HABER
Giriş Tarihi : 13-11-2020 12:50   Güncelleme : 13-11-2020 13:06

SELÇUK: EBA DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN EĞİTİM SİTESİ HALİNE GELDİ

SELÇUK: EBA DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN EĞİTİM SİTESİ HALİNE GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "16 Kasım Pazartesi günü tüm öğrencilerimiz için bir haftalık ara tatil başlıyor. Şimdiden iyi ve sağlıklı tatiller diliyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından ara tatil açıklaması yaptı. Selçuk açıklamasında, "Çocuklar beni okulda görür görmez 'Hocam, ara tatil olacak mı?' diye soruyor. Meraklarını giderelim: Yavrum, ara tatiller hakkınızdır. Elbette olacak. 16 Kasım Pazartesi günü tüm öğrencilerimiz için bir haftalık ara tatil başlıyor. Şimdiden iyi ve sağlıklı tatiller diliyorum.16 Kasım Pazartesi itibarıyla başlayacağımız ara tatilde, öğretmenlerimiz mesleki gelişim programlarına çevrim içi ortamda katılabileceklerdir. Kendilerine şimdiden iyi ve verimli bir mesleki gelişim dönemi diliyorum" dedi.

TAM ZAMANLI EĞİTİME DÖNME TEMENNİSİ

Bakan Selçuk, okullara dönülmesi temennisi içinde olduklarını bildirdi. Bakan Selçuk yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Bugün ara tatil başlıyor. Tatilden sonraki süreçte hepimiz, yani tüm kademelerdeki öğrenciler ve tüm öğretmenler, okullarımıza dönmek temennisindeyiz. Bunun için herkesin desteği gerekiyor. Öyleyse başlığı açıyorum: #maskenitakçünkü öğrencilerimizin buna ihtiyacı var.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN EĞİTİM SİTESİ EBA

Türkiye’nin dönem başkanlığını yürüttüğü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) kapsamında düzenlenen Eğitim Bakanları Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Bakan Selçuk, EBA’nın bugün dünyada en çok ziyaret edilen eğitim sitelerinin başında geldiğini ve salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmediğini söyledi.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci dönem başkanı olan Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Yeni Normal Sürecinde Eğitimin Yeni Normali” konulu toplantıya 13 ülkenin eğitim bakanı ve temsilcileri katıldı. Toplantıda bakanlar, salgın sürecinde eğitime ilişkin kendi ülkelerindeki deneyimleri paylaştı. Toplantının açılış konuşmasında tüm dünyanın benzersiz bir süreçten geçtiğinin altını çizen Bakan Selçuk, “Birlikte ve birbirimizden öğrenmek; bu dönemde yapılan ve yapılması planlanan işleri paylaşmak sadece ülkelerimize değil, insanlığa ve geleceğimize yapabileceğimiz kıymetli bir katkıdır” diyerek Türkiye’ salgından sonra eğitim alanında yapılanları paylaştı.

“2023 EĞİTİM VİZYONU’NDA SALGIN ÖNCESİNDE DİJİTALLEŞME HEDEFİMİZİ ORTAYA KOYMUŞTUK”

Salgın sonrası dönemde eğitimde TRT EBA Televizyonu kanalları, Eğitim Bilişim Ağı İnternet Platformu, basılı eğitim materyalleri olmak üzere üç temel aracın kullanıldığını anlatan Bakan Selçuk şöyle konuştu:

“Salgın öncesinde hazırlamış olduğumuz 2023 Eğitim Vizyonu’nda ortaya koyduğumuz öngörüler çerçevesinde uzaktan eğitim ve eğitimde dijitalleşme hedefini zaten ortaya koymuştuk. 2012’den beri mevcut olan çevrimiçi eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) içeriğini ve alt yapısını güçlendirmiş, kullanıcı kapasitelerini artırmıştık. Bu platform, salgın ortaya çıktığında rahat adım atmamızı sağladı.”

“10 GÜN İÇİNDE 3 TELEVİZYON KANALI KURDUK”

Hiçbir öğrencinin geride kalmayacağı bir sistem kurma gayretiyle “eğitimde fırsat adaleti” ilkesi çerçevesinde hareket ettiklerini belirten Selçuk, 10 gün içerisinde TRT EBA İlkokul, TRT EBA Ortaokul, TRT EBA Lise olmak üzere 3 televizyon kanalının kurulduğunu anlattı. Yayınlarda özel eğitim öğrencileri, göçmen öğrenciler ve meslek lisesi öğrencileri için de ayrı içerikler bulunduğunu hatırlatan Selçuk, dijital eğitim platformu EBA’ya ilişkin de veriler paylaştı.

EBA DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN EĞİTİM SİTESİ HALİNE GELDİ

Mevkidaşlarıyla EBA’nın bugün dünyada en çok ziyaret edilen eğitim sitelerinin başında geldiği bilgisini paylaşan Selçuk, internet ve bilgisayar erişimi olmayan öğrenciler için de Türkiye genelinde 13 bin 540 EBA Destek Noktası oluşturulduğunu anlattı. Bakan Selçuk, “Bunlara da ulaşamayan az sayıdaki öğrencimizin yerleşim yerlerine EBA Mobil Destek araçlarımızla giderek eğitime erişimlerini sağladık” diyerek 500 bin adet tablet bilgisayarın da ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldığını belirtti.

Hijyen standartları oluşturularak öğrencilerin büyük kısmının yüz yüze eğitime başladığını vurgulayan Bakan Selçuk, “Aldığımız tedbirlerle yaptığımız hazırlıklar neticesinde salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi” diye konuştu.

Yaşanan öğrenme kayıpları bugün giderilmezse yarınlarda daha büyük bir risk söz konusu olduğunu ifade eden Selçuk, bu dönemde çocukların akademik becerileri kadar sosyal ve duygusal becerilerinin de izlendiğini, bu becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıldığını anlattı. Bakan Selçuk sözlerini, “Eğitimle her şeyin üstesinden geleceğimize inancımız tamdır” diyerek tamamladı