Ancak şimdi; biberin kilosu 3,5 liradan,  iki hafta önce kilosu 1 liradan satılan patlıcanın kilosu 2,5 liradan, domatesin 3,5 liradan, salatalığın ise 4 liradan başlıyor.  Önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artacak. Artan fiyatlar karşında  işlerimizin daha da düşeceğini düşünüyorum. "dedi.

"VATANDAŞLAR SIKINTILI SÜREÇTEN DOLAYI BOĞAZLARINDAN KESİP TASARRUF ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Düşen işler nedeniyle artık  her pazarda tezgah açmamayı düşündüklerini dile getiren Oğuzhan Gökhangil ise yaptığı değerlendirmede pazarcıların ekonomik tablodan en fazla etkilenen kişiler olduğunu kayfdetti. Gökhangil  vatandaşların ekonomik olarak zorlandıkları anda ilk olarak sebze ve meyvede tasarrufa gittiklerini ve bu durumdan pazarcıların olumsuz etkilendiğini ifade etti. Gökhangil," Virüs vakalarının artış göstermesine bağlı olarak  vatandaşlar pazarlara eskisi gibi gelmiyordular.Son iki haftada  sebze ve meyvede meydana gelen fiyat artışları sebze ve meyve almak için pazarı tercih eden vatandaşların sayısını daha da düşürdü. Önümüzdeki günlerde fiyatlar daha da yükselecek.  Ülkenin ekonomik gidişinden ilk etkilenen sektör bizi diyebilirim. Bugün ülke ekonomisinde birtakım sıkıntılar yaşandığı herkesin malumudur. Vatandaşlar bu sıkıntılı süreçten dolayı boğazlarından kesip tasarruf etmeye çalışıyorlar. Bu da bize olumsuzluk olarak yansıyor.  Bu nedenden dolayı önümüzdeki günlerde  sadece belli pazarlarda  tezgah açmayı düşünüyoruz. " ifadelerini kullandı.

 VATANDAŞLAR MAKUL FİYATINDAN DOLAYI  YEŞİLLİK ÇEŞİTLERİNE İLGİ GÖSTERİYOR

 Vatandaşlar sebze ve meyvenin  son aldıkları zamlarla bütçelerini zorlayan bir hale gelmesinden dolayı sebze ve meyve tezgahlarına bakıp geçerken,  fiyatlarının makul olmasından dolayı yeşillik tezgahlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Yeşillik ürün satan pazarcılar  yeşillik sezonun yeni açılmaya başladığını ancak sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşlardan yoğun bir talep gördüklerini kaydettiler. Şu sıralar vatandaşların bütçesine en uygun olan ürünlerin satıldığı yeşillik tezgahlarındaki fiyatlar ise şu şekilde;

Roka:1 TL

Maydanoz:1 TL

Soğan:2 TL

Marul 1,5 TL'ye satılıyor