YEREL
Giriş Tarihi : 13-11-2020 08:08   Güncelleme : 13-11-2020 08:08

BU DAVRANIŞ HANGİ RUH HALİNİN ÜRÜNÜ?

BU DAVRANIŞ HANGİ RUH HALİNİN ÜRÜNÜ?

FAİK AKGÜN

Elazığ şehir merkezinin en kalabalık noktası olan ve vatandaşların yoğun bir şekilde bulunduğu alan olan Demokrasi Meydanı'ndaki karaçalı çeşmesinin musluğunun hali vatandaşları şaşırtıyor. Vatandaşların su ihtiyacını gidermesi için meydana inşa edilen karaçalı çeşmesinin musluklarından biri kişi ya da kişilerce yan çevrilerek vatandaşların çeşmeden faydalanması engelleniyor. Ortaya konan bu davranış akıllara bu davranışı ortaya koyan kişi ya da kişilerin hangi ruh haline sahip olduğu sorusunu getiriyor.

BİR MUSLUĞUN KULLANILMAMASI YOĞUNLUK OLUŞTURUYOR

Toplamda 4 musluktan su akan çeşmede bir musluğun kullanılamıyor olması zaman zaman su ihtiyacını gidermek isteyen vatandaşların sıra beklemesine neden oluyor. Pandeminin bütün hızıyla yayıldığı bir dönemde vatandaşlar en tabi hakları olan su ihtiyacını gidermek isterken çeşmenin tam anlamıyla hizmet veremiyor olmasından dolayı oluşan yoğunlukların adeta ortasında kalıyor. Bir musluğun art niyetli kişiler tarafından ters çevrilmesinden dolayı su sırası bekleyen vatandaşlar maalesef sosyal mesafe kuralını da uygulayamıyor.

KAMU MALINA ZARAR VEREN KİŞİ YADA KİŞİLERİN CEZALANDIRILMASI GEREKİYOR

Vatandaşların en tabii ihtiyacı olan su ihtiyacını gidermek için vatandaşlardan alınan vergilerle inşa edilen çeşmeye zarar verenlerin öncelikle tespit edilmesi gerekiyor. Kamu malı niteliğinde olan çeşmeye zarar veren ve vatandaşların mağdur olmasına neden olan bu kişi yada kişilerin kamu malına zarar vermek suçundan cezalandırılması gerekiyor. Bu noktada yetkili makamların ellerini çabuk tutması ve vatandaşlardan alınan vergilerle inşa edilen tabiri caizse tüyü bitmemiş yetimin hakkının bulunduğu çeşmeye zarar veren kişi yada kişilerle ilgili bir yaptırım uygulamasını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

HİÇ BİR YETKİLİ BU DURUMU GÖRMEDİ Mİ ?

Elazığ'ın yüzü konumunda bulunan ve Elazığ denildiğinde akıllara gelen en önemli noktalardan biri olan Demokrasi Meydanı'ndaki çeşmenin halinin şimdiye kadar görünmemesi de ayrı bir ilginçlik olarak duruyor. Her gün meydanda onlarca personeli bulunmasına karşın yetkili makamlar çeşmenin yan dönen musluğunu gözden kaçırmışlar. Çeşmenin tam anlamıyla kullanılamaması nedeniyle vatandaşların yaşadığı mağduriyeti Elazığ kamu oyunun gündemine taşırken yetkililerimizin de üstüne düşeni yapmasını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

KAMU MALINA ZARAR VERENLERE 1 YIL İLE 6 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR

Yasalarımızda halkın su ihtiyacının giderilmesi için inşa edilen çeşmelerin de kamu malı sayıldığı ve kamu malı niteliğinde olan çeşmelere zarar veren kişilerin 1 yıl ile 6 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması hükmü yer almaktadır. Konu ile ilgili olarak TCK'nın 152. maddesinde mala zarar verme suçunun, kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında, yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında, devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında, sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesislere zarar veren, fail hakkında 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilir denilmektedir.